wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Sytuacja w Katalonii zmierza ku konfrontacji

Sytuacja w Katalonii zmierza ku konfrontacji

Sytuacja w Katalonii zmierza ku konfrontacji
Data publikacji: 2017-10-27 18:23
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1025 298576

Większość hiszpańskich mediów twierdzi, że ogłoszenie przez parlament Katalonii niepodległości oraz niemal równoczesna zgoda hiszpańskiego Senatu na ograniczenie autonomii tego regionu sprawiły, że sytuacja w regionie zmierza w kierunku konfrontacji między Madrytem a Barceloną.

Dziennikarze radia „Cadena Ser” zwrócili uwagę, że w ciągu czterech tygodni po referendum niepodległościowym z 1 października nie udało się wypracować podstaw do negocjacji między rządem centralnym Mariano Rajoya a katalońskim gabinetem Carlesa Puigdemonta.

- Wydaje się, że przez bardzo krótki czas pojawiły się warunki do podjęcia rozmów między gabinetami Rajoya i Puigdemonta, ale obie strony nie skorzystały z drogi dialogu - odnotowała „Cadena Ser”.

Tymczasem komentatorzy stacji „esRadio” zaznaczają, że „prawdopodobnie nie wykorzystano” wszystkich mediacyjnych środków rozwiązania kryzysu w Katalonii. Wskazują, że „piątek jest jednym z najsmutniejszych dni w historii współczesnej Hiszpanii”.

- Ogłoszenie przez parlament Katalonii niepodległości doprowadziło dziś większość Hiszpanów do fatalnych nastrojów. To bardzo smutna sytuacja, która nie przyniesie korzyści ani władzom Katalonii, ani reszcie Hiszpanii - ocenili reporterzy “esRadio”.

Z kolei kanał informacyjny TVE24 zauważa, że sytuacja w kraju wymknęła się spod kontroli i najbliższe godziny mogą przynieść nasilenie napięcia między Madrytem a Barceloną. Telewizja twierdzi, że przyszłość Katalonii stanęła pod dużym znakiem zapytania. Dziennikarze hiszpańskiej stacji nie wykluczają, że rząd Rajoya zdecyduje się na siłowe rozwiązania, aby utrzymać integralność terytorialną kraju.

- Decyzja parlamentu Katalonii skomplikuje proces wychodzenia z kryzysu w tym regionie i jeszcze bardziej podzieli jego mieszkańców. Źle się stało, że osobiste ambicje małej grupy osób wzięły górę nad dobrem całego kraju - podkreślili dziennikarze TVE24. Hiszpańska telewizja wskazuje, że jednostronne ogłoszenie przez władze w Barcelonie niepodległości regionu jest wyrazem „barbarzyństwa w warunkach rzekomej demokracji” i „przykładem próby narzucenia przez mniejszość swoich praw większości”.

- To śmieszne, a zarazem smutne, że licząca dwa miliony osób grupa separatystów próbuje zdominować wolę większości mieszkańców Katalonii i dwadzieścia razy większej populacji Hiszpanii - podsumowali komentatorzy TVE24.

* * *

W piątek po południu hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd Mariano Rajoya władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. Nastąpiło to krótko po przyjęciu przez kataloński parlament w tajnym głosowaniu rezolucji o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Wiele krajów wyrażało poparcie dla Madrytu i brak akceptacji dla niepodległości Katalonii. Tego dnia wieczorem premier Rajoy postanowił odwołać rząd Katalonii i rozwiązać kataloński parlament. Zapowiedział przejęcie tam władzy przez rząd w Madrycie.

(pap)

Na zdjęciu: Radość z decyzji parlamentu Katalonii
Fot. EPA/Marta Perez

Komentarze

pipi
- mylisz się, tam są "ludziki z Kosowa"!....Zapomniałeś?...P.S. - "ogonki" podiwanili "zielone ludziki"?
2017-10-28 09:40:29
Hiszpanski "Donbas"
Czyzby "zielone ludziki" az tam po-wedrowali...??
2017-10-27 23:09:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy