poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Obama ostatni raz ułaskawił indyki

Obama ostatni raz ułaskawił indyki [FILM]

Obama ostatni raz ułaskawił indyki
Data publikacji: 2016-11-24 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:49
Wywietleń: 1208 175912

Zgodnie z tradycją tuż przed obchodzonym w czwartek (24 listopada) Świętem Dziękczynienia prezydent USA Barack Obama ułaskawił parę indyków. W tym roku podczas ceremonii w ogrodach Białego Domu zaszczytu tego dostąpiły ważące po prawie 20 kg ptaki z farmy w Iowa, o imionach Tater i Tot.

Prezydentowi po raz pierwszy nie towarzyszyły w ceremonii ułaskawienia córki Malia i Sasha, które - jak przyznał Obama - "miały już dość jego złych żartów" o indykach.

Była to ostatnia ceremonia ułaskawienia indyków przez prezydenta Obamę, który w styczniu kończy drugą kadencję na najwyższym urzędzie w kraju. Za rok Obamę zastąpi w tej roli Donald Trump. Coroczną prezydencką tradycję ułaskawiania indyków oficjalnie rozpoczął prezydent George Bush w 1989 r. Ale jej źródeł historycy doszukują się już w 1863 r., kiedy prezydent Abraham Lincoln na prośbę swego syna Tada oszczędził bożonarodzeniowego indyka. Tad nazwał swego nowego przyjaciela imieniem Jack i nauczył go chodzić za sobą po ogrodach Białego Domu.

Geneza Święta Dziękczynienia (ang. Thanksgiving) sięga początków XVII wieku, kiedy do Ameryki przybyli pierwsi osadnicy z Europy, tzw. pielgrzymi, którzy założyli kolonię Plymouth w dzisiejszym stanie Massachusetts. W 1621 r. na jesieni urządzili oni trzydniową uroczystość z okazji udanych żniw, połączoną ze spożywaniem - w towarzystwie miejscowych Indian - indyków, co stanowiło podziękowanie Bogu za jego dary. Podobne ceremonie i biesiady odbyły się w tym okresie w innych pionierskich osadach na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej.

Święto jest dniem wolnym od pracy i zawsze obchodzone jest w ostatni czwartek listopada, Amerykanie już w środę masowo wyjeżdżają na długi weekend do mieszkających daleko rodzin. 

(pap)

 

Na zdjęciu: Prezydent Barack Obama ułaskawia indyka.

Fot. EPA/SHAWN THEW 

Komentarze

"Bunt" Corek...
Jesli Corki "mialy juz dosc jego zlych zartow"...o indykach, to szkoda ze Gosciu nie ma rowniez i 2-ch Synow - ktorzy byc moze mieli by odmienne zdanie ??
2016-11-25 00:18:29
indyk myślał o...
- ułaskawi parę, kilkanaście milionów zarżnie. To taki amerykański "ubój rytualny" - nie muszą, ale zabijają (nie tylko indyki).
2016-11-24 18:59:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy