Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Przeciwko „polskim obozom zagłady”

Data publikacji: 04 lutego 2017 r. 20:27
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:47
Przeciwko „polskim obozom zagłady”
Uczestnicy pikiety przy mobilnym billboardzie z napisem "Death Camps Were Nazi German" przed siedzibą BBC w Londynie. Na podświetlonym banerze widnieje brama obozu Auschwitz, w którą wpisano kontur jednoznacznie kojarzący się z wizerunkiem Adolfa Hitlera. Obok grafiki umieszczono napisy "Death Camps Were Nazi German" oraz "ZDF Apologize!". Billboard, który wyruszył z Wrocławia, po drodze eksponowany był m.in. przed siedzibą będącej głównym adresatem akcji niemieckiej telewizji ZDF w Wiesbaden, przed budynkiem stacji Deutsche Welle w Bonn oraz w pobliżu siedzib instytucji Unii Europejskiej w Brukseli. Akcja jest protestem wobec używania przez zagraniczne media sformułowania "polskie obozy śmierci". Fot. PAP/Jakub Krupa  

Mobilny billboard z napisem "Death Camps Were Nazi German" dotarł w sobotę (4 lutego) do Londynu i został wyeksponowany przed ambasadą RP i pobliską siedzibą telewizji BBC. Akcja jest protestem wobec używania przez zagraniczne media sformułowania "polskie obozy śmierci".

Samochód ciągnący billboard wjechał do Londynu w godzinach popołudniowych. Wcześniej był eksponowany m.in. w Wiesbaden pod siedzibą niemieckiej telewizji ZDF, w Bonn w pobliżu biur telewizji Deutsche Welle i w sąsiedztwie instytucji unijnych w Brukseli. Pod siedzibą publicznej telewizji BBC w Londynie billboard przywitało około 30-40 osób, które miały polskie flagi i chętnie fotografowały się na tle instalacji.

- To niezwykle ważna akcja, bo używanie fałszywego zwrotu "polskie obozy śmierci" może doprowadzić do tego, że następne pokolenie może mieć krzywy obraz tego, co działo się podczas drugiej wojny światowej - podkreślił Paweł Soja, który prowadził samochód w drodze z Brukseli do Londynu.

Z kolei Tomasz Muskus z Komitetu Obrony Polski w Londynie tłumaczył, że postawienie billboardu pod siedzibą BBC ma celu "zwrócenie uwagi (...) na dołożenie staranności przy publikowaniu materiałów dotyczących odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Niemcy podczas II wojny światowej".

- Wielokrotnie zdarzało się, że programy emitowane przez BBC zawierały nieprawdziwe informacje o rzekomej winie Polaków za popełnioną na narodzie żydowskim zbrodnię Holokaustu - powiedział, dodając, że "niemieckie obozy nazywano polskimi, a w tygodniu poprzedzającym rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz odpowiedzialnością za ludobójstwo próbowano obarczyć nawet polskich kolejarzy". BBC usunęła w ubiegłym tygodniu ze swojej strony po interwencji ambasady w Londynie sugestię, że polscy kolejarze, którzy nadzorowali przewozy do niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz ponoszą współodpowiedzialność za Holokaust. Redakcja BBC, tłumacząc zmianę, odnotowała, że "usunięto odniesienie do polskich maszynistów pośród osób kolaborujących z Niemcami, którzy w rzeczywistości byli zmuszeni do pracy siłą podczas niemieckiej okupacji".

Na niedzielę organizatorzy zaplanowali przeprowadzenie podobnej akcji w uniwersyteckim mieście Cambridge.

* * *

Samochód wyruszył w poniedziałek z Wrocławia. Na banerze o rozmiarach 3 na 6 m widnieje brama obozu Auschwitz, w którą wpisano kontur jednoznacznie kojarzący się z postacią Adolfa Hitlera. Obok grafiki widnieją napisy "Death Camps Were Nazi German" oraz "ZDF Apologize!". W grudniu 2016 r. niemiecka telewizja ZDF przegrała proces za użycie określenia „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz” i miała przeprosić więźnia Auschwitz Karola Tenderę za to sformułowanie.

Tekst i fot. Jakub Krupa

 

Na zdjęciu: Uczestnicy pikiety przy mobilnym billboardzie z napisem "Death Camps Were Nazi German" przed siedzibą BBC w Londynie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Polka
2017-02-05 21:21:27
Jestem pod wrażeniem działań Polskiej Młodzieży w obronie naszego honoru i szacunku dla narodu polskiego. Jestem córka żołnierza Dywizji Generała Maczka, moja ciocia była węźniem obozu koncentracyjnego dla kobiet i ma to dla mnie ogromne znaczenie. Dziękuję WAM za taką wspaniałą postawę !!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA