Piątek 16 kwietnia 2021r. 

Uchwalili prawo pandemiczne i wprowadzają ograniczenia w Szwecji

Data publikacji: 2021-01-08 23:11
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-12 12:14
Uchwalili prawo pandemiczne i wprowadzają ograniczenia w Szwecji
Szpital polowy w Goeteborgu Fot. Wikipedia (licencja: CCA-SA 4.0 International)  

Szwedzki parlament uchwalił w piątek długo oczekiwane prawo pandemiczne, pozwalające m.in. na zamykanie sklepów i skracanie godzin ich otwarcia. Od niedzieli surowsze regulacje dotyczyć będą siłowni i basenów, a także prywatnych zgromadzeń.

Nowe zasady mają ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji SARS-CoV-2 poprzez ograniczenie liczby osób mogących jednocześnie przebywać na danej powierzchni. "Jeśli prawo nie będzie przestrzegane, wojewodowie będą mogli podejmować decyzję o zamknięciu działalności i o sankcjach w postaci kar" - ogłosił na spotkaniu z prasą premier Szwecji Stefan Loefven.

Limity na prywatnych spotkaniach

Limit prywatnych zgromadzeń zostanie ograniczony do ośmiu osób. Do tej pory taka granica istniała w przypadku organizacji imprez publicznych.

Dotychczas Szwecja nie miała prawnych możliwości wprowadzenia radykalnych restrykcji. Przyjęcie nowego prawa pandemicznego odbyło się w ekspresowym tempie pod naciskiem opozycji. Rząd był wcześniej krytykowany za zbyt opieszałe działania, pierwotnie ustawę planowano przyjąć dopiero w marcu, czyli rok po wykryciu pierwszych przypadków koronawirusa w Szwecji.

Loefven podkreślił, że dzięki nowym przepisom "nie zawaha się wprowadzić kolejnych restrykcji", jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy.

W Szwecji dopiero od czwartku obowiązuje zapowiedziana jeszcze przed świętami rekomendacja o noszeniu maseczek w środkach transportu publicznego w godzinach szczytu rano oraz po południu. Przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej mają zapewnić sprzedaż lub bezpłatny dostęp do maseczek. W Sztokholmie rozdawano je jedynie w dwóch miejscach.

Wzrosty epidemii w Szwecji 

W piątek w ciągu ostatniej doby potwierdzono w Szwecji 7187 nowych przypadków koronawirusa. Łączny bilans to 489 471 zakażeń. Od czwartku o 171, do 9433, wzrosła liczba ofiar śmiertelnych Covid-19. Pozytywną tendencję odnotowano w Sztokholmie, gdzie liczba nowych infekcji zaczęła spadać.

Rośnie obciążenie służby zdrowia, zwłaszcza w szpitalach w Malmoe oraz Goeteborgu. W piątek w całym kraju na oddziałach intensywnej terapii przebywało 380 pacjentów (o 34 więcej w ciągu tygodnia).

W Norwegii oraz Danii w związku z rozprzestrzenianiem się bardziej zakaźnej brytyjskiej mutacji koronawirusa rządy obu krajów zdecydowały o zamknięciu centrów handlowych, siłowni oraz basenów.

(PAP)

Komentarze

A za...!
2021-01-12 11:51:53
Zlamanie i nie przestrzeganie Ustalonego Prawa pandemicznego - beda teraz Kary... po 2 000 Skr na Osobe !!!
Vi få se...?
2021-01-09 21:24:22
Szwedzi i w tych przypadkach chca byc Neutralni... tzn. by sie nikomu nie narazic - a najwyzej "troche zarazic" ?/!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ