poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Centroprawica Berlusconiego wygrała we Włoszech

Centroprawica Berlusconiego wygrała we Włoszech

Centroprawica Berlusconiego wygrała we Włoszech
Data publikacji: 2018-03-04 23:59
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 776 316882

Centroprawica pod wodzą Silvio Berlusconiego otrzymała najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych we Włoszech w niedzielę 4 marca - wynika z exit polls. Blok ten z poparciem 35-36 proc. nie może – zgodnie z przedwyborczymi prognozami – utworzyć samodzielnie rządu.

Według exit polls koalicja sił centroprawicy, czyli ugrupowania Forza Italia, Ligi Północnej i Braci Włoch, prowadzi w obu izbach parlamentu. Z pierwszych napływających rezultatów wynika, że Liga Północna, głosząca zdecydowane antymigracyjne hasła, wyprzedziła Forza Italia Berlusconiego w Izbie Deputowanych.

 Antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd będzie w Izbie Deputowanych i Senacie pierwszym ugrupowaniem. Ruch Beppe Grillo dostał ok. 30 proc. głosów. Politycy formacji mówią o nadzwyczajnym wyniku i prezentują ruch jako zwycięzcę wyborów.

 Rządząca dotąd centrolewicowa Partia Demokratyczna Matteo Renziego zdobyła niewiele ponad 20 proc. głosów. - Jeśli ten wynik potwierdzi się, przejdziemy do opozycji - oświadczył szef klubu PD w izbie niższej, Ettore Rosato.

 W pierwszych komentarzach podkreśla się, że rezultatem wyborów jest wielka niepewność, ponieważ nie wiadomo, kto przejmie rządy we Włoszech.

 Wśród komentatorów stacji telewizyjnej RAI News 24 dominuje przekonanie, że wybory były "głosowaniem na znak protestu", co potwierdza poparcie dla centroprawicowej opozycji i pierwsze miejsce Ruchu Pięciu Gwiazd wśród ugrupowań.

 Frekwencja w wyborach wyniosła 74 proc. Przez cały dzień do lokali wyborczych w wielu regionach kraju ustawiały się długie kolejki.

(pap)

 Fot. EPA/Daniel DAL ZENNARO

Komentarze

Brawo Wlosi
No to jest jeszcze ostatnia "Nadzieja" na powychodzenie i innych Krajow... z tego Brukselskiego Socjalistycznego Lewactwa !!
2018-03-05 23:22:04
Konczy sie wam konczy...
A czerwony "pieciokat" do Lewicowej o-PO-zycji...! A Ciocia w Berlinie, to sie teraz po-nownie "po-placze" - nie mowiac juz o Brukseli !!
2018-03-05 14:49:29
hihi
będzie "czworokąt" wyszehradsko-italiano !
2018-03-05 11:22:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy