Piątek 27 maja 2022r. 
REKLAMA

Indonezja: Chłosta za stosunki homoseksualne

Data publikacji: 2017-05-18 12:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Indonezja: Chłosta za stosunki homoseksualne
 

Dwaj mężczyźni w wieku 20 i 23 lat zostali skazani w środę w indonezyjskiej prowincji Aceh na publiczną chłostę za stosunki homoseksualne. Obrońcy praw człowieka apelują o ich ułaskawienie.

- Udowodniono, że oskarżeni dopuścili się sodomii i uznaje się ich za winnych - orzekł sędzia. Każdy z mężczyzn ma otrzymać po 85 uderzeń; kara jest surowsza, niż 80 batów, o co występował prokurator.

Podczas odczytywania wyroku jeden ze skazanych rozpłakał się i prosił o złagodzenie kary. Mężczyźni powiedzieli, że nie będą składać apelacji. Wyrok ma być wykonany w przyszłym tygodniu, przed rozpoczęciem ramadanu.

Organizacja Human Rights Watch (HRW) oświadczyła, że publiczna chłosta, zgodnie z prawem międzynarodowym, jest jedną z metod torturowania. "Wyrok wywoła zaniepokojenie wśród osób LGBT nie tylko w prowincji Aceh, ale też w wielu innych, przede wszystkim konserwatywnych prowincjach Indonezji" - powiedział Andreas Harsono z HRW.

Prawo zakazujące stosunków homoseksualnych zostało wprowadzone w prowincji Aceh w 2014 roku, lecz jest to pierwszy przypadek, kiedy zostało zastosowane. Prowincja Aceh, leżąca na północnym krańcu Sumatry, jest jedyną w muzułmańskiej części Indonezji, która karze za kontakty seksualne między osobami tej samej płci i która opiera swoje wyroki nie tylko na kodeksie karnym, ale też na prawie szariatu.

Według prawa prowincji Aceh każda osoba "przyłapana" na stosunku homoseksualnym może być ukarana 100 batami, 100 miesiącami więzienia lub grzywną. Prawo określa również karę za publiczne okazywanie uczuć przez osoby nie będące w związku małżeńskim, cudzołóstwo lub obcowanie płciowe z małoletnim.

(pap)

Fot. EPA/Holti Simanjuntak

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kos
2017-05-18 13:23:41
Wprowadzic takie prawo dla politykow. Chlostac dupy za oszukiwanie wyborcow. To piekne prawo !
Indo
2017-05-18 13:17:09
I jak taki jeden z drugim ma czelność mówić, że w Polsce dzieje im się krzywda....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA