czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Świat > Latające maszyny Leonarda da Vinci na lotnisku w Rzymie

Latające maszyny Leonarda da Vinci na lotnisku w Rzymie [FILM]

Latające maszyny Leonarda da Vinci na lotnisku w Rzymie
Data publikacji: 2019-05-03 14:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-03 14:19
Wywietleń: 1011 388983

Maszyny latające według projektu Leonarda da Vinci można oglądać do stycznia przyszłego roku na rzymskim lotnisku Fiumicino, które nosi imię artysty i wynalazcy. Niecodzienną wystawę w dwóch terminalach zorganizowano z okazji 500. rocznicy jego śmierci.

W terminalach 1 i 3 międzynarodowego portu lotniczego, jednego z największych w Europie, pasażerowie mogą zobaczyć wystawę "Skrzydła Leonarda. Geniusz i lot". Ustawione tam zostały machiny wykonane absolutnie wiernie, jak zapewniono, według rysunków artysty z Toskanii, zmarłego 2 maja 1519 roku.

Jest tam między innymi latający statek zbudowany na podstawie sugestywnego rysunku mistrza renesansu czy maszyna, którą uważa się za prototyp szybowca. Najbardziej imponująca prezentacja to sylwetka "latającego człowieka" ze skrzydłami o rozpiętości 11 metrów. Gdy się go ogląda, słychać wokół odgłos trzepotu skrzydeł.

Wystawieniu ogromnych konstrukcji towarzyszy też ekspozycja multimedialna, dzięki której można porównać repliki z rysunkami autora oraz zapoznać się z jego Traktatem o locie ptaków, czyli zbiorem notatek i obserwacji, a także analiz mechanicznych na temat oporu powietrza, jego prądów, wpływu wiatru.

Obserwując lot ptaków zafascynowany nim Leonardo da Vinci opracował też, jak się przypomina, swoisty pierwowzór spadochronu, a swój pomysł opisał następująco: "służy do rzucania się w dół bez żadnego uszczerbku".

Otwarta uroczyście wystawa pobije, jak się zauważa, rekordy popularności, bo zorganizowana została w terminalach odwiedzanych każdego dnia przez tysiące ludzi z całego świata.

(PAP)

 

Latające maszyny Leonarda da Vinci na lotnisku w Rzymie Latające maszyny Leonarda da Vinci na lotnisku w Rzymie Latające maszyny Leonarda da Vinci na lotnisku w Rzymie Latające maszyny Leonarda da Vinci na lotnisku w Rzymie

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie