czwartek, 24 października 2019.
Strona główna > Świat > Ograniczyć świadczenia dla obywateli spoza Niemiec

Ograniczyć świadczenia dla obywateli spoza Niemiec

Ograniczyć świadczenia dla obywateli spoza Niemiec
Data publikacji: 2016-10-10 18:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1494 158449

Obywatele UE będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych i pomocy socjalnej w Niemczech dopiero po upływie pięciu lat od przyjazdu do tego kraju. Takie ograniczenia przewiduje projekt ustawy, którą ma w tym tygodniu przyjąć niemiecki rząd.

Partie tworzące koalicję rządową kanclerz Angeli Merkel uzgodniły tekst projektu autorstwa minister pracy i spraw socjalnych Andrei Nahles - podała agencja dpa, powołując się na źródło w rządzie. Po akceptacji przez rząd projekt trafi do parlamentu.

Celem ustawy ma być ograniczenie liczby imigrantów z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich UE korzystających z niemieckich świadczeń socjalnych. Projekt wyklucza obywateli UE spoza Niemiec z systemu świadczeń, jeżeli poprzez wcześniejsze zatrudnienie związane z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne nie nabyli praw do zasiłków. Dopiero po upływie pięciu lat, gdy ich pobyt w Niemczech "utrwali się", możliwe będzie skorzystanie z pomocy socjalnej.

Nahles zapowiedziała zmianę przepisów już ponad rok temu. Długi okres przygotowywania ustawy związany był zdaniem dpa z naciskami MSW, by jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy.

– Ten, kto nie chce pracować, nie ma prawa korzystać z niemieckiej pomocy socjalnej – mówiła Nahles w kwietniu, broniąc projektu przed krytyką ze strony lewicy. Jej zdaniem przypadków takich nie jest wiele, jednak "należy zamknąć lukę prawną".

* * *

Na początku tego roku świadczenia socjalne w Niemczech otrzymywało 440 tys. osób z innych krajów UE, w tym 92 tys. Polaków, 71 tys. Włochów, 70 tys. Bułgarów i 57 tys. Rumunów.

(pap)

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

PO-dwojna glupota niezorientowanych...
Odp. do komentarza Precz z emigracja ekonomiczna...! Po 1-sze najwieksza wine ponosza Wyborcy, ze sobie taki "Kulawy Rzad" wybrali, ktory masowo przyjmuje "to co przyjmuje" a najlepiej analfabetow... by pozniej dalej roznego rodzaju Zasilkami... kupic sobie tych nowo przybylych przyszlych Wyborcow, by na tych Politykow w "dowod wdziecznosci" w przyszlosci zaglosowali - liczy sie przeciez ilosc a nie jakosc ! A pieniadze na w/w Zasilki sciagane sa pozniej i tak dalej... przede wszystkim z tych malo zorientowanych starych Wyborcow... gdyz zorientowani potrafia dokonac wiekszych czy mniejszych "unikow podatkowych" z ucieczka swojego wiekszego czy duzego kapitalu... zagramanice tj. do Rajow Podatkowych !!
2016-10-12 02:11:08
Precz z imigracją ekonomiczną!
Przede wszystkim powinno być jedno prawo: przyjeżdżasz - musisz pracować. A nie, że przyjeżdżają tylko po to, aby brać zasiłki lub dodatki na dzieci. Potem pętają się tacy po Berlinie, wózek i matka z dziesiątką dzieci, a za nimi dumnie kroczy ojciec, który pracą się nigdy nie skalał.
2016-10-11 14:53:55
a arabstwo to na zasilki od pierwszego dnia?
ciekawe! mysle ze po dwoch latach pracy w jakimkolwiek kraju opieka socjala sie nalezy i tyle 5 lat to przegieciei pazerniactwo more by tan the same regally stosowac do wszystkich przyjednych?
2016-10-11 14:03:31
Ocena,
A te 92 000 Polakow to w wiekszosci... tylko WSTYD dla Polski ! I zapewne podobnie jest wiecej czy mniej...i w pozostalych Krajach Zachodnich ? A pozniej maja Nas tam szanowac i lubiec ??
2016-10-10 22:55:54
Dopracowac jeszcze bardziej...
A powinni ustalic... dopiero po przepracowaniu minimum 5 lat w Niemczech ! A zebractwo na Placach i ulicach, tez bedzie zliczone do "pracy" pomimo na czarno zarobionych pieniedzy i nie placenia na nic... Podatkow ??
2016-10-10 22:47:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie