Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

UE przyjęła najwyższy w historii budżet na pomoc humanitarną

Data publikacji: 2019-01-16 18:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
UE przyjęła najwyższy w historii budżet na pomoc humanitarną
 

Unia Europejska przyjęła najwyższy w historii budżet roczny na pomoc humanitarną w wysokości 1,6 miliarda euro na rok 2019 – poinformowała w środę Komisja Europejska.

KE podaje, że długotrwałe konflikty na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz rosnący wpływ zmian klimatycznych na świecie powodują, że kryzys humanitarny pogłębia się. Wskazuje, że konflikty zagrażają dostarczaniu pomocy najbardziej potrzebującym.

– Dzięki temu nowemu budżetowi UE pozostaje wiodącym darczyńcą humanitarnym. W obliczu kryzysów takich jak w Syrii i Jemenie pomoc humanitarna nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów, ale musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc najbardziej bezbronnym. Musimy również pomyśleć o wpływie wielu kryzysów na dzieci w następnym pokoleniu, dlatego 10 proc. nowego budżetu, dziesięć razy więcej niż w 2015 r., przeznaczono na edukację (…), dzięki czemu możemy dać dzieciom narzędzia do budowania lepszej przyszłości – powiedział Christos Stylianides, komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Największa część budżetu przeznaczona zostanie na rzecz Syrii, uchodźców w sąsiednich krajach tego arabskiego państwa i Jemenu. W Afryce UE będzie wspierać ludzi w regionach dotkniętych kryzysem w Sudanie Południowym, Republice Środkowoafrykańskiej, dorzeczu jeziora Czad, Demokratycznej Republice Konga cierpiącej z powodu epidemii eboli oraz w regionach, w których panują kryzysy żywnościowe, takich jak Sahel.

W Ameryce Łacińskiej fundusze UE pomogą najbardziej narażonym grupom dotkniętym kryzysem w Wenezueli i Kolumbii. Unia Europejska będzie nadal udzielać pomocy w Afganistanie i pomagać ludności Rohingja zarówno w Birmie, jak i w Bangladeszu. W Europie działania humanitarne UE będą koncentrować się na osobach dotkniętych konfliktem na Ukrainie.

KE podkreśla, że biorąc pod uwagę pogarszające się skutki zmian klimatu, środki finansowe pomogą słabszym społecznościom – w krajach narażonych na katastrofy – lepiej przygotować się na susze, powodzie i cyklony.

(pap)

Fot. EPA/PATRICK SEEGER

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ