Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

KE wszczęła wobec Polski postępowanie za dyscyplinowanie sędziów

Data publikacji: 2019-04-03 15:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 10:44
KE wszczęła wobec Polski postępowanie za dyscyplinowanie sędziów
 

Komisja Europejska wszczęła w środę wobec Polski postępowanie o naruszenie prawa unijnego, wysyłając pismo z formalnym zawiadomieniem. Sprawa dotyczy "nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów". Polski rząd na udzielenie odpowiedzi ma dwa miesiące.

Zdaniem KE "nowy system dyscyplinarny" podważa niezawisłość polskich sędziów, nie oferując koniecznych gwarancji, by chronić ich przed kontrolą polityczną, zgodnie z wymogami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polskie prawo pozwala poddać sędziów sądów powszechnych postępowaniom dyscyplinarnym, procedurom i ostatecznie sankcjom ze względu na treść orzeczeń sądowych - tak Komisja Europejska uzasadnia decyzję o wszczęciu procedury o naruszenia prawa UE wobec Polski.

Uzasadniając decyzję, Komisja informuje, że nowy system dyscyplinarny nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która dokonuje przeglądu decyzji podjętych w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko sędziom.

"Ta Izba Dyscyplinarna składa się wyłącznie z nowych sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa, której sędziowie członkowie są obecnie powoływani przez polski parlament (Sejm)" – argumentowała KE.

Komisja uważa też, że Polska nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który gwarantuje prawo sądów do wnioskowania o wydanie orzeczeń w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

"Funkcjonowanie mechanizmu pytania prejudycjalnego - który stanowi trzon porządku prawnego Unii - wymaga, aby sądy krajowe mogły odwoływać się do Trybunału Sprawiedliwości UE w każdej sprawie, którą uznają za niezbędną, na każdym etapie postępowania" – informuje KE.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans podkreślił, że polski rząd w ciągu dwóch miesięcy, które będzie miał na odpowiedź na rozpoczęcie procedury o naruszenie prawa UE, będzie mógł zmienić stanowisko w sprawie reżimu dyscyplinarnego sędziów.

- Polski rząd będzie miał dwa miesiące na odpowiedź. Ta odpowiedź może dać polskiemu rządowi szanse, by wyjaśnić, co robi czy zmienić stanowisko. To jak w każdej procedurze o naruszenie prawa UE pierwszy krok, który pozwala krajowi odpowiedzieć na pytania – powiedział na środowej konferencji prasowej w Brukseli Timmermans.

(pap)

Fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

cdn
2019-04-06 12:51:56
NAjwyzsza kasta w jednym szeregu zTargowica.
Dał nam przykład SN
2019-04-04 19:51:20
jak Topyłę uniewinnić... Cejrowski ma rację - "wszyscy WON!" - tu trzeba zacząć po 30 latach wszystko od zera...
Oba poniżej
2019-04-03 22:55:48
Poniżej wpisy rosyjskiego trola
Hmm
2019-04-03 22:21:13
A ciekawe - jak to obecnie wyglada w Bundes... jak i po-zo-stalej reszcie UE ???
I PO-nownie... Mu
2019-04-03 22:13:40
Byc moze i "Mr. DT cos PO-dszepnal"...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA