poniedziałek, 20 sierpnia 2018.
Strona główna > Świat > Nożownik zranił kandydatkę na burmistrza Kolonii

Nożownik zranił kandydatkę na burmistrza Kolonii

Nożownik zranił kandydatkę na burmistrza Kolonii
Data publikacji: 2015-10-17 23:40
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 985 29298

Uzbrojony w nóż mężczyzna poważnie zranił w sobotę kandydatkę na burmistrza Kolonii Henriette Reker. Pchniętą w szyję kobietę operowano, jej życie nie jest zagrożone. Zatrzymany sprawca, którym okazał się 44-letni bezrobotny, działał z pobudek ksenofobicznych.

"Jej (Reker) stan jest stabilny, ale kryzys jeszcze nie minął" - powiedział komendant policji w Kolonii, Wolfgang Albers. Do zdarzenia doszło na dzień przed wyborami burmistrza Kolonii, czwartego pod względem liczby mieszkańców, blisko milionowego niemieckiego miasta.

Bezpartyjna Reker popierana była w kampanii przez CDU, Zielonych i FDP. Jest urzędniczką władz miejskich odpowiedzialną za zakwaterowanie uchodźców.

Zamachowiec zaatakował Reker przy stoisku CDU na jednym z placów w Kolonii. Miał przy sobie dwa noże, w tym jeden myśliwski. Zadając na oślep ciosy ranił jeszcze cztery dalsze osoby, w tym jedną poważnie. Obezwładnił go policjant po cywilnemu, który przypadkowo znalazł się na miejscu zdarzenia.

Mężczyzna wykrzykiwał: "Uratuję Mesjasza. Wszystko, co się tutaj dzieje, jest błędem, uratuję was od tych ludzi". Po zatrzymaniu oświadczył, że musiał wykonać zadanie. Jako motyw podał nienawiść do cudzoziemców - poinformowała policja.

Sprawca, z zawodu malarz i lakiernik, był od wielu lat bezrobotny; pobierał zasiłek dla osób bez pracy. Nie był notowanych w policyjnych kronikach.

Wybory burmistrza Kolonii odbędą się zgodnie z planem w niedzielę. Wszystkie partie postanowiły jednak przerwać kampanię. W najnowszych sondażach Reker ma przewagę nad swoim głównym rywalem, kandydatem SPD Jochenem Otto.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, minister sprawiedliwości Heiko Maas i szef MSW Thomas de Maiziere potępili zamach. Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hannelore Kraft uznała czyn za zamach na demokrację. (PAP)

Fot.: ANC ESSEN/DPA/EPA

Komentarze

A to dopiero sa PO-czatki...!
Kolejny IS-lamski szaleniec i fanatyk... w "Akcji" ! "Podziekowanie wiec"... dla najwyzszych Politykow i Parlamentarzystow w UE ! !
2015-10-17 21:56:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy