wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > "Mein Kampf" w prezencie

"Mein Kampf" w prezencie

"Mein Kampf" w prezencie
Data publikacji: 2016-06-14 13:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 345 139190

Oburzenie środowisk żydowskich i zdumienie ambasady Izraela we Włoszech wywołała inicjatywa prawicowego dziennika „Il Giornale”. Jego czytelnicy, którzy kupią z gazetą książkę o Trzeciej Rzeszy, otrzymają bezpłatnie „Mein Kampf” Adolfa Hitlera.

– To pomysł bezwstydny, godny pogardy, daleki o lata świetlne od jakiejkolwiek logiki badań i pogłębienia wiedzy o Holokauście – tak prezes związku włoskich gmin żydowskich Renzo Gattegna skomentował zapowiedź sobotniej publikacji manifestu Hitlera przez dziennik wydawany przez rodzinę byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Zaskoczona jest ambasada Izraela we Włoszech. Jej przedstawiciele powiedzieli agencji Ansa: „Gdyby nas zapytano, poradzilibyśmy rozdać bardziej odpowiednie książki w celu przestudiowania i zrozumienia Shoah”. Dyrektor Centrum Wiesenthala w Jerozolimie Efraim Zurroff potępił ten pomysł mówiąc: „To, że ktoś pomyślał, by wykorzystać «Mein Kampf» do zwiększenia sprzedaży to fakt bez precedensu i alarmujący”.

Redaktor naczelny gazety Alessandro Sallusti ocenił, że polemika, do jakiej doszło na tym tle, jest „uzasadniona” i „w niektórych przypadkach zrozumiała”. Wyjaśnił następnie: „Chcemy, aby poznano źródło największej tragedii XX wieku potępiając w sposób absolutny ideologię, co do której nasz osąd jest całkowicie jasny”.

* * *

W dostępnej od soboty edycji „Mein Kampf” ukazuje się w całości w wersji włoskiej z 1937 roku. Wydanie to uzupełniono o wstęp napisany przez włoskiego historyka Francesco Perfettiego. Książka Hitlera jest dołączona jako bezpłatny dodatek do otwierającego nową serię historyczną gazety tomu „Historia Trzeciej Rzeszy” Williama Shirera. Perfetti, wykładowca jednego z rzymskich uniwersytetów oświadczył: „«Mein Kampf» jest ważnym dokumentem historycznym. Gdyby w tamtych czasach książka ta została przeczytana z większą uwagą, można by było uniknąć wielu rzeczy i im zapobiec”. (pap)

Fot. EPA/CLAUDIO PERI

 

Komentarze

Wolnosc Slowa i Wyznania...
Odp. do PO-nizszego many ! Dla jednych moze byl, a dla drugich moze nie ? Czyli dla doroslych bez Cenzury i Przymusu... i Kto wie...??
2016-06-16 02:40:00
many
"A obowiazuje we Wloszech Wolnosc Slowa i Wyznania... czy Nie ?? Dlaczego wiec, ewentualni Czytelnicy w/w Ksiazki powyzej 18-lat nie moga sami ocenic... tylko z gory cos tam Im sie narzuca...??" Ponieważ ww. był ludojadem. Zrozumiała osoba?
2016-06-15 07:30:40
PO-wykrecane Spagetti,
A obowiazuje we Wloszech Wolnosc Slowa i Wyznania... czy Nie ?? Dlaczego wiec, ewentualni Czytelnicy w/w Ksiazki powyzej 18-lat nie moga sami ocenic... tylko z gory cos tam Im sie narzuca...??
2016-06-15 00:19:51
:)
Papież jest obywatelem Państwa Watykan a nie Włoch,tak jak większość księży w Polsce.
2016-06-14 16:21:38
Tfu
I to w kraju Papieża, wstyd.
2016-06-14 13:30:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy