Piątek 15 października 2021r. 
REKLAMA

Szef BioNTech zapewnia o skuteczności szczepionki przeciwko indyjskiemu wariantowi

Data publikacji: 2021-04-28 20:49
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-29 11:50
Szef BioNTech zapewnia o skuteczności szczepionki przeciwko indyjskiemu wariantowi
Fot. Pixabay.com  

Założyciel i szef firmy BioNTech Ugur Sahin powiedział w środę, że jest przekonany, że stworzona wspólnie z Pfizerem szczepionka jest skuteczna przeciwko wariantowi koronawirusa z Indii.

Podczas wirtualnej konferencji prasowej, szef firmy z Moguncji stwierdził, że choć badania nad pochodzącym z Indii B.1.617 wariantem koronawirusa nadal trwają, poprzednie testy skuteczności szczepionki BioNTechu i Pfizera wobec innych wariantów pozwalają na optymizm.

"Wariant indyjski zawiera mutacje, które już wcześniej badaliśmy i przeciwko którym nasza szczepionka działa" - powiedział pochodzący z Turcji naukowiec. Jak dodał, jest przekonany, że "bastion", który stanowi szczepionka przeciwko Covid-19, wytrzyma.

Podczas konferencji Sahin opowiedział się za zniesieniem koronawirusowych restrykcji dla zaszczepionych, ale dopiero kiedy zrobi to ponad połowa ludności w danym kraju.

Jak dotąd ukazało się jedno badanie dotyczące B.1.617 i jego reakcji na przeciwciała osób zaszczepionych. Z opublikowanego w ubiegły piątek artykułu indyjskich naukowców wynika, że przeciwciała zawarte w osoczu pacjentów zaszczepionych indyjską szczepionką Covaxin były w stanie zneutralizować nowy wariant wirusa. Choć poziom neutralizacji był słabszy niż w przypadku wariantu brytyjskiego, był on wyższy niż wobec wariantu z RPA, który jak dotąd wykazywał największą odporność na szczepionki.

Wcześniejsze badania Pfizera wskazywały, że produkowany przez koncern preparat zapewnia skuteczność przeciwko wariantowi z RPA.

Jak dotąd obecność indyjskiego wariantu koronawirusa wykryto w 17 krajach Europy.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Oby tylko ?
2021-04-29 11:39:56
To Tureckie pochodzenie - "nie powykanczalo" Chrzescijanskie...!/?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ