Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Madryt nie nadąża z kremacją ofiar śmiertelnych epidemii

Data publikacji: 2020-03-30 14:37
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-09 23:47
Madryt nie nadąża z kremacją ofiar śmiertelnych epidemii
 

Krematoria w Madrycie nie nadążają z codziennym spopielaniem zwłok ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa. Mimo udostępnienia miejskiego lodowiska na kostnicę w stolicy Hiszpanii nadal brakuje miejsca na przechowywanie ciał zmarłych do czasu kremacji.

- Istnieje limit możliwości grzebania i spopielania zwłok i ten limit, ze względu na codzienną liczbę zmarłych, został w Madrycie przekroczony - powiedział burmistrz stolicy, Jose Luis Martinez-Almeida w wywiadzie z gazetą „El Espanol”. - Potrzebujemy odpowiednio dużej kostnicy do składania ciał przed ich kremacją. Brakuje też czasu na codzienne spopielanie i grzebanie zmarłych.

Madryckie zakłady pogrzebowe przeciążone

Wobec przeciążenia zakładów pogrzebowych z pomocą przyszły siły zbrojne. Rząd upoważnił specjalną wojskową jednostkę ratunkową (UME), aby w czasie obowiązującego obecnie stanu zagrożenia epidemicznego odbierała ciała ze szpitali lub domów i przewoziła je do krematoriów w innych częściach kraju - poinformował dziennik „El Mundo”. Pojazdy wojskowe transportują ciała do krematoriów znajdujących się nawet 400 km od stolicy kraju.

Od poniedziałku udostępniono jako nową kostnicę ogromny budynek w Madrycie, pierwotnie przeznaczony na siedzibę Instytutu Sądowego - poinformował dziennik "El Pais".

Żałoba w regionie

- W zakładach pogrzebowych zwykle dobrze sobie radzimy z emocjami - powiedział Mario, dyrektor jednego z madryckich zakładów pogrzebowych w rozmowie z „El Confidencial”. - Ale teraz to już jest załamanie psychiczne. Widzisz, że rodziny rozpadają się w 15 minut, że życie jest jednym westchnieniem, że ludzie przeżywają tragedie. Jest ciężko.

Premier rządu Wspólnoty Madrytu Isabel Diaz Ayuso wobec ogromnej liczby zmarłych i zakażonych w stolicy ogłosiła żałobę w regionie. Od poniedziałku aż do odwołania flagi państwowe będą spuszczone do połowy masztu i codziennie w południe pamięć ofiar będzie czczona minutą ciszy.

W niedzielę w Madrycie odnotowano 3 082 zgonów osób zakażonych koronawirusem i 22 677 infekcji - najwięcej ze wszystkich 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Z szacunków resortu zdrowia wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się w Hiszpanii o ponad 6,3 tys. - do prawie 85,2 tys.

Grażyna Opińska (pap)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robert
2020-03-31 06:19:02
Skoro jedna z trzech najbogatszych w Europie obok Paryża i Londynu metropolii, przy bardzo dobrze rozwiniętej hiszpańskiej ochronie zdrowia ma tak duże problemy spowodowane pandemią, to strach pomyśleć co będzie w naszym stosunkowo biednym kraju, z wiecznie niedoinwestowanym sektorem ochrony zdrowia.
@Antoni
2020-03-30 18:22:21
Teraz to do Mateckiego z datkiem w zębach się zwróć on wyda to na hejt i oczernianie innych niż z PIS i będziesz zadowolony ..., albo do kościółka chętnie przytulą , bo są w potrzebie razem z Rydzolem na czele :))
Antoni
2020-03-30 16:01:05
Śmiejącego się któregoś Ministra z wirusa - To dla mnie symbol nieudolności ludzi. Zapamiętam to w ten sposób.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA