czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Europa kontynentem uchodźców

Europa kontynentem uchodźców

Europa kontynentem uchodźców
Data publikacji: 2015-09-10 15:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1094 19635

Komisja Europejska przedstawiła pakiet propozycji, które mają pomóc złagodzić kryzys imigracyjny w UE. Obejmują one rozdzielenie między państwa Unii 160 tysięcy uchodźców według ustalonych kwot. Część państw UE jest nadal przeciwna wiążącym kwotom.

Do Polski miałoby trafić w sumie blisko 12 tysięcy osób, w tym 2659 w ramach programu relokacji zaproponowanego w maju oraz 9287 w ramach nowej propozycji: 1207 uchodźców przejętych od Włoch, 3901 - od Grecji oraz 4179 - od Węgier. Programem zostaną objęci Syryjczycy, Erytrejczycy i Irakijczycy. Od każdej przesiedlonej osoby pobrane zostaną odciski palców. Uchodźca będzie mógł legalnie przebywać tylko na terytorium kraju, który go przyjął. Uchodźcy byliby rozdzieleni według kwot ustalonych zależnie od wielkości PKB kraju przyjmującego i liczby ludności, a także poziomu bezrobocia i liczby już przyjętych uchodźców. Propozycją zajmą się ministrowie spraw wewnętrznych UE na spotkaniu 14 września.

Nie bójmy się imigrantów

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował do państw UE o przejęcie 160 tys. uchodźców od Grecji, Włoch i Węgier, by złagodzić kryzys migracyjny. Jak podkreślił, to nie czas, by bać się uchodźców, ale by zdecydowanie działać. Przypomniał, że Europa jest kontynentem, na którym prawie wszyscy kiedyś byli uchodźcami. Wspomniał też m.in. o Polakach.

- 20 mln potomków Polaków mieszka poza Polską w wyniku emigracji politycznej i ekonomicznej, po wysiedleniach, przesiedleniach podczas bolesnej historii Polski. Czy naprawdę zapomnieliśmy o tym, że po zniszczeniach II wojny światowej 60 mln osób stało się uchodźcami w Europie? - powiedział. Szefowie największych grup PE podkreślali, że Europa jako bogaty kontynent powinna przyjąć uchodźców, a za brak porozumienia odpowiedzialne są egoizmy narodowe.

KE tylko proponuje

Polski wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski powiedział, że decydujący będzie wynik dalszych negocjacji w gronie państw UE. Dodał, że Polska nadal chce, aby sposób zaangażowania danego kraju był pod jego kontrolą, bo tylko państwo członkowskie jest w stanie ocenić swoje możliwości. Powiedział też, "KE tylko proponuje" i to państwa członkowskie UE będą teraz decydować.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że kryzys imigracyjny "stanowi wyzwanie dla każdego państwa UE". W Niemczech oczekuje się w tym roku co najmniej 800 tys. migrantów - cztery razy więcej niż rok wcześniej. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała, że liczba 1105 uchodźców, których przyjęcie zaproponowała jej krajowi KE, jest optymalna. Propozycje dla Czech krytycznie ocenił premier Bohuslav Sobotka. Zaś szef słowackiego MSZ Miroslav Lajczak powtórzył, że Słowacja sprzeciwia się rozdzieleniu uchodźców na podstawie wiążących kwot. Szef MSW Włoch Angelino Alfano uważa, że rozwiązaniem kryzysu imigracyjnego w kraju, gdzie w ośrodkach tymczasowych przebywa prawie 100 tys. imigrantów, byłoby rozmieszczenie w każdej gminie po 2 osoby na tysiąc mieszkańców. Poinformował, że od początku tego roku siły włoskie aresztowały 468 przemytników ludzi i że w tym roku Włochy odesłały do swoich krajów 9 376 cudzoziemców. (pap)

Komentarze

Honorat
Niech imigrantów przyjmują te kraje, które przyczyniły się do upadku rządów w Iraku i Libii, chcąc tam wprowadzić demokrację. Tak się skończyło uszczęśliwianie na siłę tamtych narodów. Teraz one pokażą demokrację w swoim wydaniu w krajach europejskich. Już nawet pokazują: w jednej z dzielnic Kopenhagi radni, złożeni w większości z muzułmanów, zabronili postawienia choinki na placu miejskim. Mam znajomych mieszkających w Paryżu - zaczynają mówić o tym, o czym kiedyś nie myśleli - o powrocie do Polski.
2015-09-11 11:08:55
Oj..., czego to Oni juz w tej Brukseli nie PO-trafia...??
Europa i UE, Kontynentem dla ekonomicznych i Islamskich "Uchodzcow"... ! A Afryka Polnocna w ten bardzo sprytnie dopracowany sposob... wyzbywa i oczyszcza sie z Islamu ! Panie Juncker, daj Mi Pan swoja bardzo wysoka Euro pensje, to tez bede wszystko i wszystkich... 24 godziny na dobe przyjmowal i chwalil ! !
2015-09-10 22:08:17
polak
niech ich wysla wszystkich do USA. To Amerykanom zachcialo sie wojenek o demokracje na Bliskim Wschodzie i Afryce wiec dlaczego my mamy za to placic? druga sprawa, jak Niemcy chca to niech sobie przyjma i 20 milionow muzulmanow ale niech nie zmuszaja do tego innych trzecia sprawa, to kto rozliczy Niemcow i Austryjakow za samowolne lamanie prawa europejskiego odnosnie polityki azylowej i imigracyjnej. Niemcy sami przyznali ze ci imigranci w wiekszosci nie maja dokumentow i zadnego potwierdzenia skad na prawde pochodza i rejestruja ich na "slowo honoru" co tamci powiedza czwarta sprawa, czy Unia Europejska dala jakies pieniadze na Ukraincow przebywajacych w Polsce a ktorzy takze uciekli przed wojna? Nie, ukraincy ci musza isc do roboty zeby przezyc no i co z Polakami w Kazachstanie? 40tys ludzi czeka juz 25 lat bo Polska nie ma pieniedzy zeby ich sprowadzic do ojczyzny
2015-09-10 16:32:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy