Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Ograniczyć świadczenia dla obywateli spoza Niemiec

Data publikacji: 2016-10-10 18:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Ograniczyć świadczenia dla obywateli spoza Niemiec
Fot. Paulina Sikora  

Obywatele UE będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych i pomocy socjalnej w Niemczech dopiero po upływie pięciu lat od przyjazdu do tego kraju. Takie ograniczenia przewiduje projekt ustawy, którą ma w tym tygodniu przyjąć niemiecki rząd.

Partie tworzące koalicję rządową kanclerz Angeli Merkel uzgodniły tekst projektu autorstwa minister pracy i spraw socjalnych Andrei Nahles - podała agencja dpa, powołując się na źródło w rządzie. Po akceptacji przez rząd projekt trafi do parlamentu.

Celem ustawy ma być ograniczenie liczby imigrantów z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich UE korzystających z niemieckich świadczeń socjalnych. Projekt wyklucza obywateli UE spoza Niemiec z systemu świadczeń, jeżeli poprzez wcześniejsze zatrudnienie związane z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne nie nabyli praw do zasiłków. Dopiero po upływie pięciu lat, gdy ich pobyt w Niemczech "utrwali się", możliwe będzie skorzystanie z pomocy socjalnej.

Nahles zapowiedziała zmianę przepisów już ponad rok temu. Długi okres przygotowywania ustawy związany był zdaniem dpa z naciskami MSW, by jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy.

– Ten, kto nie chce pracować, nie ma prawa korzystać z niemieckiej pomocy socjalnej – mówiła Nahles w kwietniu, broniąc projektu przed krytyką ze strony lewicy. Jej zdaniem przypadków takich nie jest wiele, jednak "należy zamknąć lukę prawną".

* * *

Na początku tego roku świadczenia socjalne w Niemczech otrzymywało 440 tys. osób z innych krajów UE, w tym 92 tys. Polaków, 71 tys. Włochów, 70 tys. Bułgarów i 57 tys. Rumunów.

(pap)

Fot. Paulina Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PO-dwojna glupota niezorientowanych...
2016-10-12 02:11:08
Odp. do komentarza Precz z emigracja ekonomiczna...! Po 1-sze najwieksza wine ponosza Wyborcy, ze sobie taki "Kulawy Rzad" wybrali, ktory masowo przyjmuje "to co przyjmuje" a najlepiej analfabetow... by pozniej dalej roznego rodzaju Zasilkami... kupic sobie tych nowo przybylych przyszlych Wyborcow, by na tych Politykow w "dowod wdziecznosci" w przyszlosci zaglosowali - liczy sie przeciez ilosc a nie jakosc ! A pieniadze na w/w Zasilki sciagane sa pozniej i tak dalej... przede wszystkim z tych malo zorientowanych starych Wyborcow... gdyz zorientowani potrafia dokonac wiekszych czy mniejszych "unikow podatkowych" z ucieczka swojego wiekszego czy duzego kapitalu... zagramanice tj. do Rajow Podatkowych !!
Precz z imigracją ekonomiczną!
2016-10-11 14:53:55
Przede wszystkim powinno być jedno prawo: przyjeżdżasz - musisz pracować. A nie, że przyjeżdżają tylko po to, aby brać zasiłki lub dodatki na dzieci. Potem pętają się tacy po Berlinie, wózek i matka z dziesiątką dzieci, a za nimi dumnie kroczy ojciec, który pracą się nigdy nie skalał.
a arabstwo to na zasilki od pierwszego dnia?
2016-10-11 14:03:31
ciekawe! mysle ze po dwoch latach pracy w jakimkolwiek kraju opieka socjala sie nalezy i tyle 5 lat to przegieciei pazerniactwo more by tan the same regally stosowac do wszystkich przyjednych?
Ocena,
2016-10-10 22:55:54
A te 92 000 Polakow to w wiekszosci... tylko WSTYD dla Polski ! I zapewne podobnie jest wiecej czy mniej...i w pozostalych Krajach Zachodnich ? A pozniej maja Nas tam szanowac i lubiec ??
Dopracowac jeszcze bardziej...
2016-10-10 22:47:08
A powinni ustalic... dopiero po przepracowaniu minimum 5 lat w Niemczech ! A zebractwo na Placach i ulicach, tez bedzie zliczone do "pracy" pomimo na czarno zarobionych pieniedzy i nie placenia na nic... Podatkow ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA