poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Szwajcarzy za abonamentem radiowo-telewizyjnym

Szwajcarzy za abonamentem radiowo-telewizyjnym

Szwajcarzy za abonamentem radiowo-telewizyjnym
Data publikacji: 2018-03-04 22:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 706 316877

Według wstępnych oficjalnych wyników 71,6 proc. głosujących odrzuciło w niedzielnym (4 marca) referendum w Szwajcarii propozycję zniesienia obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Roczna opłata abonamentowa wynosi dla gospodarstwa domowego w tym kraju 451,1 franków szwajcarskich (1 CHF to ok. 3,62 zł).

Publiczna stacja telewizyjna RTS - jedna z tych, które ucierpiałyby na zniesieniu abonamentu - poinformowała, że zagłosowała wystarczająca liczba kantonów, aby referendum można było uznać za ważne.

W głosowaniu odrzucono obywatelską inicjatywę "No Billag" (Billag to nazwa spółki pobierającej opłaty abonamentowe), której autorami, jak pisze agencja AP, były ugrupowania skrajnie prawicowe. Zwolennicy zniesienia abonamentu argumentowali, że obowiązkowa opłata stawia publiczne media w uprzywilejowanej pozycji na rynku.

Ich przeciwnicy kładli nacisk na konieczność dofinansowywania rodzimej telewizji, programów i filmów produkowanych w Szwajcarii, co ze względu na to, że Szwajcarzy mówią czterema językami, jest stosunkowo drogie. Innym argumentem przemawiającym za utrzymaniem abonamentu była obawa o to, że bez wsparcia dla publicznej telewizji i radia rynek zaleją programy z krajów sąsiednich i zaniknie szwajcarska odrębność kulturowa.

Obie izby parlamentu Szwajcarii znaczną większością głosów zaleciły obywatelom głosowanie na "nie" i z taką samą rekomendacją wystąpił szwajcarski rząd.

Minister komunikacji Doris Leuthard powiedziała, że jest bardzo zadowolona, że Szwajcarzy są gotowi płacić za takie usługi publiczne i nie są wyłącznie zainteresowani mediami komercyjnymi. Wynik referendum pochwalił też szef niemieckiego publicznego nadawcy ZDF Thomas Bellut, który powiedział: - Szwajcarzy wysłali jasny sygnał, jak ważni są nadawcy publiczni dla pluralistycznego społeczeństwa.

(pap)

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

TVP
Podała Pisowska Agencja Prasowa. Jeszcze na pasku we flashu powinni przygotować jako informację dnia.
2018-03-05 09:48:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy