czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Świat > Fidel Castro pochowany

Fidel Castro pochowany

Fidel Castro pochowany
Data publikacji: 2016-12-04 19:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:49
Wywietleń: 287 182278

Urna z prochami przywódcy rewolucji kubańskiej i byłego prezydenta Kuby Fidela Castro, który zmarł w wieku 90 lat, spoczęła w niedzielę )4 grudnia) na cmentarzu Santa Ifigenia w Santiago de Cuba. Pogrzeb miał charakter prywatny. Odbył się z udziałem rodziny i przyjaciół.

Przedstawiciele mediów nie zostali dopuszczeni do udziału w ceremonii pogrzebowej na cmentarzu. Jednak fotoreporter AFP dostrzegł ze znacznej odległości, że uczestniczyło w niej około trzydziestu osób.

Urna z prochami spoczęła w niewielkim grobowcu w pobliżu mauzoleum poświęconego ofiarom pierwszego, zakończonego całkowitym niepowodzeniem zbrojnego wystąpienia pod wodzą Fidela Castro przeciwko dyktaturze generała Fulgencio Batisty. Był to atak z 26 lipca 1953 roku na koszary Moncada w Santiago de Cuba, po którym rozstrzelano 55 ze 131 jego uczestników.

Urna z prochami Fidela Castro dotarła do Santiago, stolicy regionu Oriente leżącej w pobliżu gór Sierra Maestra, w których przywódca rewolucji kubańskiej miał pierwszą kwaterę partyzancką, po czterodniowej podróży pożegnalnej po Kubie. Jej trasa liczyła około tysiąca kilometrów. Wzdłuż trasy wojskowego karawanu z prochami Castro, który wyruszył w niedzielę przed godziną siódmą z Parku Rewolucji w Santiago na cmentarz Santa Ifigenia, oczekiwały tysiące mieszkańców miasta.

W sobotę wieczorem Kubańczycy żegnali Castro na Placu Rewolucji. Według telewizji w wiecu uczestniczyło około pół miliona osób. Prezydent Raul Castro, który objął ten urząd w 2008 roku, dwa lata po tym jak Fidel Castro ciężko zachorował, wygłosił podczas uroczystości mowę, w której pożegnał brata. Przysiągł w swym przemówieniu "bronić ojczyzny i socjalizmu".

- Fidel dowiódł, że to możliwe wbrew wszelkim przeszkodom, chaosowi i zagrożeniom - dodał Raul Castro. Zapowiedział też, że na Kubie, zgodnie z wolą zmarłego, którą potwierdzał do ostatnich dni życia, "zostanie wprowadzony zakaz manifestowania wszelkich przejawów kultu jednostki", nazywania imieniem Fidela Castro "ulic, pomników, instytucji, parków czy innych miejsc publicznych".

Raul Castro poinformował, że Kubańskie Zgromadzenie Narodowe zajmie się na najbliższej sesji uchwaleniem ustawy w tej sprawie.

Na pożegnalnym wiecu w Santiago obecny byli przywódcy wielu państw Ameryki Łacińskiej, w tym prezydent Wenezueli Nicolas Maduro, Boliwii - Evo Morales oraz byli prezydenci Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i Dilma Rousseff. (pap)

Na zdjęciu: Pożegnanie przywódcy Kuby

Fot. EPA/ORLANDO BARRIA

 

Komentarze

Dlugo-PiS...
Do PO-nizszego next... no to PO-czekac bedziesz musial jeszcze dooosc dluuugooo...!!
2016-12-06 02:02:15
next
teraz czekamy na Jarosława Kaczyńskiego
2016-12-05 08:02:47
Pytanie...
Do Manuela... a dla Kogo i jak wielu byl wielki...(?) ze nawet Fidela Siostra nie wyjechala z USA na pogrzeb !!
2016-12-05 01:41:03
Manuel
Odszedl wielki patriota kubanski.
2016-12-04 19:19:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Zmarł Fidel Castro
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”