czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Świat > Szwedzi boją się wojny

Szwedzi boją się wojny

Szwedzi boją się wojny
Data publikacji: 2018-01-18 11:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:51
Wywietleń: 1150 310085

Władze Szwecji po raz pierwszy od ponad pół wieku przygotowują broszurę informującą mieszkańców, jak postępować w razie wybuchu wojny – podaje w środę „Financial Times”, podkreślając, że w kraju tym rosną obawy przed agresją ze strony Rosji.

W książeczce, która ma być wysłana do ok. 4,7 mln gospodarstw domowych, będzie wyjaśnione, „jak obywatele mogą uczestniczyć w obronie totalnej w czasie wojny oraz jak zapewnić potrzeby podstawowe, jak woda, jedzenie czy ogrzewanie” – czytamy w „FT”. W broszurze będzie mowa także „o innych zagrożeniach, jak cyberataki, terroryzm czy zmiany klimatyczne” – informuje brytyjski dziennik.

– Książeczka o roboczym tytule „W przypadku kryzysu lub wojny” zostanie opublikowana w maju – przekazuje „FT”. Ostatni raz dokument taki rozdano mieszkańcom w 1961 r., choć późniejsze wersje wydawano na użytek wewnętrzny rządu do 1991 r.

Gazeta podkreśla, że „publikacja pojawia się w czasie, gdy w Szwecji coraz głośniejsza staje się debata na temat obrony i bezpieczeństwa, zagrożenia ze strony Rosji oraz ewentualnego przystąpienia do NATO”.

Cytowana przez „FT” szefowa projektu w szwedzkiej agencji ds. obrony cywilnej Christina Andersson podkreśliła, że „każde społeczeństwo musi być przygotowane na konflikt, nie tylko militarny”. – Nie używaliśmy takich słów, jak obrona totalna lub stan gotowości od 25-30 lat, czy nawet więcej. Więc wiedza w społeczeństwie jest niewielka – dodała.

„FT” przypomina, że Szwecja zareagowała na koniec zimnej wojny, stosując „pokojową dywidendę”, czyli zmniejszając wydatki na obronę. „Ale po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. – czytamy – i kilku niedawnych wizytach obcego lotnictwa czy okrętów podwodnych w szwedzkiej strefie ekonomicznej, władze zmieniły kurs”.

„Od 2014 roku Szwecja zwiększyła wydatki na cele wojskowe, wznowiła pobór do armii i ponownie, pierwszy raz od dekady, rozmieściła na Gotlandii na Morzu Bałtyckim wojsko. W zeszłym roku przeprowadziła największe od 23 lat ćwiczenia obrony” – czytamy. 

(pap)

Na zdjęciu: Sztokholm - stolica Szwecji 

Fot. arch.

Komentarze

Kazimierz
Szwecja powinna przystąpić do NATO, żeby czuć się bezpieczniej. A poza tym pamiętam moją wycieczkę do Sztokholmu dwa lata temu, piękne miasto.
2018-01-19 18:52:25
S
A co to jest...Szwecja? To coś, co nie eksponuje symboli narodowych, aby nie urazić przybyszy muzułmańskich?
2018-01-19 07:03:15
"Boja sie wojny"
Tak, ale z Is-lamem !! Gdzie w zeszlym roku doszlo do strzelaniny pomiedzy "Multi-Kulti" Gangami... az w 300 przypadkach i ok. 40 pozabijano oraz kilkanascie czlonkow konkurencyjnych Gangow raniono ! A wiec, jesli Polska nie ma jeszcze wiekszych Problemow i Zmartwien, to nich tylko "poprzyjmuje" chocby kilkunastu "Multi-Kulti"... nie mowiac juz o rocznych Miliarodwych kosztach pokrywanych z pieniedzy Podatnikow - na ten caly Is-lamski "Cyrk" !!
2018-01-19 00:33:40
do @ 321
Szwecja ma inny problem, problem przetrwania jako rodowita społeczność w państwie zwanym jeszcze Szwecja.....To jest tylko odwrócenie uwagi (szukanie wroga)....Jeśli nie jesteś jeszcze "szczyl" to znasz wieści Trybuny Ludu o wyższości socjalizmu na kapitalizmem.Wówczas także szukano "wroga", aby lud pracujący nie pytał się np. - dlaczego nie ma masła w sklepach?....Szwedzi spytają się, mam nadzieję w nadchodzących wyborach o to co jest grane z witaniem "nowej kultury"....P.S. - Szwedzi znaleźli już "podwodną łódź", która była na Bałtyku?
2018-01-18 19:29:02
321
Juz dawno powinno do NATO przystąpic inaczej ruskie do nich wjazda-via Finaldia
2018-01-18 13:34:45
321
Widocznie mało u nich brunatnego i kucowatego towarzystwa ktore kocha ruski mir ,u nas niestety coraz wiecej.
2018-01-18 13:33:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”