niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Przeciwko „polskim obozom zagłady”

Przeciwko „polskim obozom zagłady”

Przeciwko „polskim obozom zagłady”
Data publikacji: 2017-02-04 20:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1502 211875

Mobilny billboard z napisem "Death Camps Were Nazi German" dotarł w sobotę (4 lutego) do Londynu i został wyeksponowany przed ambasadą RP i pobliską siedzibą telewizji BBC. Akcja jest protestem wobec używania przez zagraniczne media sformułowania "polskie obozy śmierci".

Samochód ciągnący billboard wjechał do Londynu w godzinach popołudniowych. Wcześniej był eksponowany m.in. w Wiesbaden pod siedzibą niemieckiej telewizji ZDF, w Bonn w pobliżu biur telewizji Deutsche Welle i w sąsiedztwie instytucji unijnych w Brukseli. Pod siedzibą publicznej telewizji BBC w Londynie billboard przywitało około 30-40 osób, które miały polskie flagi i chętnie fotografowały się na tle instalacji.

- To niezwykle ważna akcja, bo używanie fałszywego zwrotu "polskie obozy śmierci" może doprowadzić do tego, że następne pokolenie może mieć krzywy obraz tego, co działo się podczas drugiej wojny światowej - podkreślił Paweł Soja, który prowadził samochód w drodze z Brukseli do Londynu.

Z kolei Tomasz Muskus z Komitetu Obrony Polski w Londynie tłumaczył, że postawienie billboardu pod siedzibą BBC ma celu "zwrócenie uwagi (...) na dołożenie staranności przy publikowaniu materiałów dotyczących odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Niemcy podczas II wojny światowej".

- Wielokrotnie zdarzało się, że programy emitowane przez BBC zawierały nieprawdziwe informacje o rzekomej winie Polaków za popełnioną na narodzie żydowskim zbrodnię Holokaustu - powiedział, dodając, że "niemieckie obozy nazywano polskimi, a w tygodniu poprzedzającym rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz odpowiedzialnością za ludobójstwo próbowano obarczyć nawet polskich kolejarzy". BBC usunęła w ubiegłym tygodniu ze swojej strony po interwencji ambasady w Londynie sugestię, że polscy kolejarze, którzy nadzorowali przewozy do niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz ponoszą współodpowiedzialność za Holokaust. Redakcja BBC, tłumacząc zmianę, odnotowała, że "usunięto odniesienie do polskich maszynistów pośród osób kolaborujących z Niemcami, którzy w rzeczywistości byli zmuszeni do pracy siłą podczas niemieckiej okupacji".

Na niedzielę organizatorzy zaplanowali przeprowadzenie podobnej akcji w uniwersyteckim mieście Cambridge.

* * *

Samochód wyruszył w poniedziałek z Wrocławia. Na banerze o rozmiarach 3 na 6 m widnieje brama obozu Auschwitz, w którą wpisano kontur jednoznacznie kojarzący się z postacią Adolfa Hitlera. Obok grafiki widnieją napisy "Death Camps Were Nazi German" oraz "ZDF Apologize!". W grudniu 2016 r. niemiecka telewizja ZDF przegrała proces za użycie określenia „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz” i miała przeprosić więźnia Auschwitz Karola Tenderę za to sformułowanie.

Tekst i fot. Jakub Krupa

 

Na zdjęciu: Uczestnicy pikiety przy mobilnym billboardzie z napisem "Death Camps Were Nazi German" przed siedzibą BBC w Londynie

Komentarze

Polka
Jestem pod wrażeniem działań Polskiej Młodzieży w obronie naszego honoru i szacunku dla narodu polskiego. Jestem córka żołnierza Dywizji Generała Maczka, moja ciocia była węźniem obozu koncentracyjnego dla kobiet i ma to dla mnie ogromne znaczenie. Dziękuję WAM za taką wspaniałą postawę !!!!
2017-02-05 21:21:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy