sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Neonazistka przeprosiła

Neonazistka przeprosiła

Neonazistka przeprosiła
Data publikacji: 2015-12-10 14:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 315 48397

Po 2,5 roku milczenia i odmawiania zeznań Beate Zschaepe, neonazistka oskarżona o współudział w 10 morderstwach dokonanych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), ustosunkowała się po raz pierwszy do zarzutów. Podczas ostatniej rozprawy przeprosiła rodziny ofiar, lecz nie przyznała się do winy.

W liczącym 53 strony oświadczeniu odczytanym przez jej adwokata na sali sądowej w Monachium 40-letnia Zschaepe wykluczyła swój udział w serii zbrodni, zamachów i napadów rabunkowych dokonanych w latach 2000-07 przez neonazistowską terrorystyczną bandę NSU. Utrzymywała, że o morderstwach dokonanych przez jej towarzyszy - Uwe Boehnhardta i Uwe Mundlosa - dowiadywała się zawsze po fakcie.

- Gdy dowiedziałam się od nich o zbrodniach, zaniemówiłam i byłam wytrącona z równowagi - tłumaczyła. Jak twierdzi, bezskutecznie usiłowała ich odwieść od mordowania. Zaprzeczyła, że była członkinią NSU. Przyznała natomiast, że była partnerką życiową - najpierw Mundlosa, a potem Boehnhardta. Jak wyjaśniła, przez tego drugiego weszła w środowisko nacjonalistów. Zschaepe przeprosiła ofiary oraz ich rodziny, które nie uwierzyły w ten gest.

- Czuję się moralnie winna z tego powodu, że nie zdołałam zapobiec 10 morderstwom i dwóm zamachom bombowym - odczytał adwokat w imieniu Zschaepe, której towarzysze popełnili w listopadzie 2011 roku samobójstwo, otoczeni przez policję. Prawnie jednak nie czuje się ona winna. (pap)

 

Komentarze

Czyli wspolwinna...! !
Partnerka zyciowa z w/w zamachowcami, ktora nie potrafila wowczas pojsc na POLIZEI i opowiedziec o tym... co w jej najblizszym sasiedztwie planowano i wykonywano ? Czyli wg. jej Adwokata dzisiaj... "biedna NSU sierotka" ! !
2015-12-11 11:39:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy