poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Ukraina obchodzi czwartą rocznicę rewolucji godności

Ukraina obchodzi czwartą rocznicę rewolucji godności

Ukraina obchodzi czwartą rocznicę rewolucji godności
Data publikacji: 2017-11-21 17:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:51
Wywietleń: 681 302109

Ukraina obchodzi we wtorek (21 listopada) czwartą rocznicę rewolucji godności, która wybuchła po rezygnacji ówczesnych władz z podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i zakończyła się obaleniem prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Na Majdanie Nieodległości w Kijowie, gdzie rozegrały się główne wydarzenia rewolucji, otwarto z tej okazji wystawę zdjęć przedstawiających jej najważniejsze momenty, a przed pomnikiem ofiar starć odprawiono żałobną mszę świętą.

Pod krzyżem Bohaterów Niebiańskiej Sotni – ludzi, którzy zginęli podczas rewolucji – mieszkańcy Kijowa od rana zapalali znicze i kładli kwiaty przed portretami. Hołd zabitym oddał prezydent Petro Poroszenko z małżonką, premier Wołodymyr Hrojsman i przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Andrij Parubij.

Przed czwartą rocznicą rewolucji godności Fundacja Demokratyczni Inicjatywy opublikowała sondaż ekspercki, którego uczestnicy zgodzili się, że zdarzenie to zmieniło sytuację w kraju, a ludzie protestujący na Majdanie odnieśli zwycięstwo. Za główne osiągnięcie rewolucji badani uznali podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE i obalenie ekipy Janukowycza. Rewolucja nie doprowadziła jednak do wyplenienia korupcji i odnowienia systemu władzy w państwie. Eksperci wskazali także, że nie zostały ukarane osoby odpowiedzialne za krwawe wydarzenia na Majdanie.

* * *

Protesty na Majdanie Niepodległości w Kijowie rozpoczęły się 21 listopada 2013 r. po decyzji rządu ówczesnego premiera Mykoły Azarowa i prezydenta Janukowycza o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W nocy 21 na 22 listopada przeciwko tej decyzji protestowało około 2 tys. ludzi. W niedzielę 24 listopada w marszu poparcia dla integracji europejskiej ulicami Kijowa przeszło już 100 tys. osób. Protesty nasiliły się w grudniu i trwały w styczniu i lutym 2014 r. W wyniku walk ulicznych między demonstrantami a milicją zginęło ponad 100 osób. Pod koniec lutego 2014 roku Janukowycz został obalony, zbiegł z kraju i do dziś ukrywa się w Rosji. Na Ukrainie trwa obecnie jego proces, w którym sądzony jest zaocznie za zdradę stanu.

(pap)

Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ukraina obchodzi czwartą rocznicę rewolucji godności Ukraina obchodzi czwartą rocznicę rewolucji godności Ukraina obchodzi czwartą rocznicę rewolucji godności Ukraina obchodzi czwartą rocznicę rewolucji godności

Komentarze

endek
Siłą obalono legalnie wybraną władzę. Trzeba było rozpisać nowe wybory i dojąć do władzy! Demokratycznie. Wszystko co jest wymierzone przeciwko Rosji ma poklask na Zachodzie. Inaczej już patrzą demokraci z Zachodu gdy Katalonia chce się odłączyć. Wówczas wybory są nielegalne. Moralność Kalego. No i doszły do władzy tzw. ukropy - nacjonaliści spod znaku bandery. Po prostu inna frakcja polityczna (prozachodnia, proniemiecka) pasożytuje na ukraińskim narodzie, czego mamy dowód w postaci masowej emigracji zarobkowej m.in do Polski. Korupcja i nepotyzm w małej Rusi po staremu. Z hasłami : "Rezat' Lachiw, Żydów i Moskali", "Sława herojam z UPA" do Europy nie wejdą !
2017-11-21 22:03:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy