wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Pierwsza rocznica zamachu w Berlinie

Pierwsza rocznica zamachu w Berlinie

Pierwsza rocznica zamachu w Berlinie
Data publikacji: 2017-12-19 12:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1428 305789

Minister sprawiedliwości Niemiec Heiko Maas przyznał w pierwszą rocznicę zamachu terrorystycznego w Berlinie, że niemiecki rząd nie był w wystarczającym stopniu przygotowany do otoczenia opieką osób poszkodowanych w ataku, i przeprosił za popełnione błędy.

Pochodzący z Tunezji terrorysta Anis Amri 19 grudnia 2016 roku zastrzelił w Berlinie polskiego kierowcę Łukasza Urbana i wjechał jego 40-tonową ciężarówką na świąteczny jarmark na śródmiejskim placu Breitscheidplatz, zabijając tam 11 osób i raniąc ponad 70. Udało mu się zbiec do Włoch, gdzie w cztery dni po zamachu zginął w wymianie ognia z policją.

W pierwszą rocznicę tych tragicznych wydarzeń na Breitscheidplatz odbywają się upamiętniające ofiary zamachu uroczystości z udziałem krewnych ofiar i osób, które ucierpiały podczas ataku. W południe odsłonięty został pomnik z nazwiskami wszystkich zabitych.

– Nie byliśmy wystarczająco przygotowani na następstwa takiego zamachu terrorystycznego dla poszkodowanych. Mogę jedynie przeprosić za to ofiary i ich rodziny – napisał Maas w stanowisku opublikowanym we wtorek w dzienniku "Tagesspiegel". Jak dodał, zadaniem polityków w demokratycznym państwie prawa jest "uczenie się na błędach" i odpowiedzialność wobec ofiar terroryzmu. Zastrzegł, że w ustroju demokratycznym niemożliwe jest zapewnienie "absolutnego bezpieczeństwa". Jego zdaniem konieczna jest "społeczna ofensywa" przeciwko radykalnemu islamizmowi.

Śledztwo wykazało, że niemieckie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo popełniły wiele kardynalnych błędów w postępowaniu z przebywającym od 2015 roku na terenie Niemiec Tunezyjczykiem. Pomimo istniejących przesłanek nie umieszczono go w areszcie i nie deportowano do kraju pochodzenia, co pozwoliłoby uniknąć zamachu.

W liście otwartym opublikowanym przez tygodnik "Der Spiegel" rodziny ofiar zamachu zarzuciły Merkel, że swoim postępowaniem przyczyniła się do tej tragedii, a po ataku nie wykazała zainteresowania losem rodzin poszkodowanych. Zdaniem rodzin rząd Merkel popełnił błędy w polityce migracyjnej i wykazał się "polityczną bezczynnością" wobec zagrożeń. Dzień przed rocznicą kanclerz Niemiec spotkała się z osobami, które utraciły bliskich lub same ucierpiały podczas ataku. Obiecała pomoc i zapowiedziała kolejne spotkanie.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewnił we wtorek rodziny ofiar oraz osoby ranne w ataku, że niemieckie władze "nie pozostawią ich bez pomocy". Przyznał, że dotychczasowa pomoc była spóźniona i niewystarczająca. Steinmeier zwrócił uwagę, że po zamachu dominowały zapewnienia, że mieszkańcy Berlina nie dadzą się zastraszyć i nie zmienią swojego stylu życia. Jego zdaniem postawa taka była słuszna, jednak poszkodowani mogli je odebrać jako "chłodną i zarozumiałą".

– Społeczeństwo nie może się ugiąć przed terroryzmem. Taka postawa nie może jednak prowadzić do wyparcia ze świadomości bólu i cierpienia – podkreślił. Jego zdaniem opór przeciwko terroryzmowi można stawiać także poprzez upamiętnianie ofiar i wsparcie dla rodzin. – Wspólnie celebrowana żałoba, wspólne poczucie gniewu, wspólna konsternacja należą też do spoiwa, którego potrzebujemy, by bronić naszej wolności.

(pap) 

Na zdjęciu: Pomnik z nazwiskami wszystkich zabitych

Fot.  EPA/CLEMENS BILAN 

Pierwsza rocznica zamachu w Berlinie Pierwsza rocznica zamachu w Berlinie Pierwsza rocznica zamachu w Berlinie

Komentarze

do @ nasuwajäcego
- czterdzieści godzin po zamachu, gdy ciężarówka zamist na policji stała w koszarach Bundeswehry znaleziono dokumenty.Tak długo szuka się dowodów (osobistych).
2017-12-21 09:53:03
do @ nasuwajäcego
- więcej pytań niż, odpowiedzi po 12-tu miesiącach "intensywnych śledźctw".... https://deutsch.rt.com/inland/46439-anis-amri-und-geheimdienste-spurensuche/ Anis Amri und die Geheimdienste: "Der Mann ist sauber".... https://www.nachdenkseiten.de/?p=38063 Stay-Behind – eine staatlich organisierte Terrorstruktur mit “unbelasteten” Paten..... https://www.nachdenkseiten.de/?p=38063 Stay-Behind – eine staatlich organisierte Terrorstruktur mit “unbelasteten” Paten....
2017-12-20 23:12:35
nasuwają się pytania
Czy to był rzeczywiście zamach? Czy zamachowiec nie był prowadzony przez służby?
2017-12-20 11:44:31
Milionowe Nachodztwo... bez kontroli na granicach
Odpowiedzialnosc ponosza... rowniez Rzadzacy UE - jak i w Berlinie !!
2017-12-20 02:33:16
Odp. do... STOP
To ma swoj Cel...i jest sprytnie PO-planowane ! A jak inaczej... Lewactwo bedzie moglo "PO-wykanczac" Europejskie Chrzescijanstwo ??
2017-12-20 02:24:01
STOP
Przeprosiny są tu zbędne. Zróbcie wszystko, aby ta historia się nie powtórzyła, a nie - ciągle hordy muzułmanów nadciągają do Europy. Ileż można?!?!
2017-12-19 12:48:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy