sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Świat > Najdłużej panująca

Najdłużej panująca

Najdłużej panująca
Data publikacji: 2015-09-09 17:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1505 19410

W środę 9 września Elżbieta II stała się najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Tym samym pobiła rekord ustanowiony przez swoją praprababkę Królową Wiktorię, która rządziła krajem przez 63 lata i 217 dni.

Elżbieta II żyje i panuje dłużej niż wielu jej poprzedników. Współpracowała z trzynastoma brytyjskimi premierami, poczynając od Winstona Churchilla, a kończąc na obecnym premierze Davidzie Cameronie. Przez ponad 60 lat była świadkiem licznych wydarzeń kształtujących historię Wielkiej Brytanii, od II wojny światowej po ataki terrorystyczne w Londynie, do których doszło 7 lipca 2005 roku.

- Trzeba być w odpowiednim wieku, aby pamiętać czasy, kiedy to nie ona była królową - powiedział królewski historyk i komentator Hugo Vickers.

Elżbieta II należy do ostatniego pokolenia brytyjskiej rodziny królewskiej, które nie uczęszczało do szkoły, tylko pobierało nauki w domu. Jest jednocześnie pierwszą królową w historii Zjednoczonego Królestwa, która wysłała maila i opublikowała wiadomość na Twitterze. Mimo podeszłego wieku nadal podróżuje i występuje publicznie.

Podczas gdy królowa jest rozpoznawalna i cieszy się popularnością wśród poddanych, jej osobowość i poglądy pozostają dla większości tajemnicą. Będąc monarchą konstytucyjnym, musi stronić od komentowania wydarzeń politycznych. Zdarzało jej się jednak odstąpić od tej reguły np. na kilka dni przed referendum niepodległościowe w Szkocji w 2014 roku, kiedy to wyraziła nadzieję, że głosujący będą "bardzo ostrożnie myśleć o przyszłości".

Jak podały władze pałacu Buckingham, 89-letnia królowa nie zamierza specjalnie świętować swojego rekordu. Dziś wraz z księciem Filipem tworzyła nowe połączenie kolejowe w Szkocji i to było jej jedyne tego dnia publiczne wystąpienie.

***

Elżbieta II wstąpiła na tron po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 roku. Miała wtedy 25 lat. Rządzi Wielką Brytanią w sposób bezkonfliktowy, unikając kontrowersji, poza zarzucaną jej nazbyt chłodną reakcją na śmierć byłej synowej księżnej Diany w sierpniu 1997 roku. Wbrew temu co nakazuje królewski protokół, nie ogłosiła żałoby po jej śmierci. Poddani zdołali jej to jednak wybaczyć i wciąż cieszy się ona wśród nich dużym szacunkiem. W 2012 roku podczas obchodów diamentowego jubileuszu, czyli 60-lecia panowania Elżbiety, miliony Brytyjczyków maszerowało ulicami Londynu, śpiewając "Boże, chroń Królową". W środę Brytyjczycy także oddali jej hołd. (pap)

 

Fot. Wikipedia/Joel Rouse

 

 

Komentarze

GB,
Mowiac krotko jest pod dobra opieka i dlatego trzyma sie ! !
2015-09-09 21:35:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie