wtorek, 23 lipca 2019.
Strona główna > Świat > Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o „trzeciej płci”

Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o „trzeciej płci”

Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy o „trzeciej płci”
Data publikacji: 2018-08-15 23:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-18 17:37
Wywietleń: 768 343634

Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej. Owa trzecia płeć ma być wpisywana do księgi stanu cywilnego jako "divers" (inna, odmienna).

Agencja dpa zwraca uwagę, że rząd realizuje w ten sposób decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który w 2017 roku uznał obowiązujące dotąd reguły w kwestii określenia płci w księdze stanu cywilnego za naruszenie prawa do ochrony własnej osobowości oraz zakazu dyskryminacji.

Trybunał dał czas do końca tego roku na wprowadzenie zmian, orzekając, że władze muszą stworzyć możliwość wyboru trzeciej tożsamości płciowej bądź w ogóle zrezygnować z określania płci w księdze stanu cywilnego. U podstaw tego orzeczenia legła trzyletnia batalia prawna osoby, która ma tylko chromosom X, podczas gdy płeć męska to chromosom X i Y, a żeńska - dwa chromosomy X. Osoba ta, zarejestrowana w księdze stanu cywilnego jako kobieta, domagała się zmiany na płeć "odmienną".

Minister sprawiedliwości Katarina Barley wskazała, że określenie "divers" "da poczucie godności i pozytywną tożsamość" tym ludziom, którzy nie poczuwają się do przynależności do którejś z płci.

Kolejna ustawa, która ma być przygotowana pod przewodnictwem resortów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, ma przygotować nowoczesne uregulowania dotyczące osób interseksualnych i transseksualnych, służące "uznaniu i umocnieniu różnorodności płciowej", jak podkreśliła minister ds. rodziny Franziska Giffey.

(pap)

Na zdjęciu: Minister zdrowia Jens Spahn i minister sprawiedliwości Katarina Barley    

Fot. EPA/CLEMENS BILAN 

Komentarze

k
Rozumiejąc istnienie takich osób / jeden chr. X / zastanawiać sie można , dlaczego ludzie są tak głupi ? , wymagający , bez kultury . - BEZ MIŁOŚCI ,że potrzebują wydać miliardy euro na urzędników , ktorzy napiszą ustawę regulującą rozum i sumienie wyborców tych madrali ?
2018-08-18 17:26:23
do @ Alicja
- tonąca Angela "brzydko" się chwyta...Ten rząd szuka nowych wyborców ponieważ jest "odrywany od koryta"! CDU/CSU (wyborcy ze swymi poglądami religijnymi) w końcu XX wieku to "pikuś" w porównaniu do wyborców PiS.
2018-08-18 08:21:53
OMATKO !
A jak to się będzie miało gdy takie "coś" będzie w innym kraju? I trzeba będzie sporządzić np. akt zgonu? To co Polak, Rosjanin czy inny Turek napisze?
2018-08-17 08:28:40
Alicja
Faktycznie koniec świata już blisko. A mnie na lekcji biologii uczyli, że jest samiec i samica oraz obojniak ale to nie płeć. Co to jest ta trzecia płeć, toż to zwykły błąd genetyczny. Za chwile dowiemy się, oczywiście z całym szacunkiem dla tych dzieci i dorosłych, że zespół dawna to jest tez normalka i to czwarta płeć, a nie błąd w genach. Przecież wiadomym jest, że obojniactwo to błąd podczas łączenia się genów a nie żadna trzecia płeć. Niemcy to chyba w ogóle jakaś nieokreślona płeć. Koszmar. Najpierw niech się zajmą swoimi braćmi i siostrami muzułmanami i tym ubogacaniem kulturowym, jak mówi o nich makrela
2018-08-17 08:12:17
aka
Cóż rzec... Armagedon jest już blisko.
2018-08-17 07:22:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie