Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Historyczna wizyta Joe Bidena w Kijowie. Kolejny przystanek - Warszawa

Data publikacji: 20 lutego 2023 r. 14:20
Ostatnia aktualizacja: 26 lutego 2023 r. 22:50
Historyczna wizyta Joe Bidena w Kijowie. Kolejny przystanek - Warszawa
Fot. whitehouse.gov  

Prezydent USA Joe Biden przyjechał dziś (20.02) niespodziewanie do Kijowa. Jego wizyta była utrzymywana w ścisłej tajemnicy. Wiadomo, że prezydent przyjechał do stolicy Ukrainy z Polski, jadąc pociągiem przez kilka godzin. Jego wizyta zbiegła się z rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. Prezydent USA zadeklarował nieustającą pomoc Ukrainie.

- Gdy zbliżamy się do rocznicy brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, jestem dziś w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim i potwierdzić nasze niezachwiane zaangażowanie na rzecz ukraińskiej demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej. Kiedy prawie rok temu Putin rozpoczynał inwazję, uważał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Myślał, że nas pokona. Ale śmiertelnie się mylił – mówił amerykański prezydent.

Po pięciu godzinach Joe Biden opuścił Kijów i udał się do Polski. We wtorek (21 lutego) w Warszawie wygłosi przemówienie skierowane do Polaków.

Wizyta prezydenta USA była historyczna. Po pierwsze pokazała, że Ukraina wciąż może liczyć na poparcie Ameryki. Po drugie, wzmocniła poczucie solidarności wśród ukraińskiego narodu i dała nadzieję na pokonanie wojsk rosyjskich.

Podczas wizyty J. Biden zadeklarował przekazanie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 500 mln dolarów. Eksperci uważają, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Kijowie to prztyczek w nos wobec dyktatora Władimira Putina.

(rj)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

temat
2023-02-26 21:27:16
Nic by sie nIE stalo jakby go "gwizdneli", SWIAT by trwal na SWOICH PRAWACH. Niech on pilnuje tej swojej DOCTOR bo mu naprawde zachoruje na GILE.
JA
2023-02-26 21:21:55
Starzec z prerii - myli Warszawe z LUFT-Wafe. A wogole co on wyprawia, zadziera z Moskwa, Chinami -kiedys ktos sie zdenerwuje i TAK palnie ze zostanie tylko ta plama na czole. chory sklerotyk i to wszystko.
TZ.
2023-02-26 19:40:40
A to mu pośladki wycałują!
@ klemens
2023-02-24 11:42:04
Piszesz głupoty na tym forum, może lepiej porozmawiaj szczerze z lekarzem to może ci coś poradzi ? Prezydent USA przyjechał z wizytą do Polski drugi raz w ciągu 12 m-cy co nigdy w naszej historii się nie wydarzyło. Dziękował Polakom za naszą postawę wobec uchodźców z Ukrainy oraz wsparcie logistyczne i militarne. Co do flag w Warszawie to widoczne były wszystkie właściwe do tego wystąpienia bowiem były polskie, amerykańskie i ukraińskie. A może ty oglądałeś inne przemówienie np. z Moskwy ?
klemens
2023-02-24 10:53:59
jak się nazywa taki kraj ? Terytorium zależne czy protektorat zamorski ? W Warszawie Biden i Duda wystąpili na tle barw Ukrainy . Pewnie po powrocie do Stanów Biden zastanawiał się , gdzie właściwie był .
@ mbc
2023-02-22 11:47:34
Twoje tezy są zgodne z narracją Moskwy. A według kalendarza to mija rok jak Ukraina dzielnie walczy z "drugą armią" świata, a dzięki pomocy krajów wolnego świata to wynik tej konfrontacji jest wciąż otwarty. USA są największą światową potęgą militarną i gospodarczą oraz razem z NATO gwarantem naszego bezpieczeństwa oraz całego regionu i Europy. Dla Polski to USA jest największym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego i militarnego (gaz LNG, elektrownie atomowe, top uzbrojenie)
mbc
2023-02-21 17:53:31
Wydaje się, że zarówno Polska jak i Ukraina przeceniają siłę i możliwości USA. A według Global Firepower Index połączone siły Rosji i Chin wyraźnie przewyższają potencjał USA. O tym należy pamiętać, kiedy mówi się o odzyskanie wszyskich terenów łącznie z Krymem, zamieszkałym przecież w większości przez Rosjan.
@Jakieś Gliwice?
2023-02-21 08:49:09
Z tym nie wyszło, za słabo przygotowana intryga i nikt się nie nabrał...
Jakieś Gliwice?
2023-02-20 17:41:15
- było już, ale "ktoś" (Izrael?) nie załapał się na Ukrów; " – Dziś stało się to, przed czym od dawna ostrzegaliśmy. Mówiliśmy, że terror nie ograniczy się do naszych granic państwowych… Dziś rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę. Na terytorium zaprzyjaźnionego kraju zginęli ludzie. Przyjmijcie, proszę, wyrazy współczucia, od wszystkich ukraińskich braci" (moje), dla Sługi Narodu Ukraińskiego.
No to jutro
2023-02-20 15:42:38
Józio nam zakomunikuje że od teraz demokratyczny i wolny świat będzie walczył ze złymi ruskimi o demokrację, prawa człowieka i praworządność nie tylko do ostatniego Ukraińca ale też do ostatniego Polaka... Ciekawe jak nas wciągną do tej wojny... Jakieś Gliwice? Pearl Harbour?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA