piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Polscy żołnierze nie ucierpieli w atakach rakietowych w Iraku

Polscy żołnierze nie ucierpieli w atakach rakietowych w Iraku

Polscy żołnierze nie ucierpieli w atakach rakietowych w Iraku
Data publikacji: 2020-01-08 12:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-08 18:49
Wywietleń: 466 436811

„Żaden z polskich żołnierzy w Iraku nie ucierpiał po atakach rakietowych na bazy Al Asad i Irbil. Jesteśmy w stałym kontakcie z dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku” - napisał w środę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

W amerykańskiej bazie Al Asad w Iraku stacjonuje około 100 polskich żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. W Irbilu zaś kilku.

W nocy z wtorku na środę Iran wystrzelił kilkanaście pocisków rakietowych w kierunku amerykańskich baz w Iraku i irackim Kurdystanie (baza w Irbilu). Atak był odwetem za zeszłotygodniowy ostrzał dronów USA w Bagdadzie. W jego wyniku zginął irański generał Kasem Sulejmani.

„Nie jest w tej chwili rozważana ewakuacja żołnierzy z Iraku; jesteśmy tam w ramach koalicji, jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem, który realizuje zadania zgodnie z deklaracjami poszczególnych operacji” - poinformował w środę na Twitterze dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski.

Irańska państwowa telewizja twierdzi, że w nalotach odwetowych zginęło 80 "amerykańskich terrorystów". Prezydent USA Donald Trump za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że „trwa szacowanie ofiar i strat. Na razie jest dobrze”.

(ip)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

Komentarze

Jakób
Polska w koalicji antyirańskiej, poczynając od konferencji w ub.roku po obecną postawę rządu w tym konflikcie, zapomina, co zrobili Irańczycy dla tysięcy Polaków (w tym armii Andersa) po opuszczeniu ZSRR w 1942. Może rząd RP nie wie, że obecny Iran to dawna Persja, tak przyjazna Polakom?
2020-01-08 18:26:55
Zako
Czy rząd czeka z wycofaniem naszych żołnierzy, aż do śmierci któregoś w ataku sił Irańskich, bo nie chce robić przykrości Trumpowi? Nasi żołnierze to ludzie, a nie 'mięso armatnie'.
2020-01-08 13:28:42
szwejk
Jak mieli ucierpieć, skoro wczoraj prezydent Duda powiedział, że nic im nie grozi. A prezydent zawsze prawdę mówi, a że czasami przy okazji walnie jakiś dowcip...
2020-01-08 13:03:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie