Wtorek 13 kwietnia 2021r. 

Ekspert EMA: coraz trudniej mówić, że nie ma związku między szczepionką AstraZeneki a zakrzepami

Data publikacji: 2021-04-06 14:10
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-08 11:58
Ekspert EMA: coraz trudniej mówić, że nie ma związku między szczepionką AstraZeneki a zakrzepami
Fot. pixabay.com  

Szef zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA) Marco Cavaleri powiedział, że "obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneki (przeciw Covid-19) a bardzo rzadkimi nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi".

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Messaggero", opublikowanym we wtorek, Cavaleri odniósł się do pogłębionych badań nad przypadkami zakrzepicy u osób powyżej 55 lat, głównie kobiet, wyjaśniając, że prace te są "dalekie od zakończenia".

Jest związek między zakrzepicą, a szczepionką AstraZeneca?

- Dążymy do tego, by mieć jasny obraz tego, co się dzieje, określić szczegółowo ten objaw wynikający ze szczepionki - zapewnił.

Zapytany przez gazetę, czy można już zatem stwierdzić, że wynika on ze szczepionki, odparł: "Według mnie możemy już to powiedzieć, to jasne, że jest związek ze szczepionką". Zastrzegł jednak, że EMA nie wie na razie, "co powoduje taką reakcję".

Zapowiedział, że w najbliższym czasie agencja stwierdzi, że "związek jest, ale jak do tego dochodzi, trzeba to ustalić".

Jako następny krok badań zapowiedział badanie poszczególnych grup wiekowych.

Zastrzegł, że trudne będzie wskazanie limitu wieku osób, którym będzie można podawać preparat, jak zrobiły to niektóre kraje. - Powód jest bardzo prosty: jesteśmy agencją regulacyjną i musimy mieć bardzo precyzyjne dane na temat stosunku ryzyka i korzyści - dodał.

Ekspert EMA zaprzecza... EMA

W połowie marca EMA poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke przekazała wtedy, że podawanie preparatu nie jest powiązane ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.

- Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały - oświadczyła Cooke.

EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki. Zapowiedziała też, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

Agencja przyznała jednocześnie, że szczepionka "może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanych z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu), z krwawieniem lub bez krwawienia, w tym z rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu (CVST)".

Komisja Europejska... nie komentuje sprawy

Komisja Europejska nie komentuje słów szefa zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków Marco Cavaleriego.

- Nie mamy informacji na ten temat. Doniesienia o powiązaniu (zakrzepów krwi ze szczepieniami AstraZeneki - PAP) jest obecnie badane przez Europejską Agencję Leków - powiedział na konferencji w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker pytany o słowa pracownika EMA.

Rzecznik KE Eric Mamer powiedział, że potrzebna jest "szybka" informacja w tej sprawie. Komisja wskazała jednak, że nie wie, kiedy taka informacja może się pojawić.

(PAP)

Komentarze

Hmm....
2021-04-08 11:55:11
Jesli co raz trudniej mowic ?? To moze rzecznikiem prasowym jest "niemowa" i do tego "nie znajacy/a jezyka migowego" ?/?
Ojj...PO-stkomuszki
2021-04-08 00:00:56
Nawet tymi "Glup-ko-wa-tymi" wpisami... nic nie zrobicie ???
Bo po-dobno...
2021-04-07 23:53:19
Pieniedzmi... idzie nawet usta po-zamykac !!
Bo Rzeszów to
2021-04-07 02:34:38
Pisowskie zadupie.
Covidiusz Morawiełck
2021-04-06 21:07:19
Przypominam,ze badania nad szczepionkami sie nie skonczyly.Mam nadzieje,ze choc uczciwie ktos wam mowi,ze bierzecie udzial w eksperymencie medycznym. W Izraelu po zaszczepieniu 51% populacji nastapil wzrost zgonow,ich oficjele zaprzestali oglaszania lizby zgonow w Euromomo-biurze statystycznym zbierajacym dane o zgonach. To sie nazywa swelekcja naturalna.Nieduczeni przyklejeni do tv wygina pierwsi
@@@ CK
2021-04-06 19:45:53
A, ile tobie płacą za wpis, prawczku? W rublach, czy w złotówkach?
@@ CK
2021-04-06 16:43:01
Ile ci płacą lewacki trollu i kłamco za takie wpisy ?
Ze szczepionkami
2021-04-06 16:02:06
jest tak, że nie dość że nie podlegają tak rygorystycznym badaniom jak tabletki przed dopuszczeniem do stosowania to za chwile beszczelnie wmówią, że to jest wina pacjenta, że mu szczepionka "zrobiła kuku".
@ Ck
2021-04-06 15:30:22
Jak głosowałeś tak masz , za to w Rzeszowie gdzie wybory na prezydenta będą w maju PIS szczepi wszystkich jak leci nawet 20 latków, byle podkarpackie zostało bastionem PISu. Kiedy wy w końcu przejrzycie na oczy i wykopiecie tych nieudaczników na śmietnik historii?? Wystarczy na nich nie głosować!!
Ck
2021-04-06 14:24:26
No to dzięki.... Mnie starego dziada grubo ponad 60+ zaszczepiono tym świństwem a dosłownie kilka dni później młode byczki bez kolejki dostali pfajzera. To co zrobiono ze starymi lludźmi nazywa się pogarda.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ