sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Polska choinka na pl. Świętego Piotra

Polska choinka na pl. Świętego Piotra

Polska choinka na pl. Świętego Piotra
Data publikacji: 2017-12-24 20:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1764 306637

Na placu Świętego Piotra w Watykanie stoi pięknie ozdobiony 25-metrowy świerk. To dar z Polski. Inicjatorami akcji „Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża” byli arcybiskupi i biskupi metropolii warmińskiej oraz białostockiej, a także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Jak wspomina biskup ełcki Jerzy Mazur, historia tegorocznego podarunku dla papieża Franciszka rozpoczęła się już w 2007 r., kiedy pojawił się pomysł wysłania polskiego drzewa do Watykanu, dla upamiętnienia milenium śmierci św. Brunona. Realizacja przedsięwzięcia nie była jednak łatwa. W kolejce do tego wyróżnienia oczekiwały już inne kraje, stąd transport polskiej choinki do Watykanu mógł się odbyć dopiero w 2017 r. Wiele lat szukano również najpiękniejszego drzewa, które stanowiłoby najlepszy prezent dla Ojca Świętego. W końcu, księża biskupi wraz z przedstawicielami Lasów Państwowych zdecydowali, że do Watykanu pojedzie 28-metrowy świerk z nadleśnictwa Gołdap, z puszczy Rominckiej. Ostatecznie skrócono go do 25 m.

Choinka ta jest podziękowaniem za ćwierćwiecze nowych struktur Kościoła w Polsce oraz wotum wdzięczności za 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień w Fatimie.

- Choinka, którą przekazaliśmy z Mazur do Watykanu, jest niejako naszym podziękowaniem papieżowi za 25 lat istnienia Diecezji Ełckiej. Pomysłodawca bożonarodzeniowego drzewka na placu św. Piotra, Jan Paweł II, oprócz gór kochał także wypoczywać na naszych terenach. Dlatego z radością przystąpiliśmy do akcji ofiarowania choinki pochodzącej właśnie z tzw. Zielonych Płuc Polski – dodaje Marek Chojnowski, starosta ełcki.

Polska choinka pokonała 2600 km. Podróż trwała 12 dni - na plac wjechała 22/23 listopada. Przewiezienie drzewa z Ełku do Watykanu stanowiło dopiero pierwszy punkt akcji – należało jeszcze je ustawić. Kolejnym krokiem było udekorowanie go bombkami, girlandami, złotymi i czerwonymi taśmami, lampkami i gwiazdami. Ozdoby zaprojektowały dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz mieszkańców Spoleto i Nursji – poszkodowanych w ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi. Obok drzewka stoi szopka, zbudowana w stylu XVII-wiecznym, według oryginalnych tradycji neapolitańskich, ofiarowana przez opactwo terytorialne Montevergine.

Tradycja bożonarodzeniowej choinki na placu św. Piotra sięga 1982 r. i została zainicjowana przez  Jana Pawła II. Karol Wojtyła, po objęciu Stolicy Apostolskiej tęsknił za atmosferą polskich świąt, niezwykłymi tradycjami i zwyczajami. Chociaż obecność choinki w Watykanie spotkała się początkowo z niechęcią i brakiem zrozumienia, bardzo szybko została zaakceptowana przez dostojników kościelnych i pielgrzymów. Już w 1983 r. drzewo dostarczyli mieszkańcy Austrii, a w kolejnych latach choinki przybyły m.in. z Niemiec, Ukrainy, Czech, Belgii, Rumunii, Słowenii i Słowacji. Dopiero w 1997 r. do Rzymu została podarowana pierwsza choinka z naszego kraju, która stanowiła dar polskich górali dla Jana Pawła II.

Podczas specjalnej audiencji papież Franciszek spotkał się 7 grudnia m.in. z delegacją z Polski reprezentującą darczyńców  świerka oraz udzielił pielgrzymom pasterskiego błogosławieństwa.

Polską choinkę będzie można podziwiać w Watykanie do 7 stycznia 2018 r.

Więcej na https://www.facebook.com/BozonarodzeniowaChoinkaDlaPapieza.

(mag) 

Fot. Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża

Polska choinka na pl. Świętego Piotra Polska choinka na pl. Świętego Piotra

Komentarze

M.Dem.
Najpiękniejszym darem byłoby przekonać Ojca Świętego, że mimo wszystkich okoliczności odsuwajacych ludzi od wiary w istotę Boga, pozostają oni (ludzie) w kulcie zasad społecznych nauczanych przez Kościół. Czyli kulcie i akceptacji codziennej dekalogu. Nie tworzy człowieka złego.
2017-12-31 11:04:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie