- Z papieżem Franciszkiem rozmawialiśmy długo, m.in. o tematach społecznych oraz sytuacji w Rosji i na Ukrainie - powiedział w poniedziałek (4 czerwca) premier Mateusz Morawiecki. - Opowiedziałem też o naszej drodze wychodzenia z komunizmu. Te doświadczenia papieżowi się podobały.
Audiencja u papieża Franciszka trwała około 40 minut; p. Premierowi towarzyszyła w niej rodzina. Po audiencji Morawiecki spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.
- Jestem po bardzo ciepłej, serdecznej rozmowie z Ojcem Świętym, z papieżem Franciszkiem. Rozmawialiśmy długo na wiele tematów, w tym oczywiście również na tematy społeczne - oświadczył po audiencji szef rządu. Jak poinformował Morawiecki, z papieżem rozmawiał m.in. o tym, jak pomagać ludziom w okolicznościach niższego i wyższego wzrostu gospodarczego, o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą system społeczny zoligarchizowany, "kiedy zbyt silne jednostki dominują w sile kapitałów, własności gospodarczej nad innymi".
- Opowiedziałem też papieżowi o naszej drodze wychodzenia z komunizmu, z postkomunizmu. Bardzo wiele z tych naszych doświadczeń papieżowi się podobało, właściwie wszystkie się podobały. Mówiłem o naszych programach społecznych, połączonych z walką z przestępczością podatkową - powiedział premier. Morawiecki dodał, że z Ojcem Świętym rozmawiał też o sytuacji w Rosji i na Ukrainie.
- Tutaj papież Franciszek był bardzo zainteresowany, w jaki sposób Polska rozładowuje napięcia, pomaga stabilizować sytuację w Europie Wschodniej, w Europie Centralnej - wskazał premier. - Papież Franciszek potwierdzał, że polska wizja zjednoczonej Europy - Europy ojczyzn - właściwie w idealny sposób wpisuje się w jego wizję Europy.
Po audiencji premier wręczył papieżowi prezenty, w tym ikonę, koszulkę piłkarskiej reprezentacji Polski z podpisami zawodników z numerem 100 i napisem "Franciszek", obraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim oraz zdjęcie z papieżem Piusem XI; był on - jak mówił premier - jednym z dwóch oficjalnych przedstawicieli, którzy nie opuścili Warszawy w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.
(pap)
Fot. EPA/TONY GENTILE