sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > USA wycofały się z rozbrojeniowego traktatu INF

USA wycofały się z rozbrojeniowego traktatu INF

USA wycofały się z rozbrojeniowego traktatu INF
Data publikacji: 2019-08-02 12:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-09 19:58
Wywietleń: 851 406414

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo potwierdził w piątek, że Stany Zjednoczone z dniem 2 sierpnia oficjalnie wycofują się z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF. Ponownie oskarżył Rosję o jego łamanie.

Wycofanie USA z traktatu "staje się dziś faktem" - podkreślił Pompeo w oświadczeniu na ten temat. Jak dodał, traktat ten jest "celowo naruszany przez Rosję".

- Niestosowanie się Rosji do postanowień traktatu zagraża najwyższym interesom USA - oznajmił szef amerykańskiej dyplomacji.

W środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu przez Rosję udziału w układzie INF. Moskwa argumentuje krok decyzją Waszyngtonu. USA zarzucają Moskwie rozmieszczanie zakazanych przez INF pocisków 9M729 (w terminologii zachodniej SSC-8) i zażądały od niej zniszczenia lub zmodyfikowania tych pocisków. Jednak Rosja odpiera te zarzuty.

"Polska, razem z Sojusznikami, w pełni popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o wyjściu z traktatu INF. To zrozumiała reakcja na rosyjskie naruszenia Traktatu" - podkreślił polski MSZ. "Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za upadek INF; brak gotowości Rosji do powrotu do przestrzegania INF nie pozostawił Stanom Zjednoczonym żadnego wyboru" - napisało ministerstwo w komunikacie.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

(pap)

Fot. EPA/JIM LO SCALZO

Komentarze

Odp... do ponizszego debila
Niestety mamy Polskie ponczoszki i skarpetki i to zaden Wstyd - tak ze baw sie w "zgaduj-zgadule"...!!
2019-08-03 23:49:51
do poniższego debila
- "zwykli Ludzie" mają "gie"do gadania, głosują tylko w "demokratycznych wyborach" raz na "wibitnego" posła Nitrasa w Szczecinie lub gdy "wybitny" dał du--py to jest "wybitniejszym" w Koszaline lub innym mieście posiadającym śmieciarkę.....Ty debilu robisz dalej za "ruską onucę", nie znasz j.polskiego i "putek" zżarł "ogonki" w twym "ajpodzie"......Wstyd!!!
2019-08-03 11:11:12
A zwykli Ludzie
Nie wiedza czy nie chca tego komentowac i przebudza sie "z reka czy palcem w Nocniku"... jak juz "byc moze" bedzie za pozno ?/!!
2019-08-03 00:45:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie