niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Korea Północna dokonała nieudanej próby rakietowej

Korea Północna dokonała nieudanej próby rakietowej

Korea Północna dokonała nieudanej próby rakietowej
Data publikacji: 2017-04-16 12:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1915 240874

Korea Północna dokonała w niedzielę rano, czasu lokalnego, próby wystrzelenia pocisku balistycznego, ale test zakończył się fiaskiem - poinformowały źródła wojskowe Korei Płd. Dokonanie próby, na krótko przed wizytą wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a w Seulu, potwierdził Pentagon.

- Korea Północna próbowała dziś rano wystrzelić niezidentyfikowany pocisk balistyczny z rejonu Sinpo, w prowincji Hamkjong na wschodzie kraju, ale według naszych ocen test zakończył się fiaskiem - głosi komunikat opublikowany przez Biuro Szefów Połączonych Sztabów sił zbrojnych Korei Południowej.

Dokonanie przez Pjongjang nieudanej próby z pociskiem balistycznym potwierdził Pentagon. Według rzecznika dowództwa sił zbrojnych USA na Pacyfiku, kmdr Dave'a Benhama, pocisk nieustalonego jeszcze typu eksplodował "niemal natychmiast po starcie". Benham dodał, że test badany jest przy ścisłej współpracy z siłami zbrojnymi Korei Południowej i Japonii.

Próby dokonano nazajutrz po wielkiej paradzie wojskowej w stolicy Korei Północnej - Pjongjangu z okazji 105. rocznicy urodzin założyciela państwa Kim Ir Sena i na kilka godzin przed przybyciem do Seulu wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Podczas parady zaprezentowano nowe rodzaje pocisków balistycznych, w tym wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Wcześniej światowe media spekulowały, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un może zarządzić nowy test broni nuklearnej.

Według komunikatu Białego Domu Pence został poinformowany o nowej próbie rakietowej Pjongjangu i jest w stałym kontakcie z prezydentem Trumpem. W Seulu, który stanowi pierwszy etap jego podróży do Azji, Pence ma omawiać ze stroną południowokoreańską pogarszającą się sytuację na półwyspie i wzrastające ryzyko bezpośredniej konfrontacji zbrojnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent Trump oświadczył niedawno, że "problemem Północnej Korei należy się zająć" i skierował w stronę wybrzeży tego kraju grupę okrętów wojennych z lotniskowcem USS "Carl Vinson". Pjongjang już wcześniej niezwykle ostro krytykował kolejne wspólne manewry wojsk amerykańskich i południowokoreańskich zarzucając Seulowi i Waszyngtonowi przygotowania do inwazji Północy.

* * * 

Korea Północna dokonała już pierwszej próby z pociskiem balistycznym dalekiego zasięgu i przeprowadziła serię próbnych eksplozji głowic nuklearnych. Pjongjang dąży do opracowania pocisku balistycznego z głowicą nuklearną, który byłby zdolny osiągnąć terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

(pap)

Na zdjęciu: Sobotnia (15 kwietnia) parada, która była demonstracją siły Korei Północnej.

Fot. EPA/HOW HWEE YOUNG

Komentarze

informator
Biuletyn Ambasady Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Polsce 11 Kwietnia 2017. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej odpowiedział na zapytanie KCNA, dotyczące wdrożenia grupy zadaniowej nuklearnych okrętów w pobliżu wód Półwyspu Koreańskiego: Ujawniono, że Stany Zjednoczone nagle wysłały jądrową grupę zadaniową „Carl Vinson” w pobliże wód Półwyspu Koreańskiego. Dowodzi to, że lekkomyślne posunięcia Stany Zjednoczone, mające na celu inwazję na KRL-D, osiągnęły poważny etap. Jeżeli Stany Zjednoczone opowiedzą się za działaniami wojennymi, wzywając do „ataku prewencyjnego” i „usunięcia centrali”, KRL-D jest gotowa do podjęcia odpowiednich działań wojennych, wywołanych przez USA. Panująca poważna sytuacja świadczy o tym, że KRL-D jest w pełni gotowa, w każdych możliwościach do samoobrony i ataku prewencyjnego z siłą jądrową. Administracja Donalda Trumpa jest tak niepoważna, by wdrażać swoją strategię ataku w Korei południowej, trąbiąc o „pokoju osiągniętego wojną”, lecz KRL-D pozostaje nieustraszona. Nigdy nie błagaliśmy o pokój, lecz podejmiemy nawet najtrudniejsze przeciwdziałania prowokatorom, aby bronić się potężną siłą uzbrojenia i trzymać się ścieżki, którą sami wybraliśmy. Będziemy podtrzymywać swoje stanowisko, że Stany Zjednoczone poniosą katastrofalne konsekwencj wynikające z podjętych przez nich skandalicznych działań.
2017-04-17 21:03:19
Kurier schodzi na psy
"Korea Północna dokonała nieudanej próby rakietowej" - dokonać czegoś nieudanego? Każdy debil potrafi. - panie Ewa od polskiego zautowana, starzy wyjadacze z "komuszym" wykształceniem także. Jednak "Erewań" w Szczecin-radio to nie pic.
2017-04-16 21:51:37
Naiwnosc bez granic,
Ludnosc Korei Polnocnej "ledwo ciagnie"... a Gora bawi sie w wystrzeliwanie Pociskow - szukajacych "Zaczepki"...! Jak szukaja to sie "doigraja" !!
2017-04-16 21:12:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy