sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Sąd podtrzymał decyzję o zawieszeniu dekretu Trumpa

Sąd podtrzymał decyzję o zawieszeniu dekretu Trumpa

Sąd podtrzymał decyzję o zawieszeniu dekretu Trumpa
Data publikacji: 2017-02-10 14:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1407 213588

Troje sędziów Federalnego Sądu Apelacyjnego w San Francisco podtrzymało decyzję Jamesa Robarta, sędziego z federalnego sądu okręgowego w Seattle, który wstrzymał wykonywanie dekretu prezydenta USA Donalda Trumpa o czasowym ograniczeniu imigracji.

Sąd Apelacyjny odrzucając tym samym argumenty administracji Trumpa uznał, że dekret prezydenta z 27 stycznia jest niezgodny z Konstytucją, a Biały Dom nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że nowe regulacje były podyktowane wyłącznie względami bezpieczeństwa narodowego i były wolne od zamiaru dyskryminacji obywateli z siedmiu krajów muzułmańskich, których wizy miały być unieważnione. Adwokaci reprezentujący podlegające Trumpowi ministerstwo sprawiedliwości przekonywali, że względy bezpieczeństwa narodowego przemawiają za tym, aby natychmiast wznowić wykonywanie rozporządzenia Trumpa. Sędziowie, w tym – dwoje nominowanych przez prezydentów z Partii Demokratycznej i jeden mianowany przez republikańskiego prezydenta George’a W. Busha, byli odmiennego zdania. W 29-stronicowym orzeczeniu ocenili, że argumentacja adwokatów reprezentujących Biały Dom "godzi w podstawowe zasady konstytucyjnej demokracji USA".

– Federalny Sąd Apelacyjny w San Francisco ma opinię najbardziej lewicowego w strukturze sądownictwa federalnego – pogląd taki przedstawił m.in. były minister edukacji William Benett w swej wypowiedzi dla telewizji Fox News.

Orzeczenie Sądu Apelacyjnego zostało przyjęte jednomyślnie, co zdaniem ekspertów dodatkowo pogłębia rozmiary porażki prezydenta Donalda Trumpa. On sam zgoła odmiennie ocenił sytuację: "Jest to po prostu decyzja, która zapadła, ale to my ostatecznie wygramy sprawę". W jego opinii decyzja sądu "ma charakter polityczny".

– Zobaczymy się z nimi (sędziami – PAP) w sądzie – dodał.

Wcześniej, w reakcji na decyzję Donald Trump napisał na Twitterze, używając przy tym wyłącznie dużych liter: "DO ZOBACZENIA W SĄDZIE. STAWKĄ JEST BEZPIECZEŃSTWO NASZEGO KRAJU".

* * *

Dekret prezydenta Trumpa wydany 27 stycznia, w tydzień po zaprzysiężeniu, przewidywał bezterminowe wstrzymanie imigracji z Syrii oraz tymczasowe wstrzymanie imigracji z siedmiu państw zamieszkiwanych przez muzułmańską większość. Nowe regulacje zostały wprowadzone pośpiesznie, bez konsultacji z Kongresem oraz szefami resortów odpowiedzialnych za jego wykonanie, co przyznał pośrednio sam Donald Trump. Wywołało to falę demonstracji i przynajmniej 40 pozwów oraz petycji złożonych w amerykańskich sądach różnych instancji.

(pap)

Fot. EPA/ANDREW HARRER

Komentarze

WARNING...!
No tak... Prawnicy niech sie teraz spieraja i dyskutuja i to jeszcze jak najdluzej... a IS-lam teraz na jeszcze wieksze tempo - bedzie dalej "zalewal" USA !!!
2017-02-10 23:45:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy