Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Ponad trzy miliony osób rocznie umiera na świecie z powodu alkoholu

Data publikacji: 2018-09-27 23:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-29 09:03
Ponad trzy miliony osób rocznie umiera na świecie z powodu alkoholu
 

Z powodu nadużycia alkoholu zmarło na świecie w 2016 r. – bezpośrednio i pośrednio – ponad trzy miliony osób, co oznacza, że był on powodem co dwudziestego zgonu – podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ponad trzy czwarte tych zgonów przypada na mężczyzn.

– Zbyt wiele osób, ich rodzin i społeczności cierpi wskutek efektów szkodliwego użycia alkoholu, jak przemoc, obrażenia fizyczne, problemy ze zdrowiem psychicznym i choroby, m.in. rak czy wylewy. Nadszedł czas, by wzmocnić działania zapobiegające temu poważnemu zagrożeniu dla rozwoju zdrowych społeczeństw – oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, prezentując raport o zdrowotnych skutkach konsumpcji alkoholu na świecie.

Ze wszystkich zgonów mających związek ze spożywaniem alkoholu 28 proc. było efektem obrażeń, np. odniesionych w wypadkach samochodowych, podczas aktów przemocy czy wskutek samookaleczenia, 21 proc. było związane ze schorzeniami układu trawiennego, 19 proc. z chorobami układu krążenia, reszta zaś – z problemami mentalnymi, rakiem i innymi chorobami.  Jak podaje WHO, około 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet na świecie cierpi na schorzenia spowodowane piciem alkoholu. Najwyższy odsetek osób z takimi schorzeniami jest w Europie i w obu Amerykach (które WHO traktuje jako jeden region), a zaburzenia związane piciem alkoholu powszechniejsze są w bogatych państwach.

WHO szacuje, że alkohol pije 2,3 miliarda mieszkańców globu. Pod względem średniego spożycia na mieszkańca przoduje Europa, choć od 2010 roku konsumpcja tam spadła o około 10 proc. Jeśli obecne trendy się utrzymają, światowa konsumpcja w ciągu następnych 10 lat wzrośnie, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej, w regionie Zachodniego Pacyfiku i w Amerykach.

Średnie spożycie wśród osób, które piją alkohol, to 33 miligramy dziennie. To mniej więcej tyle, ile zawierają dwa 150-mililitrowe kieliszki wina, 1,5 półlitrowych butelek piwa lub dwa 40-mililitrowe kieliszki wysokoprocentowych alkoholi. W skali całego świata najczęściej spożywane są alkohole wysokoprocentowe, które odpowiadają za 45 proc. całej konsumpcji, na drugim miejscu jest piwo (34 proc.), a następnie wino (12 proc.).

(pap)

Fot. Paulina Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

22
2018-09-29 02:23:36
a w polsce? jak piją?
A jak duzo pija... % - wych
2018-09-29 01:25:00
To i biernie Szkodza... gdzie przystanki jak i Komunikacja Miejska, nie sa odpowiednim miejscem do picia Napojow "wyskokowych"... ! Gdzie o Awanturach i Rozbojach oraz takich czy innych Tragediach i Kosztach w Rodzinie, Sluzbie Zdrowia, na drogach jak i Spoleczenstwie - juz nie wspomne !!
%
2018-09-28 06:39:14
I co z tego - reklamy alkoholu są w mediach, a sklepy monopolowe powstają jak grzyby po deszczu.
palisz-jestes debilem
2018-09-28 00:00:49
Alkohol pija ci co chca i musza i nikomu innemu biernie nie szkodzą ale palacze papierochow juz tak-zabijaja siebie-niestety to trwa wiele lat, ale w międzyczasie tróją innych biernie w tym dzieci,osoby nieletnie,osoby starsze, rodzine, w pracy w szkole itd,kiedy w koncu papierochy beda zdelegalizowane bo obecnie to jest jedyna LEGALNA FORMA ZABIJANIA INNYCH POPRZEZ DYM I JEGO SKUTKI I RAKA.W Szczecinie codziennie ok. 50 tys osob pali na przystankach komunikacji miejskiej-mimo ze jest zakaz palenia na calej dlugosci-debile tego nie czytaja a przy okazji smieca, oczywisice troja innych ,czy ktos to egzekwuje ?! NIE, a mandat za palenie jest do 500zl ,ale wez otworz piwo ktore nikomu nie szkodzi to nagle sie pojawia patrol.KIEDY KTOS W KONCU ZROBI COS Z TYMI SMIERDZIELAMI !ZDELEGALIZOWAC PAPIEROchy,CO NAJLEPSZE WIELU Z TYCH CO PALI FAJKI UKRAINSKIE Z PRZEMYTU ITD. NOSI KOSZULKI PSEUDO WYKLETE ZAKLETE, to jest dopiero hipokryzja

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ