wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Sukces antyislamskiej partii w wyborach w Meklemburgii

Sukces antyislamskiej partii w wyborach w Meklemburgii

Sukces antyislamskiej partii w wyborach w Meklemburgii
Data publikacji: 2016-09-04 19:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1528 152574

Prawicowa, antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) odniosła spektakularny sukces, wyprzedzając współrządzącą CDU w niedzielnych wyborach do regionalnego parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Najsilniejszą partią w tym kraju związkowym pozostała SPD.

Jak podał po zamknięciu lokali wyborczych pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD, biorąca po raz pierwszy udział w wyborach w tym landzie AfD dostała 21 proc. głosów. CDU poparło tylko 19 proc. wyborców - o cztery punkty procentowe mniej niż w poprzednich wyborach pięć lat temu.

Najsilniejszą partią w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozostała mimo strat SPD z 30 proc. - to pięć punktów procentowych mniej niż w poprzednich wyborach.

SPD i CDU będą dysponować łącznie 40 mandatami w liczącym 75 miejsc landtagu, co pozwoli im na kontynuowanie wspólnych rządów. Obie partie rządzą landem od 10 lat.

Porażkę poniosła Lewica, zdobywając 12,5 proc., czyli niemal 6 punktów procentowych mniej niż pięć lat temu. Nie wiadomo, czy do parlamentu wejdą Zieloni, którzy osiągnęli wynik w granicach 5-procentowego progu wyborczego.

Do landtagu w Schwerinie nie wejdzie z pewnością neonazistowska NPD, która miała ostatnio trzech posłów.

Meklemburgia jest dziewiątym landem, w którym istniejąca dopiero od trzech lat AfD zdobyła miejsca w regionalnym parlamencie. "Nasza partia tworzy historię" - powiedział pierwszy na liście AfD w Meklemburgii Leif-Erik Holm.

Prawicowe ugrupowanie domaga się natychmiastowego zamknięcia granic dla imigrantów z krajów muzułmańskich. "Walczymy o to, by Niemcy pozostały krajem Niemców" - mówił Holm w kampanii wyborczej. Partia uznaje islam za zagrożenie dla Niemiec i domaga się dymisji kanclerz Angeli Merkel jako osoby odpowiedzialnej za politykę imigracyjną.

Z analizy głosów wynika, że AfD zawdzięcza dobry wynik przede wszystkim zmobilizowaniu osób, które dotychczas nie brały udziału w wyborach. Część wyborców przeszła do tej partii z SPD i CDU.

W komentarzu przed ogłoszeniem wstępnych wyników wyborów komentatorka ARD Tina Hassel powiedziała, że jeśli AfD wyprzedzi CDU, będzie to "polityczne trzęsienie ziemi", które "wstrząśnie partią chadecką". W tym landzie swój okręg wyborczy ma Merkel, dlatego słaby wynik jej partii jest uważany także za afront wobec szefowej rządu.

Wynik wyborów w Meklemburgii traktowany jest przez analityków jako referendum w sprawie polityki migracyjnej rządu. Z sondażu wynika, że 75 proc. wyborców chciało w ten sposób pokazać rządowi "żółtą kartkę".

Leżący na północnym wschodzie Niemiec, przy granicy z Polską kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie należy do najbiedniejszych landów niemieckich, jednak ostatnio rozwijał się w dobrym kierunku dzięki turystyce i eksportowi.

 Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Graf. Wikipedia

Komentarze

tak trzymac
Niemcy dla Niemców, gonić Polaków do Polski.
2016-09-06 12:00:41
PO-wymieniac obecnych Politykow w UE,
Najlepiej bedzie jak kazdy Narod pozostanie u siebie, czyli Europa dla Europejczykow, Afryka dla Afrykanczykow, Azja dla Azjatow itd...itp...! Gdyz z "mieszaniny" wyjdzie jeden Wielki Cyrk, nowe powazne konflikty i Wojny, gdzie o roznych nowych chorobach juz nie wspomne !!
2016-09-06 01:04:44
kibic
nareszcie Niemcy powoli mądrzeją.
2016-09-05 10:27:16
Szkoda gadać
Ludzie powoli zaczynają zauważać, że to oni stają się gośćmi w swojej ojczyźnie, a powinno być odwrotnie: przyjeżdżasz do kogoś - przestrzegasz jego zasad. Nie pracujesz - wracasz do siebie. A nie, rozbudowany socjal i poprawność polityczna na każdym kroku. Do tego nieświadomi, podpuszczani przez kogo trzeba, młodzi ludzi, którzy popierają coś o czym nie mają pojęcia.
2016-09-05 07:48:00
Gratulacje dla AfD i tak trzymac,
PO-czatek konca Pani Angeli...i masssowego naplywu Islamu do Niemiec !!
2016-09-04 22:11:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy