Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Skarga Polski odrzucona

Data publikacji: 05 maja 2016 r. 09:05
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Skarga Polski odrzucona
Fot. Paulina Sikora  

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odrzucił skargę Polski w sprawie dyrektywy tytoniowej i potwierdził ważność regulacji unijnych.

Nowa dyrektywa przewiduje przede wszystkim zakaz od 2020 roku sprzedaży wyrobów tytoniowych zawierających tzw. aromat charakterystyczny (w tym papierosów mentolowych) oraz ujednolicenie opakowań i etykietowania wyrobów tytoniowych. Ponadto ustanawia ona szczególne regulacje dotyczące papierosów elektronicznych.

Polska, popierana przez Rumunię, zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Rząd wskazywał, że całkowity zakaz wprowadzania do obrotu tych papierosów pociągnie za sobą spore konsekwencje gospodarcze dla kraju. Polska w swojej skardze podkreślała, że zakaz sprzedaży papierosów mentolowych nie przyczyni się do poprawy funkcjonowania rynku wewnętrznego, a wręcz przeciwnie – stworzy dodatkowe bariery. Zarzuciła też UE naruszenie zasady proporcjonalności, argumentując, że koszty wprowadzenia zakazu w życie będą wyższe niż korzyści.

Trybunał odrzucił w środę (4 maja) skargę Polski i uznał, że nowa dyrektywa tytoniowa jest ważna i zgodna z unijnym prawem. W odniesieniu do zakazu papierosów mentolowych Trybunał orzekł, że wyroby tytoniowe zawierające aromat są równie szkodliwe jak zwykłe papierosy. Przypomniał też, że celem mentolu jest – w związku z jego przyjemnym aromatem – uatrakcyjnienie papierosów oraz że zmniejszenie atrakcyjności wyrobów tytoniowych może przyczynić się do ograniczenia palenia i uzależnienia zarówno u nowych konsumentów, jak i osób już palących.

Trybunał uznał też, że mniej rygorystyczne środki zaproponowane przez Polskę (m.in. umieszczenie na etykiecie ostrzeżenia wskazującego na szkodliwość aromatyzowanych papierosów czy wprowadzenie ograniczenia wiekowego na zakup wyrobów tytoniowych) nie są wystarczające, by obniżyć atrakcyjność tego typu produktów, dlatego konieczne jest wprowadzenie zakazu. Trybunał nie zgodził się też z zarzutem, że zakaz utrudni funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Odwrotnie – uznał, że raczej ułatwi on jego prawidłowe funkcjonowanie.

* * *

Nasz kraj jest czwartym największym producentem tytoniu w UE (10 proc. całej produkcji UE), po Włoszech (35 proc.), Hiszpanii (15,4 proc.) i Bułgarii (13,17 proc.). Jeśli chodzi o papierosy aromatyzowane (w tym przede wszystkich mentolowe) Polska zajmuje pozycję drugą – za Niemcami i przed Holandią. Przy tym średnio rocznie ok. 50 proc. produkcji papierosów w Polsce trafia na rynek innych państw członkowskich, w tym 6-8 proc. stanowią papierosy mentolowe. W 2013 r. na rynek krajowy wyprodukowano 6,31 mld sztuk papierosów mentolowych. W Polsce działa 6 zakładów produkujących papierosy. (pap)

 

Fot. Paulina Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wolna Sala... do PO-nownych i PO-waznych cwiczen...
2016-05-06 12:50:25
Pytanie do PO-nizszej POgietej... a co juz wiecej nie PO-trafisz sie wyprostowac, PO tej Twojej PO-nownej ciezkiej "chorobie" z lat 1989-2015 ??
POgięta
2016-05-06 11:22:11
PO-rąbana PO-ważnie PO cienżkiej chorobie.
STOPPP,
2016-05-05 23:53:21
Rzadzacy kazdym Krajem, nie PO-wini swiadomie zatruwac czy PO-dtruwac oraz rozpijac alkoholem... tak swoich Obywateli jak i calego Narodu !!
Palenie
2016-05-05 12:08:53
Czyli ważniejsze są wpływy z papierosów niż zdrowie obywateli Europy?
Jarun
2016-05-05 11:09:45
British Amercian Tobacco -przedsiębiorstwo sprzedaje w Polsce swoje wyroby pod markami: Lucky Strike, Kent, Pall Mall, Dunhill, Golden American, Vogue, Jan III Sobieski, Viceroy, Albatros, Cristal, Nevada, Męskie i Walet. W Polsce jest też Japan Tobacco International (JTI) która sprzedaje: Winston, Camel, LD. Nie ma co się martwić, polskich papierosów nie ma.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA