sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > KE dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemu sądów

KE dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemu sądów

KE dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemu sądów
Data publikacji: 2017-07-26 15:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1143 278823

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o sądach powszechnych uzasadnia uruchomienie procedury o naruszenie unijnych przepisów w momencie jej publikacji – zapowiedział w środę wiceszef KE Frans Timmermans. Komisja dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów. Minister sprawiedliwości skomentował: „Chciałbym poprosić Fransa Timmermansa, żeby przestał z taką butą i arogancją wypowiadać się o Polsce”.

Główne zastrzeżenie w odniesieniu do tej ustawy – dotyczące dyrektywy ws. równości płci – mówi o „dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku wcześniejszego przejścia na emeryturę dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski”. 

W ramach tej samej procedury Komisja zamierza przedstawić Polsce zastrzeżenie w związku z uprawnieniem ministra sprawiedliwości do weryfikacji i przedłużania kadencji prezesów sądów i sędziów, jak również do odwoływania i powoływania prezesów sądów. To uprawnienie, jej zdaniem, podważy niezależność polskich sądów.

Z kolei w zaleceniach procedury praworządności, KE zwraca się do polskich władz, by nie podejmowały żadnych działań, które doprowadziłyby do odwołania sędziów Sądu Najwyższego. Grozi to bowiem uruchomieniem art. 7 traktatu unijnego, który dopuszcza sankcje. Jak powiedział Timmermans, KE zaleca, by polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane problemy ws. sądownictwa w ciągu miesiąca.

Komisja przeanalizowała ustawy dotyczące sądownictwa przyjęte przez polski parlament. Według Timmermansa mają one bardzo poważny negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w Polsce i zwiększają zagrożenie systemowe dla praworządności w Polsce.

– Cieszymy się jednak z faktu, że prezydent Duda ogłosił decyzję w sprawie zawetowania dwóch z czterech ustaw. Niemniej fakt, że dwie ustawy zostały podpisane i że są kontynuowane prace nad pozostałymi dwoma, oznacza, że musimy zdecydowanie przedstawić nasze wątpliwości – powiedział. – Pragnę podkreślić, że nie mamy żadnych zastrzeżeń do przeprowadzania reformy systemu sądownictwa, która jest być może konieczna. Ale reformy te muszą się odbywać z poszanowaniem konstytucji oraz zobowiązań wynikających z traktatów międzynarodowych, takich jak Traktat o Unii Europejskiej.

Szef polskiego MS odpowiedział: „Polska zasługuje na należny szacunek i tego będziemy się kategorycznie od pana i pana koleżanek i kolegów domagać”. Zdaniem Ziobry, żądania przedstawione przez Timmermansa są „całkowicie bezpodstawne i nieuprawnione”. Wskazywał, że Polska konstytucja wyraźnie mówi, że sprawy wymiaru sprawiedliwości i jego organizacji mieszczą się w zakresie wewnętrznych uprawnień państwa.

– W tym zakresie będziemy z naszej kompetencji, naszego demokratycznego mandatu korzystać, nie ulegając jakiejkolwiek presji, naciskom, pogróżkom czy groźbom – zapowiedział. – Wymiar sprawiedliwości jest jedną z największych bolączek polskiego społeczeństwa, sądy działają bardzo źle. Pan Timmermans i jego koledzy mogą tego nie rozumieć, sami takich problemów nie mają.

(pap)

Fot. domena publiczna

Komentarze

@Polka
We Francji od 1,5 roku jest stan wyjątkowy, wojsko z długą bronią na ulicach, ludzi morduje się na ulicach, w kościołach, na imprezach sportowych, w Niemczech nie przestrzega się wolności słowa, panuje niespotykana gdzie indziej cenzura w mediach, gwałty i przestępstwa dokonywane przez islamistów są na porządku dziennym, w Belgii zamachy i stan wyjątkowy na ulicach, w Szwecji gwałty, morderstwa, strefy no go! A pani pod nickiem "Polka" martwi się o stan demokracji w Polsce która jest oazą spokoju w Europie co bardzo nie podoba się Niemcom i komisarzom ludowym z Brukseli!?
2017-07-27 09:32:16
Polka
Bardzo dobrze, ze Komisja Europejska żąda, aby polskie władze przestrzegaly demokracji. Jestem Polka ale tez i Europejska. Mam prawo uzyskać pomoc z Unii Europejskiej gdy tu łamane są prawa człowieka i deptana wolność i demokracja. Bardzo dobra decyzja Unii. Nie chcę takich przepisów rodem z totalitarnego reżimu. Nie można dopuścić do upartyjnienia sądów.
2017-07-26 23:21:59
Polka
Bardzo dobrze, ze Komisja Europejska żąda, aby polskie władze przestrzegaly demokracji. Jestem Polka ale tez i Europejska. Mam prawo uzyskać pomoc z Unii Europejskiej gdy tu łamane są prawa człowieka i deptana wolność i demokracja. Bardzo dobra decyzja Unii. Nie chcę takich przepisów rodem z totalitarnego reżimu. Nie można dopuścić do upartyjnienia sądów.
2017-07-26 23:21:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie