wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Szlakiem czeskich cmentarzy

Szlakiem czeskich cmentarzy

Szlakiem czeskich cmentarzy
Data publikacji: 2017-11-01 07:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 955 299142

Jesienną wycieczkę do Czech można połączyć ze zwiedzaniem ciekawych nekropolii, katakumb czy miejsc pamięci. 

Ossuaria

W Kutnej Horze znajduje się najprawdopodobniej najsłynniejsza kaplica czaszek w Czechach. Kościół cmentarny Wszystkich Świętych w dzielnicy Sedlec jest podzielony na część górną i dolną.

Kaplica górna symbolizuje światło życia. Dolna zaś ciemność i śmierć i właśnie w niej mieści się ossuarium ze szczątkami 40 tysięcy osób. Zaprojektował ją w XVIII wieku architekt baroku Santini. Wewnątrz są 4 duże piramidy, żyrandol i herb rodu Schwarzenbergów. Wszystko to zostało wykonane ze szczątków ofiar dżumy i wojen husyckich.

Drugą co do wielkości kaplicę czaszek w Europie można znaleźć w Brnie. Kościół cmentarny św. Jakuba został zbudowany w XIII wieku i pochowano na nim aż 50 tysięcy ofiar epidemii dżumy, cholery i wojen. Kaplica czaszek została odkryta na początku nowego tysiąclecia, a dla zwiedzających jest udostępniona dopiero od pięciu lat.

Cmentarze

Cmentarz, na którym swoją ziemską wędrówkę zakończyło wiele słynnych czeskich osobistości, ulokowany jest na praskim Wyszehradzie. Zmarłych upamiętnia wspólny grobowiec Slavín, zaprojektowany przez Antonína Wiehla, czeskiego architekta XIX wieku.

Zupełnie inną atmosferę ma kolejny praski cmentarz - Bohnice. Leży na terenie szpitala psychiatrycznego i jest uznawany za jedno z najbardziej przerażających miejsc w Pradze. Został założony na początku XX wieku, jako miejsce ostatniego spoczynku pacjentów szpitala, którymi nikt się nie interesował. Pochowano tu później także wielu morderców i przestępców. Przez ich burzliwe losy i wiele drastycznych metod, stosowanych w przeszłości w leczeniu chorób psychicznych, sporo odwiedzających cmentarz odczuwa w tym miejscu niezwykle mroczną energię.

Równie tajemniczy jest cmentarz w miasteczku Velhartice (południowo-zachodnie Czechy) oraz tutejszy kościół św. Marii Magdaleny, który także otacza aura niejednej tajemnicy. Jedna z lokalnych legend opowiada o młodej dziewczynie ofiarowanej podczas satanistycznych rytuałów i prób ożywiania zmarłych. Opowieść ta stała się inspiracją dla czeskiego poety Karla Jaromíra Erbena do napisania opowiadania grozy Svatební košile (Koszula ślubna) ze zbioru wierszy Kytice.

Katakumby

W mieście Klatovy, w południowo-zachodnich Czechach, jest unikat na skalę europejską - krypta pod kościołem jezuickim pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Ignacego, dziś znana jako klatovskie katakumby. Zgodnie z planem budowniczych, stały się one miejscem pochówku jezuitów, szlachty, żołnierzy, mieszczan. Miejsce spoczynku znalazło tu ponad 200 zmarłych.

W klasztorze benedyktynów w Broumovie na północy Czech pochowano 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w Vamberku. Najstarsze pochodzą z XVII wieku, ale większość z  XVIII. Są to przede wszystkim mumie mieszczan z Vamberku, księży, organistów i innych wybitnych osobistości.

Obóz koncentracyjny Terezín

Znajdujący się na północy Czech, w pobliżu Litoměřic, Terezin w czasie II wojny światowej służył jako obóz koncentracyjny. Możemy zobaczyć miejsca, w których więziono Żydów, przejść korytarzem, którym wysyłano ich zbiorowo na śmierć. Na terenie obozu znajduje się rozległy cmentarz upamiętniający okropności II wojny światowej i jej ofiary.

(g)

Na zdjęciu: praski Wyszehrad

Szlakiem czeskich cmentarzy Szlakiem czeskich cmentarzy Szlakiem czeskich cmentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy