czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych

Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych [GALERIA] (akt. 6)

Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych
Data publikacji: 2019-04-21 08:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-24 10:33
Wywietleń: 1626 387020

Rzecznik szpitala w Kolombo, stolicy Sri Lanki, poinformował, że w sześciu eksplozjach, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną na wyspie, zginęło co najmniej 30 ludzi, a rany odniosło prawie 300 osób. Wcześniej informowano o 20 zabitych i 160 rannych.

Przedstawiciel służb bezpieczeństwa, cytowany anonimowo przez Associated Press, poinformował, że do wybuchów doszło prawie jednocześnie w trzech kościołach i trzech hotelach, gdzie zazwyczaj przebywa wielu zagranicznych turystów.

W samym Kolombo wybuchy miały miejsce w hotelach oraz kościele św. Antoniego; do pozostałych dwóch eksplozji doszło w kościele św. Sebastiana w Migamuwie (ang. Negombo) - w większości katolickim mieście leżącym około 30 km na północ od stolicy - oraz w świątyni w znajdującej się na wschodzie wyspy Madakalapuwie (ang. Batticaloa).

Według AP wśród ofiar jest wielu wiernych oraz gości hotelowych.

***

Już do 156 zabitych wzrósł bilans ofiar śmiertelnych w serii eksplozji, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną w kościołach i luksusowych hotelach na Sri Lance; wśród zabitych jest 35 cudzoziemców - podaje agencja AFP, powołując się na źródła w policji.

Wcześniej podawano liczbę 138 zabitych i ponad 400 rannych.

"Jest wielu rannych, z których niektórzy są w stanie krytycznym" - podkreślił rozmówca AFP.

Do eksplozji doszło prawie jednocześnie w trzech kościołach w czasie mszy świętej i trzech hotelach w stołecznym Kolombo, Migamuwie (ang. Negombo) oraz Madakalapuwie (ang. Batticaloa). Źródła w lankijskich służbach bezpieczeństwa podawały, że prawdopodobnie co najmniej dwa z wybuchów były dziełem zamachowców samobójców. Na razie nie podano więcej szczegółów o przyczynach eksplozji.

Na Sri Lance, której większość mieszkańców to buddyści, chrześcijanie stanowią 7 proc. ludności.

***

Bilans sześciu eksplozji, które miały miejsce w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance, wzrósł już do 185 ofiar śmiertelnych - poinformował rzecznik lankijskiej policji Ruwan Gunasekara, cytowany przez agencję EFE. Źródła w służbie zdrowia podają, że liczba rannych wynosi około 470 osób.

Wcześniej mówiono o 156 zabitych, w tym 35 cudzoziemcach. Wielu rannych jest w stanie krytycznym.

***

W hotelu w mieście Dehiwala pod Kolombo, stolicą Sri Lanki, doszło w Niedzielę Wielkanocną do siódmej już eksplozji; w jej wyniku zginęły dwie osoby - podaje Reuters, powołując się na policję. W sumie niedzielne wybuchy w tym kraju zabiły ok. 190 osób.

***

Do ósmej już eksplozji na Sri Lance doszło w Niedzielę Wielkanocną na północnym przedmieściu Kolombo, stolicy Sri Lanki - podały lankijskie władze, cytowane przez agencję AFP. Ministerstwo obrony podało, że od godziny 18 czasu lokalnego w kraju będzie obowiązywać godzina policyjna.

Pojawiają się rozbieżności w liczbie ofiar wszystkich wybuchów.

Podczas gdy agencja EFE, cytując rzecznika lankijskiej policji Ruwana Gunasekarę informowała, że w eksplozjach zginęło co najmniej 185 osób, inne agencje prasowe, również powołując się na policję, wciąż podają liczbę 158 zabitych.

Liczba rannych wynosi około 470 osób.

W sumie w całym kraju doszło już do ośmiu eksplozji w hotelach i kościołach. Miały one miejsce w Kolombo, Migamuwie (ang. Negombo) oraz Madakalapuwie (ang. Batticaloa). Co najmniej dwa z wybuchów prawdopodobnie były dziełem zamachowców samobójców.

***

Siedem osób aresztowano w związku z serią wybuchów w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance - poinformował minister obrony i prezydent tego kraju Maithripala Sirisena. Według wiceministra transportu, w eksplozjach zginęło 190 osób.

Jest to pierwszy oficjalny bilans ofiar. Wcześniejsze doniesienia na temat liczby zabitych były szacunkowe i pochodziły od mediów, według których śmierć w wybuchach poniosło od 138 do 185 osób.

Szef lankijskiego MSZ Thilak Marapana podał, że wśród zabitych jest co najmniej 27 cudzoziemców. Według chińskich mediów rządowych, w wybuchach zginął jeden obywatel ChRL, a czterech odniosło obrażenia, ale ich stan jest stabilny.

W serii wybuchów ucierpiały m.in. co najmniej trzy kościoły, trzy luksusowe hotele i pensjonat.

(PAP)

Fot. PAP/M.A. Pushpa Kumara

Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych Koszmar na Sri Lance. Doszło już do 8 eksplozji. Setki ofiar śmiertelnych

Komentarze

I znow
Kolejne "Mohammedy" w Akcji...! A Unijna Brukselka po-puszcza im jeszcze "ile wejdzie"... juz w Grecji, Hiszpani i we Wloszech - czyli kolejna Tragedia nadchodzi i dla Calej EU-ropy jak "Wiecej po-puscimy"... !!
2019-04-21 20:54:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie