Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Sukces antyislamskiej partii w wyborach w Meklemburgii

Data publikacji: 2016-09-04 19:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Sukces antyislamskiej partii w wyborach w Meklemburgii
 

Prawicowa, antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) odniosła spektakularny sukces, wyprzedzając współrządzącą CDU w niedzielnych wyborach do regionalnego parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Najsilniejszą partią w tym kraju związkowym pozostała SPD.

Jak podał po zamknięciu lokali wyborczych pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD, biorąca po raz pierwszy udział w wyborach w tym landzie AfD dostała 21 proc. głosów. CDU poparło tylko 19 proc. wyborców - o cztery punkty procentowe mniej niż w poprzednich wyborach pięć lat temu.

Najsilniejszą partią w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozostała mimo strat SPD z 30 proc. - to pięć punktów procentowych mniej niż w poprzednich wyborach.

SPD i CDU będą dysponować łącznie 40 mandatami w liczącym 75 miejsc landtagu, co pozwoli im na kontynuowanie wspólnych rządów. Obie partie rządzą landem od 10 lat.

Porażkę poniosła Lewica, zdobywając 12,5 proc., czyli niemal 6 punktów procentowych mniej niż pięć lat temu. Nie wiadomo, czy do parlamentu wejdą Zieloni, którzy osiągnęli wynik w granicach 5-procentowego progu wyborczego.

Do landtagu w Schwerinie nie wejdzie z pewnością neonazistowska NPD, która miała ostatnio trzech posłów.

Meklemburgia jest dziewiątym landem, w którym istniejąca dopiero od trzech lat AfD zdobyła miejsca w regionalnym parlamencie. "Nasza partia tworzy historię" - powiedział pierwszy na liście AfD w Meklemburgii Leif-Erik Holm.

Prawicowe ugrupowanie domaga się natychmiastowego zamknięcia granic dla imigrantów z krajów muzułmańskich. "Walczymy o to, by Niemcy pozostały krajem Niemców" - mówił Holm w kampanii wyborczej. Partia uznaje islam za zagrożenie dla Niemiec i domaga się dymisji kanclerz Angeli Merkel jako osoby odpowiedzialnej za politykę imigracyjną.

Z analizy głosów wynika, że AfD zawdzięcza dobry wynik przede wszystkim zmobilizowaniu osób, które dotychczas nie brały udziału w wyborach. Część wyborców przeszła do tej partii z SPD i CDU.

W komentarzu przed ogłoszeniem wstępnych wyników wyborów komentatorka ARD Tina Hassel powiedziała, że jeśli AfD wyprzedzi CDU, będzie to "polityczne trzęsienie ziemi", które "wstrząśnie partią chadecką". W tym landzie swój okręg wyborczy ma Merkel, dlatego słaby wynik jej partii jest uważany także za afront wobec szefowej rządu.

Wynik wyborów w Meklemburgii traktowany jest przez analityków jako referendum w sprawie polityki migracyjnej rządu. Z sondażu wynika, że 75 proc. wyborców chciało w ten sposób pokazać rządowi "żółtą kartkę".

Leżący na północnym wschodzie Niemiec, przy granicy z Polską kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie należy do najbiedniejszych landów niemieckich, jednak ostatnio rozwijał się w dobrym kierunku dzięki turystyce i eksportowi.

 Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Graf. Wikipedia

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tak trzymac
2016-09-06 12:00:41
Niemcy dla Niemców, gonić Polaków do Polski.
PO-wymieniac obecnych Politykow w UE,
2016-09-06 01:04:44
Najlepiej bedzie jak kazdy Narod pozostanie u siebie, czyli Europa dla Europejczykow, Afryka dla Afrykanczykow, Azja dla Azjatow itd...itp...! Gdyz z "mieszaniny" wyjdzie jeden Wielki Cyrk, nowe powazne konflikty i Wojny, gdzie o roznych nowych chorobach juz nie wspomne !!
kibic
2016-09-05 10:27:16
nareszcie Niemcy powoli mądrzeją.
Szkoda gadać
2016-09-05 07:48:00
Ludzie powoli zaczynają zauważać, że to oni stają się gośćmi w swojej ojczyźnie, a powinno być odwrotnie: przyjeżdżasz do kogoś - przestrzegasz jego zasad. Nie pracujesz - wracasz do siebie. A nie, rozbudowany socjal i poprawność polityczna na każdym kroku. Do tego nieświadomi, podpuszczani przez kogo trzeba, młodzi ludzi, którzy popierają coś o czym nie mają pojęcia.
Gratulacje dla AfD i tak trzymac,
2016-09-04 22:11:20
PO-czatek konca Pani Angeli...i masssowego naplywu Islamu do Niemiec !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA