środa, 23 września 2020.
Strona główna > Świat > Parlament Europejski za zniesieniem zmiany czasu w UE

Parlament Europejski za zniesieniem zmiany czasu w UE

Parlament Europejski za zniesieniem zmiany czasu w UE
Data publikacji: 2019-03-26 19:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Wywietleń: 1194 382707

Parlament Europejski w Strasburgu odpowiedział się we wtorek za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku.

W 2021 r. dwukrotna zmiana czasu odejdzie do historii; w Polsce wiele osób opowiada się za utrzymaniem czasu letniego – mówili we wtorek na konferencji prasowej w Strasburgu europosłowie PSL.

Europosłowie zagłosowali we wtorek za zakończeniem praktyki przestawiania zegarów o godzinę wiosną i jesienią. Miałoby to nastąpić w 2021 roku.

Jak wyjaśnił na zwołanej po głosowaniu konferencji prasowej europoseł Andrzej Grzyb (PSL/EPL), państwa członkowskie do 1 kwietnia 2020 r. powinny złożyć notyfikację dotyczącą przystąpienia do procesu wdrożenia dyrektywy. Muszą przy tym określić swoje preferencje co do tego, "który z czasów chciałyby zatrzymać jako czas stały". W tym czasie powinny się też odbyć konsultacje z obywatelami.

- Z rokiem 2021 dwukrotna zmiana czasu odejdzie do historii; istotnie udało nam się zatrzymać tę dwukrotną zmianę czasu – powiedział europoseł.

Państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Natomiast kraje, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Na pytanie dziennikarzy, który z czasów wybierze Polska, Grzyb powiedział, że tego w tej chwili nie wiemy.

- Jest to decyzja państwa członkowskiego i ta decyzja będzie wymagała też skoordynowania z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej – zaznaczył. Zauważył jednocześnie, że w Polsce wiele osób opowiada się za utrzymaniem czasu letniego.

Jak powiedział europoseł, w przeszłości zmiana czasu była związana z oszczędnością energii, obecnie właściwie nie ma różnicy pomiędzy zużyciem energii w okresie zimowym i letnim.

- Posłuchaliśmy tego, co mówią obywatele naszego kraju, od dawna to było postulowane, abyśmy odstąpili od zmiany czasu dwukrotnie w ciągu roku, ponieważ z jednej strony zaburza to naturalny rytm naszego życia, ma to też duże konsekwencje zdrowotne – wskazał.

Według Grzyba wydłużony okres wejścia w życie dyrektywy (2021 r.) jest spowodowany m.in. koniecznością uzgodnień między państwami członkowskimi oraz potrzebami transportu międzynarodowego: ruchu lotniczego czy ruchu pociągów.

Ponadto wyjaśnił, że by zapobiec "patchworkowej zmianie czasu", który byłby inny w różnych sąsiednich krajach, przewidziano proces konsultacji między państwami członkowskimi, koordynowany przez Komisję Europejską. Jeśli KE uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, może przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy.

Zdaniem europosła w UE pozostaną dotychczasowe trzy strefy czasowe: środkowoeuropejska, Greenwich oraz wschodnioeuropejska.

- Podejrzewam, że pozostaną te trzy strefy czasowe, tylko jest pytanie, w których strefach czasowych poszczególne państwa członkowskie zechcą się znaleźć – powiedział Grzyb.

Przyjęty przez PE tekst jest stanowiskiem Parlamentu, które będzie przedmiotem negocjacji z ministrami UE w sprawie uzgodnienia ostatecznego kształtu przepisów.

W odpowiedzi na inicjatywy obywatelskie w lutym 2018 r. Parlament wezwał Komisję Europejską do oceny dyrektywy w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego i, w razie potrzeby, do przedstawienia wniosku dotyczącego jej zmiany.

W następstwie tej oceny, opartej na największych w historii UE konsultacjach społecznych, w ramach których napłynęło 4,6 mln odpowiedzi (z czego 84 proc. osób opowiedziało się za zakończeniem zmian czasu), Komisja przedłożyła stosowny wniosek. Teraz będzie on musiał zostać uzgodniony przez Parlament i ministrów UE.

Unia Europejska po raz pierwszy ujednoliciła uzgodnienia dotyczące czasu letniego w 1980 roku. Obecna dyrektywa w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego nakłada na państwa UE obowiązek przejścia na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrotu do standardowego czasu w ostatnią niedzielę października.

(pap)

Fot. EPA/PATRICK SEEGER 

Komentarze

teść pasierba
"- Podejrzewam, że pozostaną te trzy strefy czasowe, tylko jest pytanie, w których strefach czasowych poszczególne państwa członkowskie zechcą się znaleźć – powiedział Grzyb. (słynny Józef?)....- jak sie bedom tera kury nieść?
2019-03-27 08:43:31

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie