środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Ludzie niosący śmierć

Ludzie niosący śmierć

Ludzie niosący śmierć
Data publikacji: 2015-07-29 23:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 919 6459

Nigeryjscy dżihadyści znad jeziora Czad nie składają broni. Przetrwali wiosenną obławę, jaką urządziły na nich wojska z przybrzeżnych państw, i odpowiadają terrorem. Najpierw na zamachowców werbowali kobiety, ostatnio przerzucili się na dzieci.

Dwóch zeszłotygodniowych zamachów - w nigeryjskim Damaturu i kameruńskim Maroua - dokonały dzieci. W Damaturu (ok. 20 zabitych) kilkunastoletnia dziewczynka, wysadziła się w środku tłumu na targowisku. Kilka godzin wcześniej zamach (20 zabitych) przeprowadziła dwunastolatka.

Taktyka dżihadystów

W północno-wschodniej Nigerii, kolebce Boko Haram, do przeprowadzenia zamachów bombowych dżihadyści zaczęli posyłać także kobiety. To odwet na rządach i wojsku Nigerii, Kamerunu, Czadu i Nigru za przeprowadzoną przez nie obławę na partyzantów. W jej wyniku dżihadyści stracili terytorium równe obszarowi Belgii, na którym proklamowali własny kalifat i który w marcu został oficjalnie zachodnioafrykańską filią Państwa Islamskiego.

W kobiecej skórze

Partyzanci zaczęli masowo wyznaczać do zamachów kobiety, którym łatwiej było prześliznąć się między patrolami i kontrolami. Czasem sami przebierali się za nie, zakładając muzułmańskie szaty – nikaby - zakrywające całe ciało z wyjątkiem niewielkiego otworu na oczy. W połowie czerwca tak przebrani zamachowcy dokonali pierwszych w Czadzie samobójczych zamachów. Wtedy władze zakazały pod karą aresztu noszenia nikabów, a nawet ich produkcji. Zakazano też rybakom połowów na rzece Chari, gdyż partyzanci przebierają się także za nich. W lipcu noszenia nikabów zakazały także władze w Kamerunie. Nie można też używać po zmroku ulubionych przez zamachowców motocykli.

Bez wsparcia

W Nigerii, gdzie bomby wybuchają niemal codziennie, władze nie zabroniły noszenia nikabów, a prezydent Muhammadu Buhari liczył, że w wojnie z Boko Haram pomogą mu Amerykanie. Odmówili oni jednak sprzedania mu helikopterów, bo przepisy zabraniają sprzedaży broni armiom naruszającym prawa człowieka. Tymczasem walcząc z Boko Haram wojsko nigeryjskie zabiło prawie 10 tys. cywilów, czyli niewiele mniej niż sami dżihadyści. Rozgoryczony Buhari stwierdził więc, że Amerykanie w istocie wspierają terrorystów.

Wojciech Jagielski

 

Na zdjęciu: W kobiecych szatach łatwiej przeprowadzać zamachy, dlatego dżihadyści wykorzystują do ataków kobiety.
EPA/YAHYA ARHAB

Komentarze

Polak zawsze bedzie "madry" PO szkodzie...
A My, jako juz dzisiejsza Unijna Polska, na PO-czatek mamy zamiar przyjac ok. 2 000 Afrykanczykow ! A co dalej bedzie to czas pozniej PO-kaze...? Ale wtedy bedzie juz za pozno ! !
2015-07-29 22:46:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy