wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Tragiczna katastrofa samolotu transportowego

Tragiczna katastrofa samolotu transportowego

Tragiczna katastrofa samolotu transportowego
Data publikacji: 2017-01-16 10:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 837 202091

Do 37 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofy samolotu transportowego tureckich linii lotniczych, który rozbił się w poniedziałek na terenie zamieszkanym w pobliżu lotniska Manas pod Biszkekiem - podało kirgiskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Wśród zabitych jest sześcioro dzieci. Wcześniej informowano o 32 ofiarach śmiertelnych. Jednocześnie Associated Press zaznacza, że według kancelarii prezydenta Kirgistanu ekipy ratownicze znalazły zwłoki 31 osób.

Jak oświadczył kirgiski minister zdrowia Tałantbek Batyralijew, Boeing 747 rozbił się tuż obok lotniska w miejscowości Dacza-Suu; większość ofiar stanowią mieszkańcy miejscowości. Co najmniej 15 osób zostało rannych; przewieziono je do szpitala. Służby medyczne podały również, że zginęło czterech członków załogi samolotu.

Przed godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 3 nad ranem w Polsce), "samolot transportowy lecący z Hongkongu rozbił się w pobliżu portu lotniczego Biszkek-Manas z powodu złych warunków meteorologicznych" - poinformował przedstawiciel kirgiskiego resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Agencja Reutera, powołując się na źródła we władzach Kirgistanu, podała, że Boeing 747 rozbił się podczas lądowania w gęstej mgle. Jednak dotychczas nie podano oficjalnie, jaka była przyczyna katastrofy. Według administracji lotniska lecący z Hongkongu do Stambułu samolot miał zaplanowane międzylądowanie w Biszkeku.

Choć wcześniej podawano, że maszyna należała do linii Turkish Airlines, boeing był samolotem tureckich linii ACT Airlines (MyCargo Airlines). W oświadczeniu przewoźnik poinformował, że załoga liczyła cztery osoby. Portal BBC News cytował doniesienia, według których katastrofę przeżył jeden z członków załogi Boeinga 747. Później jednak sprostowano, że jeden z pilotów został uznany za zaginionego.

Maszyna rozbiła się kilkaset metrów od pasa startowego, uszkadzając 43 domy, a 15 całkowicie niszcząc. W operacji ratunkowej bierze udział ponad 1000 osób; port lotniczy zamknięto. Na miejsce tragedii przybył pierwszy wicepremier Kirgistanu Muchametkały Abdułgazijew.

Prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew ogłosił wtorek dniem żałoby narodowej. Przekazał kondolencje rodzinom ofiar oraz wezwał rząd, by "starannie zbadano przyczyny tragedii". (PAP)

Graf. maps.google.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy