Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

Data publikacji: 07 grudnia 2022 r. 12:23
Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia 2022 r. 19:56
Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego
Fot. PAP  

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

"Kandydatura Pana Jacka Kurskiego na stanowisko Alternate Executive Director została zgłoszona przez Prezesa NBP jako Gubernatora RP w Banku Światowym" - wyjaśnił NBP.

Kurski potwierdził na Twitterze, że podjął zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera pracę jako alternate executive director w Banku Światowym. Przyznał, że jest świadomy, iż oznacza to rezygnację z części aktywności publicznej czy ambicji politycznych. "Zawsze myślałem, że nie ma życia poza polityką. Otóż jest. Wiem, że tu też dobrze przysłużę się Polsce" - napisał.

NBP wskazał w komunikacie, że Jacek Kurski jest ekonomistą, ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. "Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m. in.: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska" - poinformowano.

Kurski pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, jak również członka Komisji budżetowej Sejmiku Pomorskiego. Jako poseł na Sejm RP był zastępcą przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. Zaznaczono, że ma również duże doświadczenie we współpracy międzynarodowej, gdzie jako poseł do Parlamentu Europejskiego pracował w Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konkurencji PE.

"Pan Jacek Kurski był seminarzystą w przedmiocie międzynarodowych stosunków walutowych, posiada również Dyplom Ministerstwa Skarbu Państwa uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa" - poinformował NBP.

W komunikacie dodano, że 5 grudnia br. Kurski po raz pierwszy wziął udział w posiedzeniu polsko-szwajcarskiej konstytuanty Banku Światowego. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@ poniższych
2022-12-11 09:09:01
Nabył je dokładnie tam gdzie inni przed nim.
@ poniższych
2022-12-10 19:27:10
Gazeta wolska kaczysyna stwierdziła ,że Kurski ma kwalifikacje i wy tumany to powielacie ?? Gdzie ich nabył ?? Kończąc studia handel zagraniczny na przełomie dziejów w latach 90 tych ?? Zajady bolą wy miernoty intelektualne !!!
Do Za nisko mierzy
2022-12-09 22:05:09
Kluska , Optimus i kwota na serwetce napisana , w sektorze prywatnym i jak to się skończyło . Myśl ?
Do Myśl
2022-12-09 21:58:57
Dzisiaj media z TVN i Onetem na czele, ale nie tylko one, robią ludziom wodę z mózgu. Opisują państwo, którego nie ma.Chyba nigdzie Niemcy nie straciły zaufania tak bardzo jak w Polsce .
Do PISia mać
2022-12-09 21:55:20
Juncker już otwarcie sugeruje, że Tusk to tylko słup. A Polska wyszła na karierze Tuska jak Zabłocki na mydle . Angela Merkel chciała mieć słupa w Brukseli, więc go zainstalowała, ale poza Niemcami i może Francją nikt na tym nie zyskał.
Do analityka polityk
2022-12-09 21:52:33
Analityk polityki powiedz twój typ to tusk jako ten co ma czas aby szukać guzików do naciskania , szukać kasy w Zakopanym . Kurski ma wykształcenie w tym kierunku tzn piekarz jest dobrym dekarzem , kominiarz ginekologiem itd , myślenie to nie ty , głowa boli
Analityk polityki
2022-12-08 20:05:46
Wszyscy typowali typa na szefa od propagandy w kampanii wyborczej . Widać sam nie wierzy w wygraną PIS więc podali mu szalupę , a kasą musi się podzielić :)))
do @@ Myśl
2022-12-08 13:36:24
Ostatnie zdanie w twojej tendencyjnej tezie cyt. "Tak jak kiedyś był najgorszym ministrem, teraz jest najgorszym szefem NBP" bardziej przypomina narrację twojego guru Donka i oPOzycji a nie odnosi się do sytuacji globalnej, cen energii oraz inflacji w UE gdzie są kraje z wyższą inflacją. Proaktywne decyzje Zarządu NBP pomogły Polsce osiągnąć najniższą stopę bezrobocia w UE, jeden z najniższych w UE wskaźników spadku aktywności gospodarczej oraz rekordowo wysokie obroty na rachunku kapitałowym.
Przecież to norma
2022-12-08 09:37:27
Na tych stanowiskach... Zresztą dwa przykłady, jakie doświadczenie mieli Jan Krzysztof Bielecki i Janusz Lewandowski gdy obejmowali ważniejsze posady (o kompetencje Tuska czy Morawieckiego nawet nie pytam a przecież było jeszcze gorzej bo taki Balcerowicz, Miller czy Belka albo Kołodko z doświadczeniem w PZPR). Smutna prawda że na takich stanowiskach nie potrzeba ani wiedzy ani doświadczenia tylko ważne są plecy a robotę robią inni.
@ -ale sie PO
2022-12-08 09:22:29
Kurski tez ma korzenie dlatego zostal zatwierdzony przez starszych. Glapinski tez ma korzenie dlatego nominowal Kurskiego. Takie fuchy nie wpadaja w rece bezkorzennych i niezatwierdzonych. Nie ma szans.
- ale się PO_jeb.o!
2022-12-08 00:23:25
- najważniejszy "jeba..a" z PO (jurny Stefek) głosił;” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”, PO_jebsy PiS-ą i się pytają; "człowiek od wszystkiego i znający się na wszystkim - jak każdy polityk", "Wstyd na cały świat." za_PO_minając iż nominację zatwierdzają "bracia starsi" w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Kto lepiej się zna na "pinądzach" niż "bracia" i "Vincent"?
Nie wierzę..
2022-12-07 21:21:59
Obok Polski i Szwajcarii w skład konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.? - idealnie pasuje do tego kacapskiego towarzystwa.
@@ Myśl
2022-12-07 21:01:42
"Według „Global Finance” Adam Glapiński – tak jak w zeszłym roku – zasługuje na ocenę „C”. Według analityków szef NBP robi za mało by zdusić inflację." Kolejny raz najgorszy w Europie (obok dwóch innych bankierów i jeszcze gorzej sklasyfikowanego Turka). Teraz zignorował inflację, kiedy można było jej zapobiec, wcześniej 'grał' na osłabienie złotego. Szkodząc Polakom ale dobrze robiąc władzy. Tak jak kiedyś był najgorszym ministrem, teraz jest najgorszym szefem NBP.
Za nisko mierzy
2022-12-07 19:40:11
Wykształcenie, kompetencje i doświadczenie zawodowe - jak czytam w artykule - predestynują go co najmniej do funkcji premiera. Zastanawia mnie tylko dlaczego taki manager, skoro zdecydował o życiu poza polityką, nie zechciał się odnaleźć w sektorze prywatnym?
@ Myśl
2022-12-07 19:17:29
Czy ty cierpisz na pisofobię? Gdybyś nie "płynął z nurtem wiślanej oPOzycji" to wiedziałbyś, że Panel jurorów i redaktorów prestiżowego CFI.co (Capital Finance International), międzynarodowego magazynu na temat biznesu, ekonomii oraz finansów, przyznał NBP pod przewodnictwem prof. Adama Glapińskiego nagrodę w kategorii „Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021 roku” (Best Central Bank Governance Europe 2021 ) Dobre opinie wydały Bank Światowy, MFW. A "wolne media" nie pisały o tym ?
Myśl
2022-12-07 17:30:58
Następna synekura dla wiernego od prezesa partii PIS. Wstyd na cały świat. Nie wystarczył Glapiński, Kamiński, trzeba było do trupy kolejnego 'kompetentnego'. Kurski przez przypadek przyznał, że TVPis (której szefował) to polityka (partyjna propaganda): 'Zawsze myślałem, że nie ma życia poza polityką. Otóż jest.' - dzięki partii załapałem się na popłatną fuchę. PISowi dno niestraszne, zawsze może niżej.
olo
2022-12-07 16:28:44
Brawo Kura! TVN od rana wyje,Dla nich Gronkowiec-walc i Marcinkiewicz jak dostali fuchy to bylo to swietneosiagniecie,Taki Gramatyka dostal i sam sie zdziwil 680 tys za dwa miesiace, Intelektualnie Kurskiemu te miernoty nie dorastaja do piet,
PISia mać !!
2022-12-07 14:00:35
Kolejna PISowska tuza intelektu na lukratywnym stołku !! Tylko to potrafią , obsadzać , aby kasą się dzielili , bo kampania wyborcza drogo będzie kosztować. Potem milionowe odprawy !
wódz zatwierdził.
2022-12-07 13:54:04
Czyli człowiek od wszystkiego i znający się na wszystkim - jak każdy polityk. Najważniejsze to dobre poparcie, czyli wódz Kaczyński zatwierdził.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA