Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Prezydent Duda w USA

Data publikacji: 2016-09-19 10:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Prezydent Duda w USA
Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas odsłonięcia pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu na terenie Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. PAP/Jacek Turczyk  

Honorując i czcząc Żołnierzy Wyklętych Polska odzyskuje godność, bo „nie ma godności państwo, które nie czci swoich bohaterów” – podkreślił prezydent Andrzej Duda odsłaniając na cmentarzu w amerykańskim Doylestown pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

– Żołnierze Wyklęci byli pięknymi ludźmi, wychowanymi w patriotycznej tradycji, w głębokim poczuciu, wartości jaką jest ojczyzna. Nie było dla nich nic bardziej strasznego od tego, żeby nie było wolnej ojczyzny a uważali, że jej nie było, mimo że skończyła się druga wojna światowa, że niemiecki okupant został przegnany. Oni widzieli, że wolnej Polski nie ma, że się tylko zmieniło jarzmo. Nie godzili się na udawana wolną Polskę – mówił prezydent podczas uroczystości na cmentarzu w Doylestown, gdzie znajduje się Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Podziękował Polonii za liczną obecność na uroczystości odsłonięcia pomnika.

– Dzisiaj miliony Polaków składają hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. Wreszcie. Oni nigdy nie stracili godności, nawet wtedy, kiedy byli najbardziej pobici i zmiażdżeni, nawet wtedy, kiedy leżeli w bezimiennych grobach, bo tacy ludzie zachowują godność na zawsze – mówił prezydent.

Podczas wcześniejszego spotkania z Polonią w Domu Pielgrzyma prezydent podziękował rodakom za to, że pamiętają o polskich bohaterach – Żołnierzach Wyklętych – „którzy w służbie Polsce, dla jej wolności, suwerenności, niepodległości oddali życie”.

– Dziękuję, że pamiętacie o tych, którzy w służbie Polsce zginęli nie tak dawno, sześć lat temu. Dziękuję, że pamiętacie o prezydencie prof. Lechu Kaczyńskim i jego małżonce, o ich przyjaciołach i wszystkich tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku – powiedział prezydent.

Podziękował też Polonii za to, że swoją działalnością w USA dają świadectwo, że „Polacy są społeczeństwem ludzi wiernych zasadom, twardych, takich, na których można polegać” i dzięki temu wnieśli swój wkład w lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Jak podkreślił, przyniósł on decyzje, które wzmocniły bezpieczeństwo Polski. Prezydent podczas spotkania z Polonią odznaczył pięciu działaczy polonijnych za „wybitne zasługi w krzewieniu prawdy o historii Polski, za działalność na rzecz środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych”. Duda zaznaczył, że chciałby, aby wszyscy Polacy mieszkający w USA wrócili do kraju.

– Ale oczywiście każdy z was podejmie decyzję w tej sprawie indywidualnie. Zawsze jednak będę do tego namawiał. Bardzo proszę o jedno, żebyście do Polski przynajmniej jeździli, żebyście do Polski zawozili, dzieci, wnuki, żeby łączność z krajem była – mówił.

Prezydent z małżonką złożył też kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. (pap)

 

Na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas odsłonięcia pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu na terenie Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.
Fot. PAP/Jacek Turczyk

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ciekawski
2016-09-20 18:18:40
Czy KSz opisze jak PAD został wygwizdany w USA?
Ten Maliniak to co chwilę tych stanów jeździ
2016-09-19 12:50:01
Zamiast sobie podróżować za nasze pieniądze lepiej by się zajął tragiczną sytuacją w Polsce
Czy zabrał ze sobą długo-PIS ?
2016-09-19 12:14:50
Przecież w każdek chili może zadzwonić Kaczyński i kazać mu pod-PIS-ać jakąś ustawę.
Kuszelas
2016-09-19 10:56:19
Czy ktoś policzył, ile pieniędzy z kieszeni polskich podatników przeznaczono na kolejną WYCIECZKĘ A.Dudy ? Jest tam również jego żona...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA