piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > UE przyjęła najwyższy w historii budżet na pomoc humanitarną

UE przyjęła najwyższy w historii budżet na pomoc humanitarną

UE przyjęła najwyższy w historii budżet na pomoc humanitarną
Data publikacji: 2019-01-16 18:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Wywietleń: 1146 371836

Unia Europejska przyjęła najwyższy w historii budżet roczny na pomoc humanitarną w wysokości 1,6 miliarda euro na rok 2019 – poinformowała w środę Komisja Europejska.

KE podaje, że długotrwałe konflikty na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz rosnący wpływ zmian klimatycznych na świecie powodują, że kryzys humanitarny pogłębia się. Wskazuje, że konflikty zagrażają dostarczaniu pomocy najbardziej potrzebującym.

– Dzięki temu nowemu budżetowi UE pozostaje wiodącym darczyńcą humanitarnym. W obliczu kryzysów takich jak w Syrii i Jemenie pomoc humanitarna nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów, ale musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc najbardziej bezbronnym. Musimy również pomyśleć o wpływie wielu kryzysów na dzieci w następnym pokoleniu, dlatego 10 proc. nowego budżetu, dziesięć razy więcej niż w 2015 r., przeznaczono na edukację (…), dzięki czemu możemy dać dzieciom narzędzia do budowania lepszej przyszłości – powiedział Christos Stylianides, komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Największa część budżetu przeznaczona zostanie na rzecz Syrii, uchodźców w sąsiednich krajach tego arabskiego państwa i Jemenu. W Afryce UE będzie wspierać ludzi w regionach dotkniętych kryzysem w Sudanie Południowym, Republice Środkowoafrykańskiej, dorzeczu jeziora Czad, Demokratycznej Republice Konga cierpiącej z powodu epidemii eboli oraz w regionach, w których panują kryzysy żywnościowe, takich jak Sahel.

W Ameryce Łacińskiej fundusze UE pomogą najbardziej narażonym grupom dotkniętym kryzysem w Wenezueli i Kolumbii. Unia Europejska będzie nadal udzielać pomocy w Afganistanie i pomagać ludności Rohingja zarówno w Birmie, jak i w Bangladeszu. W Europie działania humanitarne UE będą koncentrować się na osobach dotkniętych konfliktem na Ukrainie.

KE podkreśla, że biorąc pod uwagę pogarszające się skutki zmian klimatu, środki finansowe pomogą słabszym społecznościom – w krajach narażonych na katastrofy – lepiej przygotować się na susze, powodzie i cyklony.

(pap)

Fot. EPA/PATRICK SEEGER

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie