poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Rozpoczął się Chiński Nowy Rok

Rozpoczął się Chiński Nowy Rok

Rozpoczął się Chiński Nowy Rok
Data publikacji: 2016-02-08 16:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1245 116221

Chińczycy w całej Azji obchodzą w poniedziałek rozpoczęcie Nowego Roku, najważniejszego święta publicznego i prywatnego, nazywanego też świętem wiosny. Będzie to rok Ognistej Małpy i 4714. od początku rachuby lat księżycowych.

W Chinach Nowy Rok wiąże się z masowymi podróżami, zatrudnieni w miastach jadą spędzić święta z rodzinami w innych częściach kraju. W tym roku opady śniegu i deszczu uwięziły sześć dni temu ponad 100 tys. pasażerów na dworcu kolejowym w Kantonie.

Charakterystyczny element noworoczny to fajerwerki i petardy, których huk ma odstraszyć złe duchy. W ostatnich latach eksplozje te spowodowały, jak podaje chiński serwis Weibo, ponad 6 tys. wypadków i pożarów. Dlatego nacisk kładzie się na przepisy bezpieczeństwa, a policja jest w stanie podwyższonej gotowości.

W Nowy Rok ludzie odwiedzają świątynie, by pomodlić się o zdrowie i szczęście, zapalają kadzidła na ołtarzykach przodków, składają im ofiary. W Pekinie odwiedzają okolicznościowe kiermasze rękodzieła w parkach. Do sąsiednich krajów, do Tajlandii, Filipin i Indonezji, gdzie świętują potomkowie Chińczyków, przyjechało z okazji Nowego Roku sześć milionów Chińczyków z samych Chin.

Na Filipinach, gdzie co trzeci Filipińczyk ma chińskich przodków, chińskie organizacje zebrały równowartość 84 tys. dolarów, głównie na sztuczne ognie i tańce smoka. W Indonezji niedzielne ulewy spowodowały podtopienia dróg i świątyni w Sidoarjo na Jawie Wschodniej, tak że buddyści, taoiści i konfucjaniści stali tam w wodzie. Początek księżycowego Nowego Roku na Tajwanie odbywa się w niecałe trzy dni po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło co najmniej 38 ludzi.

- Modlimy się w intencji ocalałych, wyrażamy żal za zmarłymi - powiedział kończący urzędowanie prezydent Tajwanu Ma Jing-cu.

* * *

Rok Ognistej Małpy skończy się 17 stycznia 2017 roku. Pełny cykl chińskiego kalendarza trwa 60 lat, podczas których każdy z 12 znaków pojawia się w jednym z pięciu żywiołów. (pap)

Fot. EPA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy