poniedziałek, 24 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Czworo Polaków skazanych za wyzysk. Płacili ofierze 4 funty tygodniowo

Czworo Polaków skazanych za wyzysk. Płacili ofierze 4 funty tygodniowo

Czworo Polaków skazanych za wyzysk. Płacili ofierze 4 funty tygodniowo
Data publikacji: 2019-05-02 08:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-02 12:23
Wywietleń: 1191 388529

Dwóch Polaków zostało skazanych na karę więzienia za przestępstwa związane ze współczesnym niewolnictwem. Mężczyźni wyzyskiwali 51-letniego Polaka, który był zmuszany do pracy w myjni za 4 funty tygodniowo. Wyroki w zawieszeniu w sprawie usłyszały też dwie Polki.

Ofiarę skazani przekonali do przyjazdu do Wielkiej Brytanii, argumentując, że poprawi swoją sytuację. Mężczyzna w Polsce po upadku jego firmy, rozwodzie i śmierci rodziców w krótkim czasie stał się bezdomny i uzależnił się od alkoholu.

Według mediów relacjonujących przebieg procesu sprawcy zabrali ofierze dokumenty tożsamości, ogolili głowę, sugerując, że może mieć wszy, i karmili jedynie łyżką. Choć realne zarobki mężczyzny wynosiły około 270 funtów tygodniowo, otrzymywał on zaledwie cztery funty na autobus do pracy, kanapki i niewielką kolację oraz skromny przydział tytoniu.

Po miesiącach niewolnictwa mężczyzna próbował uciec spod kontroli oskarżonych. Chciał też popełnić samobójstwo, ale został uratowany przez pogotowie ratunkowe. Dzień później funkcjonariusze lokalnej policji z hrabstwa Nottinghamshire pojawili się w domu sprawców.

W efekcie w 32-letni Jan B. został skazany na cztery lata więzienia, a 19-letni Roman P. - na dwa lata pozbawienia wolności. Kobiety - 56-letnia Anna J. i 32-letnia Agnieszka B. - otrzymały wyroki w zawieszeniu.

W przeszłości eksperci i aktywiści organizacji pozarządowych ostrzegali, że nawet setki lub tysiące Polaków w Wielkiej Brytanii mogą stawać się co roku ofiarami współczesnego niewolnictwa. Według statystyk w 2018 roku w krajowym systemie identyfikacji ofiar niewolnictwa NRM zarejestrowano 101 obywateli Polski, o 13 więcej niż rok wcześniej. To 11. największa grupa narodowa ofiar. Na czele zestawienia znaleźli się: Albańczycy (730), Chińczycy (434), Wietnamczycy (375) i Rumuni (221).

Wiceszefowa brytyjskiej agencji ds. walki z przestępczością (NCA) Caroline Young w przeszłości przyznała jednak w rozmowie z PAP, że oficjalne dane "to jedynie wierzchołek góry lodowej", gdyż prawdopodobnie jest bardzo dużo osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą się zgłosić na policję.

Osoby, które same padły ofiarą handlu ludźmi lub podejrzewają, że problem ten dotyczy znanych im ludzi, mogą zadzwonić w Wielkiej Brytanii na specjalną infolinię pod numer 0 8000 121 700. Oferuje ona wsparcie także w języku polskim.

(pap)

Fot. pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie