czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Strajk pilotów Lufthansy nielegalny (akt.)

Strajk pilotów Lufthansy nielegalny (akt.)

Strajk pilotów Lufthansy nielegalny (akt.)
Data publikacji: 2015-09-09 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1317 19178

Jeden z niemieckich sądów nakazał zakończenie trwającego od wtorku strajku pilotów niemieckich linii lotniczych Lufthansa. Na wniosek kierownictwa linii, sąd pracy Hesji we Frankfurcie nad Menem uznał w środę strajk za nielegalny.

To pierwszy tego rodzaju wyrok od rozpoczęcia półtora roku temu sporu pilotów zrzeszonych w związki zawodowym Cockpit (VC) z dyrekcją Lufthansy. Rozstrzygnięcie sądu zapadło w drugiej instancji, na skutek odwołania od wtorkowej decyzji, która była po myśli pilotów, uznając ich protest za legalny.

- Jeśli Lufthansa nie przedstawi nowej propozycji, będzie kolejny strajk - powiedział na lotnisku we Frankfurcie rzecznik VC Markus Wahl. Jak wyjaśnił, akcja protestacyjna może odbyć się w każdym momencie, ale piloci ostrzegą o niej z 24-godzinym wyprzedzeniem.

Cockpit reprezentuje 5 400 pilotów zatrudnionych w Lufthansie. (pap)

 

Wcześniejsza informacja:

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa zapowiedziały, że w związku z trwającym od wtorku strajkiem pilotów w środę odwołanych zostanie tysiąc lotów na trasach krótkich i średnich. Pomimo akcji protestacyjnej zrealizowanych zostanie ponad 500 połączeń.

Na środę zapowiedziano 24-godzinny strajk na trasach krótkich i średnich. Strajk ten nie dotknie pasażerów korzystających z usług innych linii wchodzących w skład grupy Lufthansa: Germanwings, Swiss czy Austrian Airlines.

Jest to już 13. strajk od kwietnia ubiegłego roku. W tym roku te strajki kosztowały Lufthansę ok. 100 mln euro. We wtorek Lufthansa odwołała 84 połączenia z Frankfurtu, Monachium czy Duesseldorfu; w przewidzianym terminie nie odleciało 20 tys. pasażerów. Pomimo strajku Lufthansa zapowiadała, że zrealizowanych zostanie 90 lotów.

Przewoźnik wciąż stara się powstrzymać strajk i w sądzie we Frankfurcie złożył pozew o tymczasowy zakaz akcji protestacyjnej. Lufthansa ogłosiła też, że nie będzie zatrudniała nowych pilotów w ramach obecnych układów zbiorowych. Związkowcy zarzucają zarządowi Lufthansy, że wbrew protestom związku obstaje przy planach przekazania części samolotów zagranicznym liniom lotniczym i likwidacji miejsc pracy w Niemczech, czego związek nie może zaakceptować.

Do kwestii spornych między związkiem Cockpit a dyrekcją Lufthansy należy też system świadczeń przedemerytalnych dla pilotów. Obecnie piloci już w wieku 55 lat mogą ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę, z zachowaniem 60 proc. dotychczasowych poborów.  Tymczasem Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Młodzi piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień.

Ponadto w związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy, rozbudowując m.in. sektor tanich linii lotniczych. Warunki proponowane pilotom w tych spółkach Lufthansy są znacznie gorsze od warunków pracy i płacy w firmie macierzystej. (pap)

 

Fot. lufthansa.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy