poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Świat > Polska podpisała porozumienie o współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej

Polska podpisała porozumienie o współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej

Polska podpisała porozumienie o współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej
Data publikacji: 2018-11-26 22:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:29
Wywietleń: 936 363653

Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego podpisała w poniedziałek w Waszyngtonie z Amerykańską Agencją Rozwoju Międzynarodowego porozumienie o współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie.

Umowę określającą ogólne zasady współpracy Polski z Stanami Zjednoczonymi w realizacji programów pomocowych przede wszystkim dla ofiar konfliktów w Syrii i w Iraku ze strony amerykańskiej podpisał szef federalnej agencji (U.S. Agency of International Development, USAID) Mark Green.

USAID z budżetem ponad 27 mld dolarów i zatrudniająca prawie 4 tys. pracowników jest największą tego typu rządową agencją pomocy humanitarnej i rozwoju na świecie.

Jak powiedziała minister Kempa w rozmowie z korespondentami polskich mediów, porozumienie określające ogólne zasady współpracy w dziedzinie realizacji programów pomocowych pomiędzy Polską i USAID jest pierwszym takim porozumieniem zawartym z obcym rządem przez tę amerykańską agencję. Jak mówiła polska polityk, zostało przygotowane w rekordowym czasie zaledwie kilku tygodni.

Programy pomocowe  podkreśliła minister Kempa będą w pierwszej kolejności koncentrowały się na pomocy dla mniejszości religijnych i etnicznych, chrześcijan i jazydów, ofiar prześladowań religijnych w Iraku i w Syrii.

Odnotowaliśmy dzisiaj (podczas spotkania w USAID – PAP), że o ile przed wojną w Iraku i w Syrii było 1,5 mln chrześcijan, to dzisiaj jest odpowiednio 500 tys. i 450 tys. chrześcijan i nadal sytuacja jest dramatyczna. Pokazuje to, że te działania są niesłychanie potrzebne – powiedziała polska minister.

Kempa zwróciła też uwagę, że oprócz pomocy medycznej, wsparcia w odbudowie miast w Iraku, jak np. Mosulu, olbrzymie znaczenie ma akcja edukacyjna – zwrócenie uwagi opinii publicznej w Polsce i na świecie "na sytuację tych mniejszości". Minister poinformowała, że USAID na różne programy pomocowe dla mniejszości etnicznych i religijnych, które padły ofiarą ostatnich wojen w Syrii i w Iraku, zamierza przeznaczyć w sumie 178 mln dolarów.

Beata Kempa podczas czterodniowej wizy w Waszyngtonie omówi zagadnienia polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie i w innych zapalnych regionach świata, np. w Afryce, gdzie pomoc ta ma kluczowe znaczenie. 

(pap)

Fot. Twitter/Embassy of Poland US

Komentarze

Jarun
Zrozum wreszcie paranoiczko, że z tobą nie będę dyskutować. Ty sobie PO-wymieniaj leki na główkę, bo te nie działają.
2018-11-27 14:08:43
Pyt... do 2-go internetowego "J-przyglupa"
No to po-wymieniaj te "po-moce" dla Zwyklych Ludzi...? A nie dla owczesnej Milicji, SB i pewnej czesci Armi PRL-u... !!
2018-11-27 12:13:09
Jarun
Zawsze znajdzie się internetowy przygłup (bezimienny, czyli jeden z wielu) w rodzaju "A w Polsce" który pisze, bo mu się nudzi. A Polacy korzystali w czasie wojny z pomocy Irańczyków i Syryjczyków? Korzystali ! Mają teraz lepiej od nich?
2018-11-27 10:43:55
A w Polsce roku 2018-go...
Juz zaden Polak Pomocy nie potrzebuje... gdzie o niskich emeryturkach juz nie wspomne ?? A Ci z Syrii i Iraku, ile Nam Pomogli... w latach 1945-1990 czyli 45-latach Komunizmu...!!
2018-11-26 23:36:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie