poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Duda z wizytą na Wyspach

Duda z wizytą na Wyspach

Duda z wizytą na Wyspach
Data publikacji: 2015-09-14 20:35
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 1013 20416

Od złożenia wieńca pod Polish War Memorial, londyńskim pomnikiem ku czci polskich lotników pomagających aliantom podczas II wojny światowej, prezydent Andrzej Duda rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii.

Monument wzniesiono z inicjatywy polskiego stowarzyszenia Polish Air Force Association. Został odsłonięty koło bazy RAF Northolt w 1948 roku.

Andrzej Duda odwiedził, przylegający do pomnika, Polski Park Pamięci (The Polish War Memorial Remembrance Garden), który ma na celu uczczenie pamięci o polskich uczestnikach Bitwy o Wielką Brytanię. Prezydenta przywitała grupa kilkudziesięciu Polaków mieszkających w Londynie. Wielu z nich miało biało-czerwone flagi. „Andrzej Duda, nasz prezydent" - skandowali.

Andrzej Duda spotkał się także z kilkusetosobową reprezentacją młodej Polonii zamieszkującej Wyspy. We wtorek zaś uda się do Lancaster House, by odwiedzić polskich weteranów II wojny światowej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Weźmie też udział w uroczystościach 75. rocznicy Bitwy o Anglię w katedrze św. Pawła w Londynie z udziałem m.in. premiera Davida Camerona i księcia Edwarda, najmłodszego z czworga dzieci panującej królowej Elżbiety II. Ponadto Andrzej Duda w trakcie wizyty w Instytucie Sikorskiego nada stopnie oficerskie łączniczkom i sanitariuszkom z Powstania Warszawskiego mieszkającym obecnie w Wielkiej Brytanii.

***

Bitwa o Anglię trwała od 10 lipca do 31 października 1940 roku między brytyjskim RAF i niemiecką Luftwaffe w przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią. U boku RAF walczyły cztery polskie dywizjony: dwa bombowe (300 i 301) oraz dwa myśliwskie (302 i 303) i 81 polskich pilotów w brytyjskich dywizjonach. (pap)

 

Na zdjęciu: Polski prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed Polish War Memorial - pomnikiem w Londynie wzniesionym, by uczcić pamięć polskich lotników pomagających aliantom podczas II wojny światowej.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

Turystka,
A PO-dobno PO-droze ksztalca...! !
2015-09-15 09:22:36
Turysta,
Rocznica rocznica to fakt ! Ale mnie zaczyna zastanawiac... czy Pan Prezydent wyrobi sie ze swoich "napietych" Polskich Obowiazkow w Polsce...tyle podrozujac ??
2015-09-15 00:34:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy