sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Polacy pomogli odbić 11 więźniów w Afganistanie

Polacy pomogli odbić 11 więźniów w Afganistanie

Polacy pomogli odbić 11 więźniów w Afganistanie
Data publikacji: 2017-05-30 14:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1722 263586

Jedenastu więźniów przetrzymywanych przez talibów w prowincji Helmand zostało odbitych przez siły afgańskie przy współudziale polskich wojsk specjalnych - poinformował we wtorek szef MON Antoni Macierewicz. Polscy żołnierze nie uczestniczyli bezpośrednio w walce.

"W ostatnich dniach w Afganistanie w prowincji Helmand, jednostki specjalne afgańskich sił, tzw. trzy czwórki, przy współudziale, wsparciu, i po długim szkoleniu przez polskie wojska specjalne, uwolniły 11 więźniów przetrzymywanych przez talibów" - powiedział minister obrony. Poinformował, że chodzi o czterech policjantów z dwóch różnych formacji, dwóch żołnierzy i pięciu cywilów, porwanych, więzionych przez cztery miesiące, bitych i torturowanych.

To wielki sukces sił afgańskich, które zostały wyszkolone przez polskie Wojska Specjalne - ocenił. Podkreślił, że w prowincji Helmand wpływy talibów są największe, a akcję przeprowadzono w miejscowości przez nich opanowanej.

"Wkład polskich sił specjalnych w przywracanie pokoju i bezpieczeństwa w Afganistanie jest naprawdę znaczący, ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa tego kraju i olbrzymie znaczenie dla image’u, dla stanowiska i miejsca polskich sił specjalnych wśród wojsk sojuszniczych" – powiedział Macierewicz.

Jak powiedział minister, polscy żołnierze "sami nie podejmując walki pokazali, iż można doprowadzić do działań na rzecz pokoju i spychania do defensywy terrorystów, ratowania ludności cywilnej, przeciwstawiania się fali terroru, która dzisiaj przewala się przez cały świat, a która w dużym stopniu ma swoje źródło m.in. w Afganistanie". Zaznaczył, że "polscy żołnierze planowali tę akcję, wspierali, pomagali i towarzyszyli siłom afgańskim; sami nie brali udziału w walce". Było ich kilkunastu.

Macierewicz zwrócił uwagę, że akcję przeprowadzono dzięki współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i przy zaangażowaniu sił USA, które udzieliły wsparcia z powietrza. Dodał, że akcja była przedmiotem osobnej konferencji dowódcy sojuszniczych sił specjalnych w Afganistanie gen. Jamesa Lindera i była szeroko komentowana przez afgańską prasę. "Bez zebrania informacji, bez wielu miesięcy pracy informacyjnej byłoby to niemożliwe" – podkreślał rolę SKW.

"Olbrzymi wkład polskich sił specjalnych polega na miesiącach, a nawet już latach treningu i przygotowania jednostek afgańskich wojsk specjalnych, a następnie towarzyszeniu, wskazywaniu, korygowaniu, zabezpieczaniu realizacji akcji" - mówił Macierewicz.

Zaznaczył, że polscy żołnierze w Afganistanie nie prowadzą działań kinetycznych, nie podejmują bezpośredniej walki, lecz "doradzają, wspierają, uczą, trenują, osłaniają". "Dzisiaj wojsko afgańskie w coraz większym stopniu jest w stanie samodzielnie działać i samodzielnie zwalczać terrorystów talibskich" - dodał.

Również dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski podkreślał, że operacja - staranie przygotowana, zaplanowana, uzgodniona - świadczy o znaczącym postępie sił afgańskich i ich samodzielności. Wojciechowski zwrócił uwagę, że akcja została przygotowana zgodnie z mandatem, na postawie którego siły specjalne szkolą, doradzają, i w razie potrzeby asystują w operacjach sił afgańskich. Jak powiedział, polscy żołnierzy wystąpili jako wiodący koalicjant, koordynujący całość operacji. "Sukces jest tym większy, że obyło się bez strat" - dodał.

(pap)

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej (zdjęcie archiwalne)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie