czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > KE dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemu sądów

KE dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemu sądów

KE dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemu sądów
Data publikacji: 2017-07-26 15:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1254 278823

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o sądach powszechnych uzasadnia uruchomienie procedury o naruszenie unijnych przepisów w momencie jej publikacji – zapowiedział w środę wiceszef KE Frans Timmermans. Komisja dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów. Minister sprawiedliwości skomentował: „Chciałbym poprosić Fransa Timmermansa, żeby przestał z taką butą i arogancją wypowiadać się o Polsce”.

Główne zastrzeżenie w odniesieniu do tej ustawy – dotyczące dyrektywy ws. równości płci – mówi o „dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku wcześniejszego przejścia na emeryturę dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski”. 

W ramach tej samej procedury Komisja zamierza przedstawić Polsce zastrzeżenie w związku z uprawnieniem ministra sprawiedliwości do weryfikacji i przedłużania kadencji prezesów sądów i sędziów, jak również do odwoływania i powoływania prezesów sądów. To uprawnienie, jej zdaniem, podważy niezależność polskich sądów.

Z kolei w zaleceniach procedury praworządności, KE zwraca się do polskich władz, by nie podejmowały żadnych działań, które doprowadziłyby do odwołania sędziów Sądu Najwyższego. Grozi to bowiem uruchomieniem art. 7 traktatu unijnego, który dopuszcza sankcje. Jak powiedział Timmermans, KE zaleca, by polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane problemy ws. sądownictwa w ciągu miesiąca.

Komisja przeanalizowała ustawy dotyczące sądownictwa przyjęte przez polski parlament. Według Timmermansa mają one bardzo poważny negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w Polsce i zwiększają zagrożenie systemowe dla praworządności w Polsce.

– Cieszymy się jednak z faktu, że prezydent Duda ogłosił decyzję w sprawie zawetowania dwóch z czterech ustaw. Niemniej fakt, że dwie ustawy zostały podpisane i że są kontynuowane prace nad pozostałymi dwoma, oznacza, że musimy zdecydowanie przedstawić nasze wątpliwości – powiedział. – Pragnę podkreślić, że nie mamy żadnych zastrzeżeń do przeprowadzania reformy systemu sądownictwa, która jest być może konieczna. Ale reformy te muszą się odbywać z poszanowaniem konstytucji oraz zobowiązań wynikających z traktatów międzynarodowych, takich jak Traktat o Unii Europejskiej.

Szef polskiego MS odpowiedział: „Polska zasługuje na należny szacunek i tego będziemy się kategorycznie od pana i pana koleżanek i kolegów domagać”. Zdaniem Ziobry, żądania przedstawione przez Timmermansa są „całkowicie bezpodstawne i nieuprawnione”. Wskazywał, że Polska konstytucja wyraźnie mówi, że sprawy wymiaru sprawiedliwości i jego organizacji mieszczą się w zakresie wewnętrznych uprawnień państwa.

– W tym zakresie będziemy z naszej kompetencji, naszego demokratycznego mandatu korzystać, nie ulegając jakiejkolwiek presji, naciskom, pogróżkom czy groźbom – zapowiedział. – Wymiar sprawiedliwości jest jedną z największych bolączek polskiego społeczeństwa, sądy działają bardzo źle. Pan Timmermans i jego koledzy mogą tego nie rozumieć, sami takich problemów nie mają.

(pap)

Fot. domena publiczna

Komentarze

@Polka
We Francji od 1,5 roku jest stan wyjątkowy, wojsko z długą bronią na ulicach, ludzi morduje się na ulicach, w kościołach, na imprezach sportowych, w Niemczech nie przestrzega się wolności słowa, panuje niespotykana gdzie indziej cenzura w mediach, gwałty i przestępstwa dokonywane przez islamistów są na porządku dziennym, w Belgii zamachy i stan wyjątkowy na ulicach, w Szwecji gwałty, morderstwa, strefy no go! A pani pod nickiem "Polka" martwi się o stan demokracji w Polsce która jest oazą spokoju w Europie co bardzo nie podoba się Niemcom i komisarzom ludowym z Brukseli!?
2017-07-27 09:32:16
Polka
Bardzo dobrze, ze Komisja Europejska żąda, aby polskie władze przestrzegaly demokracji. Jestem Polka ale tez i Europejska. Mam prawo uzyskać pomoc z Unii Europejskiej gdy tu łamane są prawa człowieka i deptana wolność i demokracja. Bardzo dobra decyzja Unii. Nie chcę takich przepisów rodem z totalitarnego reżimu. Nie można dopuścić do upartyjnienia sądów.
2017-07-26 23:21:59
Polka
Bardzo dobrze, ze Komisja Europejska żąda, aby polskie władze przestrzegaly demokracji. Jestem Polka ale tez i Europejska. Mam prawo uzyskać pomoc z Unii Europejskiej gdy tu łamane są prawa człowieka i deptana wolność i demokracja. Bardzo dobra decyzja Unii. Nie chcę takich przepisów rodem z totalitarnego reżimu. Nie można dopuścić do upartyjnienia sądów.
2017-07-26 23:21:19

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie