środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Dożywocie i ... tysiące lat więzienia

Dożywocie i ... tysiące lat więzienia

Dożywocie i ... tysiące lat więzienia
Data publikacji: 2015-08-27 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:45
Wywietleń: 838 15438

Centennial. 28-letni James Holmes, który w 2012 roku zastrzelił 12 osób w kinie w Denver podczas premierowego pokazu filmu o Batmanie, został skazany na dożywocie bez możliwości ułaskawienia plus 3318 lat więzienia.

Po ogłoszeniu wymiaru kary sędzia sądu w Centennial koło Denver, Carlos A. Samour Jr., powiedział do strażników sądowych: "Wyprowadźcie, proszę, podsądnego z mojej sali sądowej". Publiczność, w tym krewni ofiar, zareagowała aplauzem.

Sędzia Samour skazał Holmesa na 12 odbywanych kolejno kar dożywotniego więzienia, po jednej za każdą z ofiar śmiertelnych. Dodał do tego 3312 lat za 70 usiłowań zabójstwa i sześć lat za posiadanie materiału wybuchowego.

- Podsądny nie zasługuje na współczucie. Dlatego też sąd nakłada na niego najwyższą karę, jaką może nałożyć zgodnie z prawem - powiedział sędzia.

Długo odkładany i ostatecznie rozpoczęty pod koniec kwietnia bieżącego roku proces przyniósł rozstrzygnięcie w nieco ponad trzy lata po tym, gdy 20 lipca 2012 roku Holmes zabił 12 ludzi i ranił 70 na widowni multipleksu w mieście Aurora pod Denver. Oddał tam łącznie 76 strzałów ze śrutowej strzelby, karabinu półautomatycznego i pistoletu. Do kina wszedł wykupując bilet wstępu. W około 20 minut po rozpoczęciu seansu wyszedł na zewnątrz do swego samochodu, przyniósł z niego broń i otworzył ogień.

Przed powrotem do kina pozakładał także na siebie wojskowe kuloodporne osłony ciała, hełm i maskę gazową. Wywołał tym wśród niektórych widzów wrażenie, że jest fanem przedstawianego na filmie tematu lub wynajętym do celów reklamowych statystą.

Zdaniem prokuratury Holmes miał zamiar zabić wszystkich 400 widzów seansu, a rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych byłaby większa, gdyby nie zaciął się bębnowy magazynek jego półautomatycznego karabinu.

Obrończyni Holmesa Tamara Brady argumentowała w trakcie procesu, iż jest on chory psychicznie, ale przysięgli nie dali temu wiary. Oskarżony odmówił składania wyjaśnień we własnej obronie. (pap)

Na zdjęciu: James Holmes Fot. EPA/RJ SANGOSTI

Komentarze

Ot i biznes,
No to teraz przez powiedzmy okolo... 50 lat (?) trzeba bedzie "Goscia" JESZCZE zywic i utrzymywac, gdzie o innych " wieziennych przyjemnosciach" juz nie wspomne ! Chyba ze...??
2015-08-27 22:37:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy