środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Parlament Europejski za zniesieniem zmiany czasu w UE

Parlament Europejski za zniesieniem zmiany czasu w UE

Parlament Europejski za zniesieniem zmiany czasu w UE
Data publikacji: 2019-03-26 19:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Wywietleń: 979 382707

Parlament Europejski w Strasburgu odpowiedział się we wtorek za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku.

W 2021 r. dwukrotna zmiana czasu odejdzie do historii; w Polsce wiele osób opowiada się za utrzymaniem czasu letniego – mówili we wtorek na konferencji prasowej w Strasburgu europosłowie PSL.

Europosłowie zagłosowali we wtorek za zakończeniem praktyki przestawiania zegarów o godzinę wiosną i jesienią. Miałoby to nastąpić w 2021 roku.

Jak wyjaśnił na zwołanej po głosowaniu konferencji prasowej europoseł Andrzej Grzyb (PSL/EPL), państwa członkowskie do 1 kwietnia 2020 r. powinny złożyć notyfikację dotyczącą przystąpienia do procesu wdrożenia dyrektywy. Muszą przy tym określić swoje preferencje co do tego, "który z czasów chciałyby zatrzymać jako czas stały". W tym czasie powinny się też odbyć konsultacje z obywatelami.

- Z rokiem 2021 dwukrotna zmiana czasu odejdzie do historii; istotnie udało nam się zatrzymać tę dwukrotną zmianę czasu – powiedział europoseł.

Państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Natomiast kraje, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Na pytanie dziennikarzy, który z czasów wybierze Polska, Grzyb powiedział, że tego w tej chwili nie wiemy.

- Jest to decyzja państwa członkowskiego i ta decyzja będzie wymagała też skoordynowania z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej – zaznaczył. Zauważył jednocześnie, że w Polsce wiele osób opowiada się za utrzymaniem czasu letniego.

Jak powiedział europoseł, w przeszłości zmiana czasu była związana z oszczędnością energii, obecnie właściwie nie ma różnicy pomiędzy zużyciem energii w okresie zimowym i letnim.

- Posłuchaliśmy tego, co mówią obywatele naszego kraju, od dawna to było postulowane, abyśmy odstąpili od zmiany czasu dwukrotnie w ciągu roku, ponieważ z jednej strony zaburza to naturalny rytm naszego życia, ma to też duże konsekwencje zdrowotne – wskazał.

Według Grzyba wydłużony okres wejścia w życie dyrektywy (2021 r.) jest spowodowany m.in. koniecznością uzgodnień między państwami członkowskimi oraz potrzebami transportu międzynarodowego: ruchu lotniczego czy ruchu pociągów.

Ponadto wyjaśnił, że by zapobiec "patchworkowej zmianie czasu", który byłby inny w różnych sąsiednich krajach, przewidziano proces konsultacji między państwami członkowskimi, koordynowany przez Komisję Europejską. Jeśli KE uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, może przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy.

Zdaniem europosła w UE pozostaną dotychczasowe trzy strefy czasowe: środkowoeuropejska, Greenwich oraz wschodnioeuropejska.

- Podejrzewam, że pozostaną te trzy strefy czasowe, tylko jest pytanie, w których strefach czasowych poszczególne państwa członkowskie zechcą się znaleźć – powiedział Grzyb.

Przyjęty przez PE tekst jest stanowiskiem Parlamentu, które będzie przedmiotem negocjacji z ministrami UE w sprawie uzgodnienia ostatecznego kształtu przepisów.

W odpowiedzi na inicjatywy obywatelskie w lutym 2018 r. Parlament wezwał Komisję Europejską do oceny dyrektywy w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego i, w razie potrzeby, do przedstawienia wniosku dotyczącego jej zmiany.

W następstwie tej oceny, opartej na największych w historii UE konsultacjach społecznych, w ramach których napłynęło 4,6 mln odpowiedzi (z czego 84 proc. osób opowiedziało się za zakończeniem zmian czasu), Komisja przedłożyła stosowny wniosek. Teraz będzie on musiał zostać uzgodniony przez Parlament i ministrów UE.

Unia Europejska po raz pierwszy ujednoliciła uzgodnienia dotyczące czasu letniego w 1980 roku. Obecna dyrektywa w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego nakłada na państwa UE obowiązek przejścia na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrotu do standardowego czasu w ostatnią niedzielę października.

(pap)

Fot. EPA/PATRICK SEEGER 

Komentarze

teść pasierba
"- Podejrzewam, że pozostaną te trzy strefy czasowe, tylko jest pytanie, w których strefach czasowych poszczególne państwa członkowskie zechcą się znaleźć – powiedział Grzyb. (słynny Józef?)....- jak sie bedom tera kury nieść?
2019-03-27 08:43:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie