wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Europejski Bank Centralny zwiększa wsparcie dla krajów strefy euro

Europejski Bank Centralny zwiększa wsparcie dla krajów strefy euro

Europejski Bank Centralny zwiększa wsparcie dla krajów strefy euro
Data publikacji: 2020-06-05 09:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-08 09:55
Wywietleń: 433 458136

Europejski Bank Centralny (EBC) zwiększył o 600 mld euro swój program wsparcia dla krajów wspólnej strefy walutowej. Obecnie pomoc dla 19 państw na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa wynosi 1,35 bln euro - poinformowała szefowa EBC Christine Lagarde.

W ramach wsparcia, aby utrzymać możliwości udzielania kredytów gospodarkom dotkniętych pandemią, EBC planuje skupować obligacje korporacyjne i rządowe oraz inne aktywa finansowe. Pozwoli to obniżyć długoterminowe stopy procentowe i przedłużyć możliwości finansowania dla pożyczkobiorców.

Nie widać poprawy

Lagarde wyjaśniła podczas wideokonferencji, że gospodarka eurolandu w tym roku skurczy się o 8,7 proc., a w przyszłym roku ma nastąpić wzrost o 5,2 proc. Dodała jednak, że "tempo i skala odbicia ekonomicznego są bardzo niepewne" i ostrzegła, że mimo łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, na razie nie widać jeszcze znaczącej poprawy w gospodarkach europejskich.

Agencja AP podkreśla, że decyzje EBC pod wieloma względami przypominają działania banku centralnego USA Fed, który obniżył krótkoterminowe stopy procentowe do niemal zera i zaczął skupować warte 2 bln dolarów państwowe papiery wartościowe oraz obligacje zabezpieczone hipoteką, aby utrzymać funkcjonowanie produktów kredytowych.

Wsparcie nie tylko dla Włoch

Według Associated Press plany EBC są ważnym sygnałem dla europejskich rynków finansowych i świadczą o determinacji w zapewnieniu utrzymania niskich stóp procentowych w całej strefie euro i zapobieganiu wzrostowi kosztów finansowania zewnętrznego zadłużonych rządów, takich jak Włochy. Agencja zwraca uwagę, że EBC nie przyznaje się, jakoby jego działania były w głównej mierze ukierunkowane na wspieranie Włoch, ale faktem jest, że EBC kupił od Włochów więcej obligacji niż od innych państw.

EBC pozostawia kluczowe wskaźniki referencyjne stóp procentowych na niezmienionym, rekordowo niskim poziomie i przygotował dla banków długoterminowe oferty kredytowe o niskich stopach procentowych, pod warunkiem, że pieniądze te trafią następnie do przedsiębiorców w postaci niskooprocentowanych pożyczek.

Lagarde zapowiedziała również, że EBC będzie kontynuować wcześniejszy program skupu obligacji, który rozpoczął się przed pandemią. Wartość tych zakupów będzie osiągać 20 mld euro miesięcznie, co ma stworzyć jeszcze więcej bodźców finansowych dla gospodarek.

Wsparcie udzielane przez EBC będzie uzupełnieniem pomocy finansowej z budżetu UE, która w maju została ustalona na poziomie 540 mld euro i obejmuje linie kredytowe z funduszu ratunkowego Unii. W marcu, w okresie najszybszego rozprzestrzeniania się pandemii w Europie, EBC ogłosił skup obligacji o wartości 751 mld euro, co ma zapobiec fragmentacji strefy euro.

(pap)

Fot. Marek Klasa

Komentarze

Wawrzek
A co z miliardami przekazanymi przez Rząd Tuska na ratowanie tego Banku a także innych między innymi Grecji- będą przynosić zyski z odsetek, czy są stracone?.
2020-06-08 09:44:06

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie