czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > USA wycofały się z rozbrojeniowego traktatu INF

USA wycofały się z rozbrojeniowego traktatu INF

USA wycofały się z rozbrojeniowego traktatu INF
Data publikacji: 2019-08-02 12:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-09 19:58
Wywietleń: 963 406414

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo potwierdził w piątek, że Stany Zjednoczone z dniem 2 sierpnia oficjalnie wycofują się z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF. Ponownie oskarżył Rosję o jego łamanie.

Wycofanie USA z traktatu "staje się dziś faktem" - podkreślił Pompeo w oświadczeniu na ten temat. Jak dodał, traktat ten jest "celowo naruszany przez Rosję".

- Niestosowanie się Rosji do postanowień traktatu zagraża najwyższym interesom USA - oznajmił szef amerykańskiej dyplomacji.

W środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu przez Rosję udziału w układzie INF. Moskwa argumentuje krok decyzją Waszyngtonu. USA zarzucają Moskwie rozmieszczanie zakazanych przez INF pocisków 9M729 (w terminologii zachodniej SSC-8) i zażądały od niej zniszczenia lub zmodyfikowania tych pocisków. Jednak Rosja odpiera te zarzuty.

"Polska, razem z Sojusznikami, w pełni popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o wyjściu z traktatu INF. To zrozumiała reakcja na rosyjskie naruszenia Traktatu" - podkreślił polski MSZ. "Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za upadek INF; brak gotowości Rosji do powrotu do przestrzegania INF nie pozostawił Stanom Zjednoczonym żadnego wyboru" - napisało ministerstwo w komunikacie.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

(pap)

Fot. EPA/JIM LO SCALZO

Komentarze

Odp... do ponizszego debila
Niestety mamy Polskie ponczoszki i skarpetki i to zaden Wstyd - tak ze baw sie w "zgaduj-zgadule"...!!
2019-08-03 23:49:51
do poniższego debila
- "zwykli Ludzie" mają "gie"do gadania, głosują tylko w "demokratycznych wyborach" raz na "wibitnego" posła Nitrasa w Szczecinie lub gdy "wybitny" dał du--py to jest "wybitniejszym" w Koszaline lub innym mieście posiadającym śmieciarkę.....Ty debilu robisz dalej za "ruską onucę", nie znasz j.polskiego i "putek" zżarł "ogonki" w twym "ajpodzie"......Wstyd!!!
2019-08-03 11:11:12
A zwykli Ludzie
Nie wiedza czy nie chca tego komentowac i przebudza sie "z reka czy palcem w Nocniku"... jak juz "byc moze" bedzie za pozno ?/!!
2019-08-03 00:45:08

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie